• 30 października 2023

Największe wyzwania w transporcie materiałów budowlanych

Najważniejsze wyzwania w transporcie materiałów budowlanych w 2023 roku

Największe wyzwania w transporcie materiałów budowlanych

Największe wyzwania w transporcie materiałów budowlanych 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Czy wiesz, jakie są największe wyzwania w transporcie materiałów budowlanych w 2023 roku, z którymi muszą zmagać się przewoźnicy? Branża transportowa w 2023 roku zmaga się z wieloma problemami takimi jak wojna w Ukrainie, inflacja, niedobór wykwalifikowanych pracowników do pracy, dążenie do zrównoważonego rozwoju i ograniczanie emisji dwutlenku węgla narzucone przez Unię Europejską, a zarazem konieczność inwestowania w nową flotę, by była dostosowana do aktualnych przepisów prawnych i pozwoliła realizować nawet najtrudniejsze zlecenia.

Poznaj największe wyzwania, z jakimi zmagają się firmy logistyczne w transporcie materiałów budowlanych? 

Budownictwo to branża, w której bardzo ważne jest nie tylko dostarczenie materiałów na czas do określonego miejsca, ale kluczową rolę odgrywa prawidłowe zabezpieczenie ładunku i przygotowanie go do transportu. Z jakimi dokładnie wyzwaniami zmaga się branża tsl i jakie aspekty są tak naprawdę ważne w logistyce?

Sektor TSL, czyli usług transportu dotyczący przewozu maszyn budowlanych wymaga nie tylko znajomości obowiązujących przepisów prawnych, ale również dopasowania oferty do szybko zmieniających się potrzeb klientów i wiedzy przewoźników o tym, jak w odpowiedni sposób zabezpieczyć ładunek, by nie stanowił żadnego zagrożenia na drodze. Coraz więcej klientów wybiera firmy, które nie tylko mają doświadczenie w branży transportu dotyczącego przewozu materiałów budowlanych, ale również doświadczonych pracowników, którzy wiedzą jakiego środka transportu użyć w przypadku ładunków nietypowych pod względem gabarytowym.

Transport drogowy w Polsce odnotowuje regularne wzrosty od 2010 roku. Według raportu “Transport drogowy w Polsce w 2023 roku” zatrudnienie w branży transportowej wzrosło aż o 230 tysięcy osób, a przychody firm transportowych nie są bez znaczenia dla gospodarki naszego kraju.

Tendencje wzrostowe to nie tylko szansa na zwiększenie zatrudnienia, ale również ogromna szansa dla firm transportowych na zyskanie zaangażowanych pracowników i rozwój firm na wielu płaszczyznach. Istnieje przekonanie, że za każde wygenerowane polskie PKB przypada ok. 0,75 tonokilometra pracy przewozowej. Oznacza to, że popyt na polskie usługi transportowe to nie tylko trend, ale przede wszystkim bardzo ważny aspekt polskiej gospodarki ze względu na generowane PKB. W związku z tym jest bardzo duży popyt na nowoczesny sprzęt transportowy i to jeden z wielu czynników, który ma wpływ na wybór firmy transportowej.

Jakie są najczęstsze wyzwania w branży transportowej dotyczącej przewozu materiałów budowlanych w 2023 roku?  

Popyt na usługi transportowe z roku na rok wzrasta. Nie oznacza to jednak, że firmy logistyczne nie zmagają się z wieloma wyzwaniami. W branży transportu drogowego wyzwaniem jest nie tylko odpowiednio zarządzany łańcuch dostaw, ale również zakup nowych pojazdów. Dlaczego to takie ważne? Z uwagi na fakt, że coraz więcej klientów oczekuje, że ich ładunki będą transportowane nowymi pojazdami, które powodują mniejszy ślad węglowy i są ekologiczne dla środowiska. Dlatego firmy muszą być nie tylko elastyczne ze względu na zmiany na rynku, ale również przewozić materiały budowlane nowoczesnymi pojazdami, które generują mniej spalin na środowiska ekologicznego.

Przede wszystkim jest to niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy i pogodzenie oczekiwań takich pracowników. Jak wygląda sytuacja związana z zatrudnianiem takich osób?

