• 15 marca 2023

Jakie są sposoby oznaczania ładunków w transporcie i logistyce?

Jakie są sposoby oznaczania ładunków w transporcie i logistyce?

Jakie są sposoby oznaczania ładunków w transporcie i logistyce?

Jakie są sposoby oznaczania ładunków w transporcie i logistyce? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Ciekawi Cię, w jaki sposób są oznaczane ładunki w logistyce i do czego służą poszczególne znaki manipulacyjne? W branży TSL wykorzystuje się etykiety logistyczne i wspomniane znaki do prawidłowego oznaczania ładunków, by przewoźnicy wiedzieli, co znajduje się w paczce i jak obchodzić się z danym ładunkiem. Sprawdź, co oznaczają poszczególne znaki manipulacyjne i jakie są sposoby na oznakowania ładunku do transportu.

Znaki manipulacyjne i etykiety logistyczne – czym są w branży logistycznej i jak je odczytywać? 

Czym są znaki manipulacyjne? Znaki manipulacyjne to ważne oznaczenia na opakowaniach produktów i paczkach, które informują magazyniera, przewoźnika i kierowcę o tym, jak należy prawidłowo obchodzić się z ładunkiem na danym etapie realizacji transportu.

W przypadku szklanych produktów na paczce możesz zobaczyć  znak w postaci etykiety, by nie rzucać ładunkiem, bo w środku paczki znajduje się szklany przedmiot. Tego rodzaju znak to od razu informacja, by z takim ładunkiem obchodzić się ostrożnie. Szklane czy delikatne przedmioty wymagają również odpowiedniego ułożenia w transporcie i właściwego zabezpieczenia.

To oznaczenia, które informują szczegółowo takie osoby o tym, jak  takim osobom bezpieczne obchodzenie się z danym ładunkiem podczas realizacji zamówienia: w magazynie, podczas przygotowania ładunku do transportu, jak i podczas realizacji usługi transportowej.

Rodzaje znaków manipulacyjnych stosowane w branży logistycznej 

Jakie rodzaje znaków manipulacyjnych są stosowane w branży logistycznej? Znaki manipulacyjne dzielą na się na kilka kategorii, z których każda określa przeznaczenie danego oznaczenia i informuje przewoźnika o tym, w jaki sposób obchodzić się z danym ładunkiem.

Znaki manipulacyjne to specjalne oznaczenia, które są również bardzo istotną informacją dla kierowcy o tym, jak przewozić dany ładunek i o czym pamiętać na etapie organizacji transportu, jak i podczas przewozu. W jaki sposób te oznaczenia można podzielić, by spełniały poszczególne funkcje? Znaki manipulacyjne dzielą się w następujący sposób:

  • znaki manipulacyjne – to oznaczenia, które informują daną osobę o tym, jak powinny być zabezpieczone dane ładunki na czas transportu lub na etapie magazynowania np. wtedy, gdy są przewożone z jednego magazynu do drugiego.
  • znaki informacyjne – służą głównie do tego, by informować daną osobę o tym, jak dokładnie zabezpieczyć towar do dalszego transportu i w jaki sposób prawidłowo oznaczyć dany ładunek przy pomocy naklejki, by kolejne osoby wiedziały, w jaki sposób się z nim obchodzić. Przykładem tego typu nalepki umieszczonej na opakowaniu może być np. naklejka z napisem “chronić przed upadkiem” lub “chronić przed słońcem”.
  • znaki zasadnicze – tego rodzaju oznaczenia służą do łatwej identyfikacji określonego rodzaju ładunku, który ma zostać dostarczony do danego odbiorcy. Ułatwiają więc odnalezienie go w magazynie, szybką identyfikację ładunku i przygotowanie go do kolejnej podróży. Ich głównym celem jest łatwość identyfikacji towaru na etapie przygotowania go do wysyłki do klienta docelowego i jednocześnie wiedza o tym, jak obchodzić się z takim ładunkiem na etapie przygotowania go do dalszego transportu.
  • znaki adr – tego typu specjalistyczne oznaczenia dotyczą głównie towarów niebezpiecznych np. promieniotwórczych lub substancji chemicznych, które podczas transportu mogą wchodzić w toksyczne relacje z innymi substancjami. Dlatego tego typu towary są oznaczane tzw. znakami niebezpiecznymi, by operatorzy logistyczni, przewoźnicy, kierowcy mieli pewność, że są to ładunki niebezpieczne dla innych i wymagają spełnienia specyficznych wymogów dotyczących zabezpieczenia i transportu.

