• 12 marca 2024

Jak zidentyfikować i wyeliminować wąskie gardła w łańcuchu dostaw

Jak zidentyfikować i wyeliminować wąskie gardła w łańcuchu dostaw

Jak zidentyfikować i wyeliminować wąskie gardła w łańcuchu dostaw

Jak zidentyfikować i wyeliminować wąskie gardła w łańcuchu dostaw 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw jest niezbędne do tego, by firma utrzymała się na rynku i by osiągnęła sprawny przepływ łańcucha dostaw na każdym etapie. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie wąskich gardeł i problemów w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jak zidentyfikować wąskie gardła i je skutecznie wyeliminować?

Czym są wąskie gardła w łańcuchu dostaw w logistyce i jak pomaga planowanie w eliminacji wąskich gardeł i w zwiększeniu przepływu całego procesu? 

Czym są wąskie gardła w logistyce? Wąskie gardła w branży logistycznej to działania, które osłabiają łańcuch dostaw i sprawiają, że przez to trudniej podejmować racjonalne decyzje w firmach.

Wąskie gardła w logistyce i branży produkcyjnej to na przykład:

 • Brak miejsc w magazynie na składowanie nowego towaru i konieczność uporządkowania przestrzeni magazynowej – powoduje to problemy z przepustowością magazynu i uniemożliwia przyjęcie nowego towaru
 • Niedobór floty firmowej – niewystarczająca ilość samochodów firmowych na placu i konieczność rozważenia inwestycji w kolejne samochody, by zwiększyć efektywność dostaw
 • Nieprzewidywalne awarie sprzętu i maszyn, które powodują kosztowne przestroje produkcyjne i zaburzają funkcjonowanie łańcucha dostaw – wymaga to regularnych kontroli sprzętu i wykrycia ewentualnych
 • Chaos organizacyjny i bałagan w dokumentacji, czyli problemy, które wymagają uporządkowania.
 • Przygotowanie zapasów i mądre zarządzanie zapasami – przeanalizowanie potrzeb firmy w zakresie zapasów niezbędnych do zwiększenia efektywności

W branży logistycznej wąskie gardło to nic innego jak problemy, które zaburzają sprawne funkcjonowanie efektywnego łańcucha dostaw. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykrycie wąskich gardeł, rozpoznanie przyczyn i wyeliminowanie tych problemów na czas.

Jak wygląda identyfikacja wąskich gardeł w firmach logistycznych i dlaczego pomaga w skutecznym zarządzaniu łańcuchem dostaw? 

Wykrycie wąskich gardeł w branży logistycznej to nie tylko szansa na wykrycie nieprawidłowości w firmach i na lepsze i skuteczniejsze zarządzanie procesami wewnętrznymi i wdrożenie niezbędnych usprawnień. Jak ten proces wygląda w praktyce? W firmach logistycznych i produkcyjnych bardzo istotne jest namierzenie przyczyn powstania awarii np. sprzętu i wszelkich trudności w procesach wewnętrznych, by wiedzieć, jak postępować i w jaki sposób najszybciej zlikwidować przyczynę awarii.

Tego typu wąskie gardła mogą obejmować złe planowanie, mogą być skutkiem np. zmniejszonego popytu na usługi lub wynikać z błędów ludzkich np. omyłki zamówień. Mogą mieć też charakter długotrwały spowodowany awarią urządzeń lub maszyn.

W takim przypadku wąskie gardło wymaga wsparcia specjalistów, którzy naprawią sprzęt, by mógł działać z pełną wydajnością i jednocześnie pomogą uporządkować w odpowiedni sposób działania w firmach logistycznych i produkcyjnych z korzyścią dla całego procesu. Wąskie gardła mogą też opóźniać wysyłkę zamówień do klientów, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie wszelkich procesów wewnętrznych w firmie, by szybko wyeliminować przyczyny i wdrożyć niezbędne uprawnienia procesów w łańcuchu dostaw.

To nic innego jak powody, dla których spada wydajność w firmie, zmniejsza się przepustowość magazynu ze względu na brak miejsc i istnieje potrzeba znalezienia przyczyn takiego stanu w firmach logistycznych. W procesie produkcyjnym najczęściej w wyniku wąskich gardeł występują problemy z produkcją, co ma wpływ na utrudnienia w sprawnym funkcjonowaniu łańcucha dostaw. Obecność wąskich gardeł może przyczynić się np. do zahamowania produkcji, kosztownych przestojów produkcyjnych i trudnościach związanych z zaplanowaniem organizacji łańcucha dostaw. Właściciele zakładów i wyrobów w hali produkcyjnej – nie mogą sobie pozwolić na tak kosztowne przestoje w produkcjach, dlatego tak ważne jest to, by w porę wykryć nieprawidłowości i skutecznie szukać rozwiązań.

W  przypadku transportów just in time identyfikacja wąskich gardeł jest konieczna do tego, by znaleźć przyczynę takich sytuacji i nie dopuścić do opóźnień i kosztownych przestojów produkcyjnych np. w branży budowlanej, przemysłowej i motoryzacyjnej.

Sposób na większą wydajność w firmach – wykryj wąskie gardła w łańcuchu dostaw wcześniej 

Obecność wąskich gardeł w firmach logistycznych może przyczynić się do trudności w płynnym działaniu łańcucha dostaw w firmach logistycznych.

Powoduje to trudności w procesach logistycznych i produkcyjnych wewnątrz organizacji i wymaga podjęcia przemyślanych działań, by usunąć przyczyny awarii, uporządkować procesy logistyczne i usprawnić działanie łańcucha procesów.

