• 5 października 2021

Telematyka w pracy kierowcy – jak nowoczesne systemy telematyczne usprawniają pracę kierowców?

TELEMATYKA W PRACY KIEROWCY – JAK NOWOCZESNE SYSTEMY TELEMATYCZNE USPRAWNIAJĄ PRACĘ KIEROWCÓW

Telematyka w pracy kierowcy – jak nowoczesne systemy telematyczne usprawniają pracę kierowców?

Telematyka w pracy kierowcy – jak nowoczesne systemy telematyczne usprawniają pracę kierowców? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Telematyka transportu – co to?

Telematyka transportu to dziedzina, która wykorzystuje zaawansowane technologicznie systemy po to, by wspierały kierowców i przewoźników w codziennej pracy. Telematyka łączy systemy telekomunikacyjne z informatycznymi po to, by skutecznie pobierać i przekazywać niezbędne dane do realizacji usługi transportowej. Jakie to konkretnie dane? To nie tylko informacje o aktualnej lokalizacji GPS kierowcy, ale również takie, które określają z jaką prędkością porusza się pojazd danego kierowcy, ile spala paliwa, kiedy jest w ruchu.

Systemy telematyczne powstały wraz z rozwojem internetu. Dziś wiele firm transportowych korzysta z nowoczesnych technologii, które wspierają przewoźników w codziennej pracy. Systemy telematyczne umożliwiają przekazywanie ogromnej ilości danych, dzięki którym kierowcy mogą na czas np. wykryć niebezpieczeństwo na drodze, dowiedzieć się w którym miejscu był wypadek lub zmienić swoją trasę, aby uniknąć opóźnień. Telematyka pozwala również klientom firm transportowych śledzić w czasie rzeczywistym drogę danego samochodu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala to zaplanować prace produkcyjne i mieć pewność, że przesyłka dotrze w wyznaczonym czasie do wybranego miejsca.

Jak działa telematyka? 

Każdy system telematyczny ma pewne funkcje, które umożliwiają przekazywanie dalej informacji. Telematyka to głównie systemy GPS połączone ze specjalnymi czujnikami, a także rejestratory i urządzenia końcowe, które przesyłają sygnał, czyli smartfony z odpowiednimi aplikacjami i komputery.

Właściciel floty dzięki tym systemom ma możliwość przeanalizowania prędkości, z jaką porusza się dane auto należące do floty i dzięki temu też może edukować kierowców odnośnie do ekonomicznego stylu jazdy.

Ponadto może zweryfikować stan paliwa np. w konkretnym dniu i sprawdzić, czy obroty silnika są prawidłowe, co jest pomocne np. podczas dbanie o bezpieczeństwo kierowcy lub podczas szukania usterek. Fleet manager dzięki tym informacjom jest w stanie zoptymalizować trasę kierowcy i w razie potrzeby ją zmienić lub dostosować do danej sytuacji.

Co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach telematycznych?

Systemy telematyczne są tak zaprojektowane, by dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pomagały kierowcom i właścicielom firm w przesyłaniu informacji w czasie rzeczywistym m.in. o pracy auta na danej trasie, przebiegu, a także ułatwiały wykrycie usterek na czas. Każdy taki system składa się z czujników pomiarowych i wielu pozostałych urządzeń rejestrujących takich jak radary, kamery. Ponadto każdy z nich można dostosować do potrzeb danego przedsiębiorstwa, aby pomagał spełniać określone cele  Umożliwia to dokładne przesyłanie informacji i sprawia, że zarządzanie flotą pojazdów jest o wiele łatwiejsze niż w porównaniu do pracy bez wykorzystania telematyki.

Jak rozwiązania telematyczne pomagają w branży transportowej i do czego je można wykorzystać?

Telematyka ma szerokie zastosowanie w branży transportowej. Właścicielom flot pozwala nie tylko określić w czasie rzeczywistym położenie danego samochodu firmowego, ale też przewidzieć zagrożenia na trasie danego kierowcy i skutecznie im zapobiegać. Służy również do tego, by lepiej optymalizować trasy przejazdów, co przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa i pomaga oszczędzać pieniądze. Nowoczesne systemy telematyczne są tak zaawansowane, że pozwalają kierowcom wypracować własny styl jazdy, który wpływa na ekonomiczne podróżowanie.

W czym jeszcze pomaga? Przede wszystkim służy do łatwiejszego zarządzania flotą w firmach transportowych, pozwala zoptymalizować trasy przejazdu i czas pracy kierowców. To dzięki rozwiązaniom telematycznym właściciele firm mogą przewidzieć wszelkie trudności i w miarę możliwości znaleźć konkretne wyjście z problematycznej sytuacji.

Dlaczego warto korzystać z systemów telematycznych w branży transportowej? 