Sprawdź, jak wygląda logistyka materiałów niebezpiecznych ADR i jak tego typu ładunki są klasyfikowane i oznaczane.

Dlaczego oznacza się ładunki w branży transportowej i o czym należy pamiętać podczas oznaczania ładunków?

Ciekawi Cię, dlaczego stosuje się rozmaite znaki w branży logistycznej i do czego one służą? Stosuje się je m.in. po to, by o wiele łatwiej zidentyfikować ładunki np. w przestrzeni magazynowej i skrócić czas identyfikacji ładunku w magazynie, co znacząco przyśpiesza czas realizacji usługi transportowej.

Tego typu oznaczanie ładunków ułatwia nie tylko ich identyfikację, ale również pomaga je odpowiednio przygotować rozmaite rodzaje ładunków do transportu i w odpowiedni sposób rozmieścić je w ciężarówce. To ostatnie jest szczególnie ważne, by nie uszkodzić poszczególnych ładunków szczególnie tych delikatnych jak np. szklane przedmioty.

Dlaczego jeszcze tak ważne jest umiejętne oznaczanie produktów?

Przede wszystkim dlatego, by dzięki odpowiednim oznaczeniom operatorzy logistyczni mogli oszczędzić cenny czas już na etapie przygotowania ładunku do wysyłki do klienta docelowego. To również bezcenne informacje dla operatorów o tym, jak obchodzić się z ładunkiem na etapie rozładunku.

Odpowiednie znaki opakowań pozwalają więc nie tylko łatwiej i szybciej zidentyfikować dany ładunek, ale również umożliwiają dobór odpowiedniego opakowania i zabezpieczeń dla ładunku. Pozwala to operatorom logistycznym o wiele łatwiej dostosować rodzaj opakowania i właściwie zabezpieczyć towar i skraca czas przygotowania ładunku do dalszej podróży.

Co warto wiedzieć o ładunkach i sposobach ich oznaczania?

Jakie są przepisy prawne dotyczące prawidłowego oznaczania ładunków w branży logistycznej? Regulacją prawną, która określa sposób zabezpieczenia ładunków ponadgabarytowych – jest Kodeks drogowy, który szczegółowo określa jakie nalepki ostrzegawcze powinny się znaleźć na ładunkach, jak i sposób zabezpieczenia poszczególnego rodzaju ładunków.

Jak prawidłowo powinny być oznaczone ładunki w firmie transportowej, by te oznaczenia były czytelne dla wszystkich osób, dla których są niezbędne podczas realizacji usługi przewozowej? W branży logistycznej do prawidłowego oznaczania ładunków używa się tzw. chorągiewek. Zwykle operatorzy logistyczni używają chorągiewek w dwóch kolorach – czerwonym i pomarańczowym do przewozu ładunków autami osobowymi i przy pomocy przyczepek.

Bezpieczny transport krajowy i międzynarodowy odpowiednio oznaczonych ładunków – zaufaj specjalistom z Trans-Tok! 

Zależy Ci na przewiezieniu ładunku do innego miasta w Polsce, w Europie lub między dowolnymi krajami świata? Szukasz doświadczonej firmy logistycznej, która zrealizuje dla Ciebie kompleksowy transport ładunku i zadba o to, by Twój ładunek był odpowiednio zabezpieczony na czas transportu?

W Trans-Tok mamy ponad 20 lat doświadczenia zawodowego w organizacji kompleksowych przewozów najróżniejszych rodzajów ładunków i wiemy, jak je starannie zabezpieczyć rozmaite rodzaje ładunków w transporcie. Szukasz doświadczonej firmy logistycznej, która zadba o Twój ładunek w sposób kompleksowy? Skorzystaj z naszych usług transportowych.

Profesjonalny i kompleksowy transport najróżniejszych rodzajów ładunków do dowolnego kraju na świecie w Trans-Tok

Zależy Ci na tym, by oddelegować ładunek w dobre ręce i mieć pewność, że terminowo dotrze do wyznaczonego miejsca? Szukasz doświadczonej firmy logistycznej, która w odpowiedni sposób zabezpieczy ładunek do transportu i jednocześnie właściwie go oznaczy, by bezpiecznie dotarł do celu?

W Trans-Tok masz pewność, że zadbamy odpowiednio o Twój ładunek, a nasi doświadczeni operatorzy logistyczni dostarczą go do miejsca docelowego w wyznaczonym terminie. Możesz nam powierzyć zarówno niewielki ładunek, jak i dostawę materiałów ADR, które odpowiednio oznaczymy i przygotujemy do transportu.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2