Przykładowo: jeśli linia montażowa lub produkcyjna w zakładach produkcyjnych będzie miała awarię – to może to powodować opóźnienia w dostawach. Wpływa to na cały łańcuch logistyczny i w takiej sytuacji należy dokonać eliminacji wąskich gardeł jak najszybciej.

Jakie są przyczyny powstawania wąskich gardeł w logistyce? 

Wąskie gardła powstają najczęściej w wyniku niedopracowania procesów wewnętrznych w firmach i mogą być też skutkiem niewłaściwego zarządzania organizacją w logistyce. Przyczyny występowania wąskich gardeł w różnego rodzaju firmach mogą mieć różne przyczyny.

Do najczęstszych przyczyn należą między innymi:

 • brak wykwalifikowanych pracowników lub ich niedobór do określonych zadań np. w procesie produkcji
 • nieodpowiednio wdrożone systemy wewnętrzne
 • brak automatyzacji działań wewnętrznych
 • bardzo ograniczona przepustowość magazynowa
 • chaos wewnętrzny w firmie i brak zorganizowanych procesów i struktur
 • nieodpowiednie zarządzanie procesami produkcyjnymi
 • zbyt wysokie koszty przechowywanych zapasów i brak miejsca w magazynach, co powoduje przeszkody w zakresie usprawnienia produkcji
 • nieodpowiednia płynność łańcucha dostaw spowodowana złym zarządzaniem  w firmach
 • Awaria na linii produkcyjnej uniemożliwiająca płynne działanie procesów produkcyjnych i logistycznych bez zakłóceń
 • Brak uporządkowanych procesów wewnętrznych w łańcuchu dostaw, co utrudnia funkcjonowanie organizacji
 • Ograniczona przepustowość magazynowa – magazyn nie jest w stanie przyjąć więcej towarów ze względu na brak miejsca do przechowywania, dlatego najpierw magazynierzy muszą uporać się z uporządkowaniem przestrzeni magazynowej, by skutecznie rozwiązać ten problem.

Długoterminowe wąskie gardła takie jak np. trudności związane z awariami maszyn mogą powodować nie tylko przestoje produkcyjne, ale również narażają firmy na wysokie koszty, dlatego tak ważne jest to, by wyeliminować wszystkie wąskie gardła w procesach logistycznych i wewnętrznych i dążyć do jak najszybszego naprawienia problemów, które zaburzają funkcjonowanie łańcucha dostaw.

Skuteczne sposoby na wyeliminowanie wąskich gardeł w logistyce? 

Chcesz poznać skuteczne jak uniknąć wąskich gardeł w łańcuchu dostaw?

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc Ci znaleźć i wyeliminować wąskie gardła w Twojej firmie:

1. Identyfikacja problemów w całym łańcuchu dostaw i przeanalizowanie – najpierw należy dokładnie przeanalizować wszystkie procesy w firmie, by określić niedobory siły roboczej, zweryfikować system zarządzania produkcją i sprawdzić, czy wąskie gardła nie wpływają na zakłócenia np. w dostawach do klientów.

2. Ograniczenie przepustowości wąskich gardeł –  w tym celu wystarczy przeanalizować procesy wewnętrzne w firmie i wdrożyć nowoczesne technologie i kupić niezbędne maszyny, by zwiększyć przepustowość i osiągać więcej. Kolejny krok to analiza dotychczasowych procesów w firmie logistycznej lub produkcyjnej i wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii

3. Zatrudnienie nowych osób do pracy na poszczególnych stanowiskach, które pozwolą zwiększyć przepustowość magazynu i jednocześnie pomogą zwiększyć efektywność operacyjną

4. Zakup nowych urządzeń i maszyn, które przyczynią się do większej efektywności operacyjnej

5. Dokładna i rzetelna analiza wszystkich procesów wewnętrznych, by znaleźć jak najszybciej przyczynę wąskich gardeł w Twojej firmie

6. Wdrożenie nowych technologii, które pomogą usprawnić pracę i zautomatyzować niektóre z procesów w Twojej firmie

7. Dywersyfikacja dostawców, by skutecznie zwiększyć zatrudnienie w firmie i wyeliminować sytuacje, gdy z powodu niedoboru pracowników Twoja firma nie będzie mogła zrealizować określonego zlecenia.

8. Odpowiednia optymalizacja działań

Jak skutecznie zarządzać wąskimi gardłami w procesach logistycznych? 

Skuteczne zarządzanie wąskimi gardłami w branży logistycznej w każdym procesie to nie tylko szansa na lepiej zorganizowane procesy wewnętrzne, ale wypracowanie pewnych nawyków w organizacji, które przysłużą się całemu zespołowi i wpłyną korzystnie na funkcjonowanie firmy, zmniejszą ilość czasu potrzebną na wykonywanie pewnych zadań. Warto więc poświęcić czas na dokładną analizę działań operacyjnych w firmie i procesów wewnętrznych, by

Wyeliminuj wąskie gardła w swojej firmie dzięki wsparciu Trans-Tok! 

Zauważyłeś w Twojej firmie pojawienie się wąskiego gardła i szukasz skutecznego sposobu na to, by je wyeliminować? Nie wiesz, od czego zacząć, by w Twojej firmie było jak najmniej wąskich gardeł? Czujesz, że potrzebujesz  fachowego wsparcia doświadczonej firmy, by je wyeliminować? Skorzystaj z doświadczenia i fachowego wsparcia w Trans-Tok i sprawdź ofertę kompleksowego wsparcia logistycznego.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2