Na rynku nie brakuje firm zajmujących się transportem drogowym towarów, ale przewóz materiałów budowlanych, które będą dobrze zabezpieczone to już duże wyzwanie, dlatego tak ważne jest, by do przewozu towarów budowlanych przykładać odpowiednią

  • Wahania cen energii i transformacja energetyczna –  każde przedsiębiorstwo powinno dążyć do osiągnięcia niezależności energetycznej, by nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska ekologicznego, ale również wykorzystywać potencjał alternatywnych źródeł energii i biopaliw.
  • Organizacja jak najkorzystniejszej trasy, czyli przewóz między innymi krajami przy użyciu transportu intermodalnego  jednoczesnym minimalizowaniu zanieczyszczeń dla środowiska ekologicznego – wykorzystanie
  • Odpowiednie zarządzanie kosztami – to bardzo ważny aspekt i jednocześnie wyzwanie dla firm logistycznych
  • Wysokie oczekiwania pracowników i ich niedobór na rynku pracy – branża logistyczna odnotowuje nieustanny wzrost zainteresowania ze strony pracowników, ale wyzwaniem dla firm logistycznych jest pogodzenie wysokich oczekiwań pracowników z trudnościami w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych osób do pracy. Im bardziej wykwalifikowany pracownik, tym większe oczekiwania płacowe.
  • Zabezpieczenie ładunku – transport materiałów budowlanych wymaga od przewoźników nie tylko dobrania odpowiedniego zabezpieczenia względem specyfiki ładunku, ale również wiedzy praktycznej o metodach zabezpieczenia materiałów budowlanych do transportu.
  • Dopasowanie floty do specyfiki i potrzeb ładunku – wyzwaniem jest również konieczność dopasowania odpowiedniego pojazdu lub naczepy do potrzeb danego ładunku o określonej specyfice. Należy też pamiętać o tym, by pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 40 ton nie przekraczał tej wartości.
  • Wzrost kosztów działalności i wzrost pracy przewozowej –  kolejnym wyzwaniem są koszty i umiejętne zarządzanie nimi. Coraz więcej firm logistycznych zmaga się z wysokimi oczekiwaniami pracowników, którzy za swoją pracę chcą być odpowiednio wynagradzani, dlatego znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników z odpowiednimi kompetencjami do pracy na stanowiskach związanych z logistyką – jest takie trudne.

Transport materiałów budowlanych z Trans-Tok – ponad 20-letnie doświadczenie i fachowe wsparcie na każdym etapie 

Szukasz doświadczonej transportowej, która zorganizuje dla Ciebie przewóz materiałów budowlanych i zadba o każdy aspekt w tym zakresie? Potrzebny Ci doświadczony operator logistyczny, któremu niestraszne żadne wyzwania związane z przewozem maszyn budowlanych ani cięższego sprzętu i który wie, jak odpowiednio zabezpieczyć nawet najbardziej nietypowy ładunek do transportu międzynarodowego?

W Trans-Tok mamy ponad 20-letnie doświadczenie w organizacji i transporcie tego typu materiałów i wiemy również, jak zorganizować transport maszyn budowlanych. Jeśli więc szukasz firmy, która dostarczy dla Ciebie sprzęt budowlany na plac budowy bez ryzyka uszkodzenia – to w Trans-Tok możesz liczyć na nasze wsparcie!  Sprawdź i skorzystaj z naszej oferty.

Wybierz doświadczonego operatora logistycznego do współpracy!  

Transport materiałów budowlanych wymaga nie tylko odpowiedniej organizacji, ale również doboru właściwego pojazdu do specyfiki przewożonych ładunków i użycia właściwych zabezpieczeń, by przewożone materiały nie stanowiły zagrożenia podczas podróży dla innych uczestników ruchu drogowego. Coraz więcej klientów podczas wyboru operatora logistycznego zwraca nie tylko uwagę na jego doświadczenie, ale również na to, czy realizuje przejazd krajowy, czy również zagraniczny, następnie interesuje go nowoczesna flota pojazdów oraz kompetencje pracowników. Klient chce mieć pewność, że jego ładunek od momentu oddelegowania jest przez cały czas w dobrych rękach.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2