• 7 marca 2023

Sposoby skutecznego zabezpieczania produktów w logistyce

Skuteczne sposoby zabezpieczenia ładunków w logistyce

Sposoby skutecznego zabezpieczania produktów w logistyce

Sposoby skutecznego zabezpieczania produktów w logistyce 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Od wielu lat rozmaite ładunki w branży transportowej pokonują niezliczone ilości kilometrów na różnych trasach. Każdy klient pragnie, by jego ładunek dotarł do miejsca docelowego w stanie nienaruszonym i bez żadnych uszkodzeń. By to było możliwe – konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku do transportu. Jakie są skuteczne sposoby zabezpieczenia produktów w logistyce? Sprawdź i dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób są przygotowywane ładunki do transportu.

Jakie są sposoby zabezpieczania ładunków w branży logistycznej i o czym należy pamiętać podczas przygotowania ładunków do transportu? 

W branży logistycznej każdy ładunek wymaga odpowiednio dobranego zabezpieczenia, by mógł bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. W związku tym operatorzy logistyczni muszą odpowiednio zabezpieczyć dany rodzaj ładunku i wiedzieć, jakich materiałów użyć do solidnego zabezpieczenia danego towaru. Dobór odpowiednich materiałów jest więc zależny od rodzaju przewożonego towaru, jego wielkości, wagi, szczegółowej specyfikacji oraz tego, czy wymaga spełnienia określonych warunków podczas przewozu.

Najpierw jednak, by umiejętnie dobrać odpowiedni rodzaj opakowania do specyfiki, wielkości i rodzaju przewożonego towaru – należy przeanalizować każdorazowo dany produkt pod względem określonych właściwości chemicznych, fizycznych i specjalistycznych takich jak np. potrzeba magazynowania produktu w ściśle określonych temperaturach (np. produktów spożywczych czy lekarstw w temperaturach określonych przez producenta).

1. Odpowiedni sposób zabezpieczenia produktów w zależności od rodzaju i specyfikacji ładunku 

Jak zabezpieczyć ładunek do transportu? Pierwszym krokiem jest właściwy dobór odpowiedniej metody do rodzaju i gabarytu przewożonego ładunku.

Na tym etapie należy uwzględnić nie tylko specyfikę danego rodzaju ładunku, ale również to, czy transport tego ładunku wymaga np. transportowania w chłodni z określonymi temperaturami zaleconymi przez producenta np. w przypadku lekarstw lub innych substancji.

Jak realizowany jest transport tak delikatnych ładunków jak lustro i inne szklane przedmioty? Tego typu ładunki są umieszczane na płasko na podłodze naczepy i zabezpieczane za pomocą

2. Właściwe rozmieszczenie produktów w samochodzie 

Drugim bardzo ważnym kryterium odpowiednio dobrze przygotowanego ładunku do transportu jest sposób rozmieszczenia ich w samochodzie. Nie bez powodu szklane przedmioty czy delikatne wymagają określonego odstępu podczas transportu i dobrania odpowiedniego opakowania. Np. przewóz lustra czy komputera wymaga szczególnego zabezpieczenia i oznaczenia, by np. przewoźnik czy kurier podczas dostawy wiedział, że ma do czynienia z delikatnym towarem lub takim, z którym należy obchodzić się bardzo ostrożnie.

O czym pamiętać podczas transportu towarów?  

Podczas zabezpieczania ładunków przewoźnik powinien dokładnie obejrzeć stan pasów, którymi zabezpiecza towar. Nie należy używać pasów, które mają przetarcia lub widoczne oznaki zużycia.

Ponadto w transporcie drogowym towarów stosuje się zasadę, by minimalne obciążenie przedniej osi ciężarówki nie przekraczało ok. 20%, a obciążenie tylnej osi – miało minimum 25%. Na etapie załadunku warto co jakiś czas sprawdzać, czy rozmieszczenie ładunków jest równomierne w pojeździe, bo ma to wpływ na komfort jazdy kierowcy.

