• 24 stycznia 2024

Metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, które pomogą Ci pokonać ryzyko związane z rozwojem firmy

Metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, które pomogą Ci pokonać ryzyko związane z rozwojem firmy

Metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, które pomogą Ci pokonać ryzyko związane z rozwojem firmy

Metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, które pomogą Ci pokonać ryzyko związane z rozwojem firmy 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Zarządzanie łańcuchem dostaw w firmie zawsze wiąże się z ryzykiem, które może powstać na którymś z etapów. Im większa firma, tym większe ryzyko związane z zarządzaniem procesami w łańcuchu dostaw. Jakie są metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, z jakimi zmaga się przedsiębiorstwo? Jak odpowiednie planowanie i eliminowanie zagrożeń może uchronić firmę przed wystąpieniem zagrożeń i jak powinna wyglądać analiza łańcucha dostaw? Na co warto zwrócić uwagę pomiędzy ryzykiem a zarządzaniem łańcuchem dostaw i jak go usprawnić, by wszystko działało w efektywny sposób?

Czym jest zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw – poznaj definicję 

Ciekawi Cię, czym jest zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw (supply chain)?

Według definicji zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw jest nieodłącznym elementem rozwoju każdego przedsiębiorstwa bez względu na to, na jakim rynku działania. To wdrożenie działań, które mają na celu usunięcie zagrożenia i jednocześnie zabezpieczenie firmy przed narażeniem jej na kolejne ryzyko. Każda firma potrzebuje opracować dokładny system i plan, który pozwoli jej na to, by uchronić się przed kolejnymi zagrożeniami.

W ramach łańcucha dostaw każdy właściciel firmy musi dbać o to, by stale eliminować wszelkie zagrożenia, które mogą opóźniać proces, powodować różnego rodzaju ograniczenia np. efektywnościowe, wpływać niekorzystnie na produkcję. Dlatego każda firma potrzebuje zdywersyfikowanej załogi, która zwiększy nie tylko konkurencyjność, ale i pozwoli spełnić zapotrzebowanie klientów na dany zakres usług i dostarczy zamówienia w określonych terminach.

Współcześnie na rynku krajowym i zagranicznym firmy rywalizują ze sobą nie tylko o klientów, ale również o szybkość realizacji danego przedsięwzięcia, dlatego tak ważne jest to, by mieć sprawny łańcuch dostaw i w miarę szybko eliminować zagrożenia. Do każdej sytuacji należy podchodzić spokojnie i reagować w sposób przemyślany, by jak najszybciej i skuteczniej wyeliminować zjawisko ryzyka. Skuteczne zarządzanie ryzykiem w firmie wymaga nie tylko tego, by stale kontrolować sytuację na rynku, ale przede wszystkim szybko znajdować odpowiednie rozwiązania. Nie powinno być to problemem złożonym, jeśli uważnie przeanalizujesz swoją sytuację w firmie i wyeliminujesz najsłabsze punkty.

Jakie są podstawowe metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw w branży logistycznej? 

Ciekawi Cię, jakie są metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw? Oto najpopularniejsze z nich, które warto znać.

Pierwsza metoda –  dokładna analiza łańcucha dostaw po to, by wykryć wszelkie nieprawidłowości 

Pierwsza metoda zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw polega na dokładnej analizie prowadzenia działalności i łańcucha dostaw po to, by ułatwić znalezienie tzw. “wąskich gardeł” monitorowanie każdego z etapów. Uważna analiza działalności na każdym etapie prac pozwoli szybko zlokalizować problem i wyeliminować go, a także wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Druga metoda – analiza zasobów i tworzenie zapasów, by móc je wykorzystać na poszczególnych etapach 

Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, jak bardzo ważne jest to, by mieć zapasy produktów w swoim magazynie, by sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Dlatego tak ważne jest regularne analizowanie zapasów i jednocześnie tworzenie zapasów, by zyskać pewną konkurencyjność na rynku. Dlaczego to tak istotne? W czasie pandemii wygrywały te firmy, które miały popyt na produkty i zapasy w magazynie, bo mogły spełnić wymagania klientów i zwiększać zyski. Dlatego umiejętne zarządzanie zapasami.

Trzecia metoda –  dywersyfikacja zasobów, optymalizacja, współpraca z różnymi dostawcami 

Kluczowym elementem efektownego zarządzania łańcuchem dostaw jest nieustanne powiększanie bazy dostawców. Dlaczego różnorodny wybór dostawców jest dobrym rozwiązaniem dla firmy? Głównie z tego względu, że pozwala uniknąć opóźnień podczas realizacji zleceń i jednocześnie dbać o właściwy przepływ towarów w firmie.