Nowoczesne rozwiązania telematyczne wiążą się z szeregiem korzyści. Przewoźnikom pozwalają ulepszać styl jazdy, dzięki tzw. wskaźnikom stylu jazdy, które mogą być przypisane do poszczególnych kierowców. Sposób jazdy danego kierowcy ma wpływ między innymi na oszczędność paliwa i ekonomiczną jazdę, dlatego każda firma transportowa powinna zwracać na to uwagę.

Telematyka pomaga kierowcom i właścicielom firm transportowych między innymi w określeniu:

  • własnego ekonomicznego stylu jazdy, który przekłada się na wypracowanie ekonomicznego podróżowania. Właściciele firm transportowych mogą np. premiować kierowców za ekonomiczny styl jazdy, który wpływa na oszczędność firmowego paliwa, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich motywację do przestrzegania pewnych zasad. Za pomocą nowoczesnych systemów telematycznych ma wgląd do tego, z jaką prędkością porusza się dany kierowca, czy przestrzega pewnych zasad i dba o bezpieczeństwo jazdy.

 

  • łatwiejszym planowaniu tras kierowców i reagowanie na bieżąco w przypadku niebezpiecznych sytuacji – telematyka ułatwia sprawdzanie stanu auta, planowanie napraw i zapobieganie wielu niebezpiecznym sytuacjom.

 

  • wygodniejszym i sprawniejszym zarządzaniu flotą samochodów – dzięki zaawansowanej telematyce właściciele flot mogą o wiele sprawniej niż dotychczas zarządzać flotą aut. Co ciekawe, technologia telematyczna umożliwia weryfikację czy kierowca jechał zgodnie z przepisami i czy przestrzegał ekonomicznego stylu jazdy.

 

  • obniżeniu kosztów paliwa za pomocą analizy pracy silników w autach floty firmowej i weryfikacja przyczyn strat paliwa. Możliwość takiej analizy wpływa również na łatwiejsze zaplanowanie i zoptymalizowanie tras kierowców, co pozwala na dodatkową oszczędność paliwa i oszczędność czasu.

 

  • zwiększeniu bezpieczeństwa podróży i zmniejszeniu ryzyka – uzyskiwanie ciągłych informacji np. o stanie technicznym auta, monitorowanie stylu jazdy kierowców zapewnia kierowcom większe bezpieczeństwo podczas podróżowania, a dla zarządzających flotą jest też łatwiejszym sposobem na zarządzanie pracą zespołu. Ma również wpływ na kształtowanie dobrych nawyków kierowców podczas jazdy, które mają wpływ na oszczędność firmowego paliwa.

 

  • wygodniejszym i znacznie łatwiejszym zarządzaniu flotą pojazdów – możliwość regularnego monitorowania nawyków jazdy kierowców niemal w czasie rzeczywistym pozwala wypracować nie tylko odpowiedni styl jazdy, ale również klarowne zasady, które zwiększają motywację kierowców. Stały monitoring czasu pracy kierowców pozwala również odpowiednio ustalać wynagrodzenia kierowców bez konieczności ręcznego sprawdzania każdej przepracowanej godziny.

 

  • zmniejszeniu kosztów utrzymania – każdy system telematyczny można skonfigurować tak, aby na bieżąco dostarczał informacje o stanie silnika, przejechanym dystansie, ewentualnych awariach, aktualnym przebiegu auta. Dzięki temu zarządzający mają możliwość regularnego monitoringu stopnia zużycia auta i wyznaczenia odpowiedniego dnia na przegląd czy niezbędną konserwację samochodu flotowego.

 

  • zwiększeniu efektywności pracy – systemy telematyczne dzięki temu, że są połączone z systemami GPS umożliwiają nawet przewidywanie pogody na dany dzień i zoptymalizowanie trasy tak, aby kierowca mógł uniknąć opóźnień.

 

  • łatwiejszym kontrolowaniu czasu pracy kierowców – właściciele floty mogą stale sprawdzać czy kierowcy przestrzegają odpowiedniego czasu pracy i odpoczynku. W ten sposób mogą również zweryfikować czy ich pracownicy przestrzegają pewnych zasad i nie łamią prawa. Monitoring floty pozwala sprawdzać, kiedy pojazd jest w ruchu.

Nowy wymiar transportu… Z telematyką za pan brat!

Inteligentne systemy są stosowane w branży transportowej od wielu lat. Pomagają zwiększyć efektywność przejazdów kierowcom i dbają o ich bezpieczeństwo. Pozwalają szybko wykrywać ewentualne zagrożenia i w takich sytuacjach zmieniać trasy przejazdu, by skrócić czas dostaw. Skorzystaj z nowoczesnych systemów telematycznych, aby przekonać się, jak bardzo ułatwią Ci zarządzanie flotą samochodową i pracą kierowców. W Trans-Tok wykorzystujemy telematykę, aby nasi klienci mogli śledzić swoje ładunki na bieżąco. Chcesz zlecić transport i interesuje Cię skorzystanie z kompleksowej obsługi logistycznej dla Twojej firmy lub e-sklepu? Serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z oferty naszej firmy!

 


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2