• 8 marca 2024

Zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw – jak zmniejszyć wpływ na środowisko

Czym jest zrównoważony łańcuch dostaw - jak dbać o zrównoważony rozwój łańcucha dostaw w transporcie

Zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw – jak zmniejszyć wpływ na środowisko

Zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw – jak zmniejszyć wpływ na środowisko 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Zrównoważony łańcuch dostaw w branży transportowej to nic innego jak starannie przemyślane działania, które przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń w środowisku ekologicznym. Mogą to być zarówno działania optymalizujące trasy przejazdów, które mają na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i szkodliwych gazów cieplarnianych, jak i różnego rodzaju akcje społeczne wspierające środowisko.

Na czym polega zrównoważony rozwój łańcucha dostaw w branży TSL? 

Czym jest zrównoważony rozwój? Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw w branży TSL polega na optymalizacji tras w taki sposób, by każdy przejazd ciężarówką był przyjazny dla środowiska i generował jak najmniejszą możliwą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. To ważne na każdym etapie łańcucha dostaw i każde takie działanie pomaga firmie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko ekologiczne.

Problemy i wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem łańcucha dostaw w transporcie

Globalny łańcuch dostaw wiążę się z wieloma problemami i wyzwaniami, którym codziennie muszą sprostać właściciele firm logistycznych. By im sprostać muszą mieć opracowaną strategię zrównoważonego rozwoju i działań korzystnych dla środowiska ekologicznego.

Z jakimi wyzwaniami i problemami zmagają się właściciele i pracownicy firm logistycznych? Oto one:

  1. Wysokie koszty i zużycie energii oraz niewykorzystywanie odnawialnych źródeł energii a zamiast tego wykorzystanie paliw kopalnych
  2. Konieczność ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery ze względu na dyrektywę UE
  3. Optymalizacja tras przejazdów kierowców na wielu kontynentach w taki sposób, by wybrać jak najkrótsze możliwe trasy przy zachowaniu redukcji emisji szkodliwych substancji.
  4. Zmiana mentalności ludzkiej i społeczna odpowiedzialność – nie każdy konsument dąży do tego, by zmniejszyć ilość odpadów. Jednak ich minimalizacja przez firmy transportowe dzięki dobrej strategii zwiększyłaby ludzką świadomość w tym zakresie i zmienić mentalność ludzi w taki sposób, by naturalne stało się dla nich,
  5. Problemy związane z generowaniem odpadów i poziomiem hałasu w miastach
  6. Wyzwania związane z używaniem nowoczesnych technologii transportowych i magazynowych
  7. Wysokie koszty operacyjne

Jakie są zalety zrównoważonego łańcucha dostaw w branży logistycznej? 

Firmy logistyczne, dla których ważna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych wdrażają nieustannie rozwiązania, które sprzyjają środowisku. Jakie to działania?

Przede wszystkim można przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń poprzez odpowiednią optymalizację tras kierowców przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów telematycznych.

Systemy telematyczne wykorzystywane w transporcie pozwalają nie tylko skuteczniej jak nigdy przedtem optymalizować trasy przejazdów, ale również skracać czas dostawy. Ich zaletą jest więc precyzyjne planowanie tras przy jednoczesnej minimalizacji kosztów paliwa firmowego.

Dlaczego warto zadbać o zrównoważony rozwój łańcucha dostaw?

Umiejętne zadbanie o zrównoważony rozwój łańcucha dostaw ma ogromny wpływ na środowisko ekologiczne i pozwala zmniejszyć odsetek zanieczyszczeń m.in. dwutlenku węgla. Według statystyk transport drogowy odpowiada za 1/5 zanieczyszczeń w postaci gazów cieplarnianych i emisji dwutlenku węgla, dlatego firmy transportowe zgodnie z wymogami UE muszą dążyć do redukcji tych zanieczyszczeń.

Jakie są korzyści z działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w transporcie? 

W zakresie zrównoważonego rozwoju wiele firm stara się zoptymalizować trasy przejazdów, by jak najszybciej dostarczyć dany ładunek do klienta przy zachowaniu jak najmniejszej emisji spalin. Zmniejsza to nie tylko ślad węglowy, ale zwiększa również wydajność operacyjną firmy.

Wdrażanie działań prośrodowiskowych w firmach logistycznych wiąże się z wieloma korzyściami dla środowiska ekologicznego: od redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych i substancji w powietrzu aż po poprawę jakości naszego codziennego życia poprzez redukcję hałasu.

Nowoczesne technologie łańcucha dostaw tak jak systemy telematyczne pomagają firmom logistycznym osiągnąć ten cel. Dlatego tak ważne w firmach są systematyczne wdrożenia działań prośrodowiskowych, wykorzystywanie materiałów w produkcjach pochodzących z recyklingu, by oszczędzać zasoby i dążyć do tego, by na codzień wykorzystywać odnawialne źródła energii np. w magazynach.

Nowoczesny transport w Trans-Tok 

Potrzebujesz skorzystać z usługi transportu drogowego i dostarczyć towar do dowolnej lokalizacji na świecie? W Trans-Tok specjalizujemy się w transporcie nawet najtrudniejszych ładunków i korzystamy z nowoczesnych technologii, które pomagają nam optymalizować trasy przejazdów w taki sposób, by generować jak najmniej zanieczyszczeń. Szukasz doświadczonej firmy logistycznej, dla której w działaniach transportowych ważne jest środowisko? Zależy Ci na tym, by zrealizować transport ładunku według zasad zrównoważonego rodzaju?

Zapraszamy do skorzystania z kompleksowych usług transportowych w Trans-Tok.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2