Wyobraź sobie sytuację, że potencjalny i duży klient zamawia produkt w firmie, ale nie możesz zrealizować zamówienia, bo nie masz wystarczającej liczby pracowników albo nie możesz przechować towaru w określonej ilości w magazynie, bo nie dysponujesz przestrzenią z odpowiednimi warunkami.

Na tym etapie bardzo ważne jest to, by identyfikować w porę takie ograniczenia i przewidywać zagrożenia oraz by zabezpieczyć zasoby na wszelki wypadek, gdyby w danym momencie firma nie mogła ich wykorzystywać. Warto jednak zbudować bazę sprawdzonych dostawców, połączyć siły z lokalnymi pracownikami i stworzyć zespół, który będzie podejmować więcej działań w krótszym czasie.

Czwarta metoda – analiza etapów w łańcuchu dostaw i minimalizacja kosztów, by skracać proces (nearshoring)

Czy wiesz na czym polega nearshoring w branży logistycznej? Nearshoring to nic innego jak strategia, która polega na oddelegowaniu części obowiązków firmowych po to, by odzyskać czas na inne działania. Pomyśl przez chwilę, na jakie czynności w swojej firmie tracisz czas, a które z nich możesz oddelegować, by skupić się na zaawansowanych procesach i skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo ryzyka?

Outsourcing usług logistycznych to coś, co pomoże Ci skutecznie naprawić procesy, wpłynie korzystnie na proces produkcyjny w Twojej firmie i sprawi, że zminimalizujesz wszelkie zakłócenia w swojej firmie w danym zakresie i obszarze. Wśród firm, które borykają się z kryzysem ze względu np. na braki kadrowe i wykwalifikowanych pracowników – odpowiedni zespół pozwoli Ci zdobyć każde osiągnięcie.

Jakie są ryzyka w łańcuchu dostaw – na co warto uważać, by dążyć do ograniczania ryzyka? 

Interesuje Cię, jaki jest związek pomiędzy zarządzaniem ryzykiem a zarządzaniem firmą? Każde przedsiębiorstwo jest narażone na różnego rodzaju ryzyka, które musi pokonać. Dlatego właściciele firm muszą mieć dobrze opracowaną strategię działań, by lepiej reagować na kryzysowe sytuacje i minimalizować ryzyko w firmach.

Ryzyko gospodarcze możemy podzielić w następujący sposób:

  • ryzyko wynikające z zagrożeń zewnętrznych – taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy np. w wyniku pożaru firma nie może zrealizować określonego zadania. Są to więc ryzyka niezależnie występujące od działań ludzi w firmie.
  • ryzyko z zagrożeń wewnętrznych – np. niedopilnowanie procedur, brak wykwalifikowanych pracowników albo godnych zaufania partnerów, którzy np. nie wykonali określonego zadania w ustalonym terminie, co przełożyło się na kryzys w firmie i np. utratę klientów lub inne problemy, które doprowadziły do kryzysu.
  • ryzyka związane z łańcuchem dostaw – to np. sytuacje, gdy firma ma więcej niż jednego właściciela i nastąpiły problemy z nieprawidłowym zarządzaniem w firmie. Mogą to być również sytuacje związane z brakiem kultury organizacyjnej. Przykład? Gdy firma nie ma wdrożonych odpowiednich procedur działania w określonym przypadku i w wyniku tego jest w firmie chaos, który uniemożliwia dalsze działania oraz wpływa niekorzystnie na codzienną pracę pracowników.

Chcesz budować firmę, która przetrwa każdy kryzys? Skorzystaj ze wsparcia logistycznego w Trans-Tok!  

Szukasz doświadczonej firmy logistycznej do współpracy? Chcesz zlecić fulfillment dla e-commerce lub outsourcing usług logistycznych, by lepiej zarządzać ryzykiem w firmie i jednocześnie uzyskać płynny łańcuch dostaw? Zależy Ci na tym, by zmniejszyć w swojej firmie podatność na ryzyko i jednocześnie mieć więcej czasu na to, by bardziej rozwinąć swoją firmę? Skorzystaj ze wsparcia w zakresie logistyki w Trans-Tok, by mieć pewność, że zajmiemy się w Twojej firmie każdym procesem.

Skorzystaj z oferty i wynajmij nasz magazyn w bardzo dobrej lokalizacji nieopodal Warszawy.

Uporządkuj procesy w swojej firmie i oddeleguj nam część lub całość swoich obowiązków w firmie 

Zarządzanie ryzykiem a zarządzanie łańcuchem dostaw jest bardzo ważne kwestie w rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Dlatego warto nauczyć się nie tylko przemyślanych reakcji, które pomogą lepiej zrozumieć przyczynę danego kryzysu, ale również podjąć skuteczne decyzje, które pozytywnie wpłyną na szybkie rozwiązanie problemu.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2