Poznaj najpopularniejsze i najczęściej stosowane metody zabezpieczania ładunków podczas transportu 

Ciekawi Cię, w jaki sposób są zabezpieczane ładunki na czas transportu i z jakich metod korzystają operatorzy logistyczni na co dzień?

Operatorzy logistyczni wykorzystują w swojej pracy trzy najpopularniejsze metody zabezpieczenia ładunków. Są to następujące metody:

  •  metoda kształtowa –  polega na takim rozmieszczeniu towarów w samochodzie, by pomiędzy nimi nie było odstępów. Najczęściej wykorzystuje się przy transporcie palet lub towarów umieszczanych w skrzyniach załadunkowych.

 

  • metoda siłowa – polega na zabezpieczaniu danego ładunku specjalnymi pasami poprzecznymi podczas transportu ładunku np. z magazynu. Dlaczego wykorzystuje się taki system zabezpieczenia ładunku? Głównie po to, by zwiększyć siłę docisku, która zapobiega przesuwaniu się towaru podczas transportu. Ta metoda pozwala jednocześnie uniknąć np. uszkodzeń mechanicznych podczas transportu. Ponadto każdy zabezpieczony w ten sposób ładunek zyskuje większą stabilność, co gwarantuje dostarczenie go bezpiecznie i bez uszkodzeń do miejsca docelowego.

 

  • metoda łączona – to taki sposób przygotowania ładunków do transportu, który jednocześnie jest powiązany z dwoma pierwszymi metodami zabezpieczenia ładunków. Metoda łączona polega na wykorzystaniu zarówno pasów poprzecznych do zabezpieczenia ładunku, jak i umiejętnym, dobrze przemyślanym rozlokowaniu towarów w ciężarówce,

Czym najlepiej zabezpieczyć ładunek?

Dobór odpowiedniego zabezpieczenia towaru jest uzależniony od wielkości produktu i jego specyfiki. Szklane przedmioty zwykle zabezpiecza się specjalną pianką polietylenową, która chroni zawartość paczki przed stłuczeniami i w odpowiedni sposób amortyzuje wstrząsy. Ponadto w transporcie tego typu produktów bardzo istotne jest dobrze dobrane wypełnienie, dlatego często w środku umieszcza się tzw. wypełniacze.

Ładunki ponadgabarytowe wymagają szczególnych warunków podczas przewozu, dlatego transport ponadgabarytowy jest realizowany za pomocą specjalistycznych naczep. To właśnie one znacząco ułatwią zabezpieczenie takiego ładunku i zapewniają dostarczenie najcięższych ładunków w terminie do wyznaczonego miejsc bez ryzyka uszkodzeń w czasie transporcie.

W branży transportowej najróżniejsze rodzaje towarów zabezpiecza się specjalnymi matami antypoślizgowymi, folią stretch, kartonami, linami i specjalnymi pasami, które nie tylko chronią zawartość paczek przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, ale również skutecznie amortyzują wszelkie wstrząsy.

Maty antypoślizgowe wykorzystuje się do stabilizacji danego ładunku i jego odpowiedniego zabezpieczenia. Są niezastąpione np. podczas transportu papieru.

Jakie jeszcze sposoby zabezpieczania ładunków stosuje się w transporcie?

To przede wszystkim różnego rodzaju listy ułatwiające stabilizację ładunku, łańcuchy transportowe i palety umożliwiające wypełnienie pustych przestrzeni między określonymi ładunkami. Operator logistyczny wykorzystuje również łańcuchy transportowe do dokładnego zabezpieczania towarów czy tzw. ochraniacze taśm, które chronią ładunek przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Transport ładunku, który nie zajmuje całej powierzchni ładunkowej ciężarówki – o czym należy pamiętać w realizacji tego typu przewozów?

Co w sytuacji, gdy operator logistyczny ma ładunek, który po załadunku – nie zajmuje całej powierzchni ładunkowej pojazdu? W takim przypadku bardzo ważne jest to, by uniknąć przemieszczenia się towaru podczas transportu. By temu zapobiec – stosuje się tzw. belki rozporowe, które w transporcie wykorzystuje się do zabezpieczania bardzo trudnego, ciężkiego towaru. Można je również wykorzystać do umieszczenia pomiędzy danymi rodzajami ładunków, by jeszcze bardziej je zabezpieczyć. Do tego typu ładunków wykorzystuje się również specjalne łańcuchy, które umożliwiają dokładne zabezpieczenie ładunków większych gabarytowo.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie ładunków nietypowo gabarytowych jest ryglowanie, które jest stosowane w przypadku ciężkich ładunków, które nie składają się np. z delikatnych elementów np. szyb.

Transport i zabezpieczenie towarów a prawne regulacje – co warto wiedzieć? 

Jedną z regulacji prawnych jest Kodeks cywilny i artykuł nr 63. Dotyczy m.in. wagi ładunku, która nie może być przekroczona i sposobu zabezpieczenia towarów do transportu, a także maksymalnego dopuszczalnego obciążenia na dwie osie pojazdu ciężarowego. Ponadto w polskim prawie transportowym każdy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za przewóz ładunku. Reguluje to artykuł nr 65 Kodeksu cywilnego.

Czym najlepiej zabezpieczyć dany rodzaj ładunku do transportu

Umiejętne zabezpieczenie ładunków w branży transportowej zwykle wymaga doboru określonego opakowania bądź kartonu i zabezpieczenie ładunku za pomocą mocnej taśmy, specjalnych pianek i folii stretch.

Jak zabezpieczyć szkło do transportu? Szklane przedmioty najlepiej zabezpieczyć grubą, specjalną tekturą, a przedmioty owinąć folią, która ochroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i skutecznie zamortyzuje wszelkie wstrząsy podczas transportu do miejsca docelowego.

Jak są zabezpieczane ładunki drobnicowe w logistyce? 

Ładunki drobnicowe to nic innego jak małe produkty, które najlepiej zabezpieczyć za pomocą specjalnych foliówek. Niewielką ilość produktów sypkich przechowuje się w woreczkach strunowych, a większe ilości mogą być transportowane w dobrze zabezpieczonych skrzyniach.

Większe ładunki drobnicowe wymagają zabezpieczenia folią stretch i umieszczania na tzw. paletach, by ich transport był w pełni bezpieczny.

Ładunek profesjonalnie zabezpieczony i terminowo dostarczony – tylko z Trans-Tok!

Prowadzisz własną firmę i szukasz wsparcia w zakresie profesjonalnej logistyki, by szybko i bezpiecznie oddelegować transport swojego ładunku do dowolnego miejsca w Polsce lub na świecie? Zależy Ci na profesjonalnym transporcie towarów i odpowiednio właściwym zabezpieczeniu ładunku na czas transportu?

W Trans-Tok wiemy, w jaki sposób zabezpieczać ładunki, by dostarczyć je w stanie nienaruszonym do wyznaczonego miejsca. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przetransportować niewielki ładunek, obrazy o ogromnej wartości sentymentalnej, stary fortepian czy ciężkie ładunki budowlane – u nas możesz liczyć na fachowe wsparcie i kompleksową obsługę logistyczną. Z nami nie musisz się martwić o swój ładunek ani o to, czy będzie właściwie zabezpieczony na czas podróży.

Sprawdź ofertę na profesjonalny transport dowolnych ładunków. 

Terminowy i profesjonalny transport towarów w Polsce i za granicą – oddeleguj go w Trans-Tok! 

Masz ładunek o nietypowych gabarytach, który potrzebujesz odpowiednio zabezpieczyć na czas podróży i nie wiesz, jak to zrobić? Zależy Ci na tym, by oddelegować transport ładunku firmie, która wie, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć nawet najbardziej nietypowe pod względem gabarytu przedmioty? Skorzystaj z naszych usług transportowych w Trans-Tok, by zyskać pewność, że w odpowiedni sposób zabezpieczymy Twój ładunek i bezpiecznie dostarczymy go do Twojego klienta.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2