Sharing economy to popularny trend, który przyjął się również w branży transportowej ze względu na wiele korzyści dla właścicieli firm i kierowców. Nie bez powodu to zjawisko jest określane trendem przyszłości. Ze względu na ogromne korzyści ekonomiczne ten trend zyskał mnóstwo zwolenników, również wśród właścicieli firm transportowych i kierowców zawodowych. Główna koncepcja sharing economy polega na współdzieleniu różnych przedmiotów zamiast kupowania na własność.
Czym jest sharing economy, czyli ekonomia współdzielenia?
Ekonomia współdzielenia np. pojazdów należących do floty firmowej to sposób nie tylko na oszczędności i mniejszy ślad węglowy dla środowiska ekologicznego, ale również możliwość zwiększenia możliwości operacyjnych w firmie logistycznej. Ponadto sharing economy w branży logistycznej można również wykorzystać do współdzielenia powierzchni magazynowych.
Czy trend sharing economy ma szansę się przyjąć w branży TSL na dłużej?
Branża transportowa nieustannie bazuje na rozwiniętych nowoczesnych technologiach, więc i trend sharing economy ma wielki potencjał, by mogły z niego czerpać zarówno właściciele firm transportowych, jak i zatrudnieni w nich kierowcy. Już teraz w wielu firmach logistycznych można bez trudu dostrzec korzyści związane z wykorzystaniem ekonomii współdzielenia.
Przykładem zastosowania sharing economy w praktyce w branży logistycznej mógłby być wynajem niewykorzystanej powierzchni magazynowej lub powierzchni auta w przypadku przewozów LTL (less than truck – czyli w przypadku przewozu ładunków, które ze względu na mały gabaryt nie wykorzystują pełnej powierzchni ładunkowej pojazdu). Wykorzystanie ekonomii współdzielenia magazynu czy pojazdu w branży logistycznej sprawiłoby, że firmy logistyczne nie traciłyby kosztów ze względu na niewykorzystaną powierzchnię.
Sharing economy w branży transportowej – w jaki sposób się z tego korzysta?
Wspomniane rozwiązanie można również zastosować w transporcie, w którym szczególnie liczy się czas, czyli transporcie just in time dla branż produkcyjnych czy magazynowych, by uniknąć kosztowych strat finansowych ze względu na wstrzymaną produkcję w sytuacji, gdy dana część nie jest dostarczona na magazyn.
Tego typu usługi dotyczące współdzielenia przestrzeni ładunkowej w ciężarówkach czy w magazynach można również zastosować w dowolnej branży, w której istotny jest czas dostawy.
Na szczególną uwagę zasługuje etap ostatniej mili, od którego bardzo często zależy czas dostawy produktów i koszty produkcji towarów. Wpływ tego zjawiska na wysokość kosztów w danych branżach ma również ogromne znaczenie na funkcjonowanie wielu biznesów, dlatego tak ważne w branży transportowej jest eliminowanie tzw. wąskich gardeł, by uniknąć opóźnień w produkcji np. ze względu na opóźnione dostawy produktów.
Czy współdzielenie przedmiotów, powierzchni magazynowych i aut jest przydatne dla ludzi?
Firma Pricewater House Coopers przeprowadziła badanie, które dotyczyło perspektywy ludzi w zakresie ekonomii współdzielenia rzeczy. Z badania i wypowiedzi respondentów wynika jasno, że ponad 80 % ludzi woli korzystać z cudzych dóbr niż z własnych. To tłumaczy popularność trendu sharing economy.
Ciekawostką jest to, że aż 43 % ankietowanych woli wynajmować różne rzeczy niż się zadłużać ze względu na to, że kupowanie produktów na własność postrzega jako coś, co byłoby ciężarem dla domowego budżetu.
Jednak aż 57 % ankietowanych perspektywę korzystania z czyichś przedmiotów postrzega jako alternatywę dla własności, więc zdania ludzi są podzielone jeśli chodzi o korzystanie z tego trendu. Nie zmienia to faktu, że w branży transportowej wykorzystanie tego zjawiska wiążę się z wieloma korzyściami: od możliwości oszczędności czasu aż po wypracowanie lepszych nawyków związanych z organizacją miejsca na magazynie.
Właściciele firm logistycznych korzystających z tego rozwiązania mogliby wypełnić miejsce w magazynach według wskaźników wypełnienia. Właśnie dlatego ten trend można wykorzystać w taki sposób, by firmy transportowe połączyły siły w zakresie współdzielenia przestrzeni magazynowych, by jednocześnie zmniejszych koszty firmowe za niewykorzystaną powierzchnię.
Przykładem takiej współpracy pomiędzy firmami logistycznymi byłą współpraca P&G i firmy Tupperware, które zdecydowały się na połączenie sił, by zaoszczędzić na emisji dwutlenku węgla i własnych kosztach firmowych. Efekt? Redukcja kosztów własnych o 15 % oraz niższa emisja dwutlenku węgla na poziomie 2 milionów ton w skali roku oraz zwiększenie powierzchni ładunkowej pojazdów aż do 85 % z 55 % przed współpracą.
Jakie są korzyści ze stosowania sharing economy?
Ciekawi Cię dlaczego ten trend w ciągu kilku ostatnich lat zyskał na popularności? Oto kilka najważniejszych korzyści związanych ze stosowaniem sharing economy w praktyce w branży TSL i nie tylko:
- niższe koszty eksploatacyjne pojazdów należących do floty firmowej,
- możliwość zaoszczędzenia miejsca np. na parkingach firmowych i w przestrzeniach magazynowych dzięki współdzieleniu auta firmowego lub magazynu, co ma wpływ na ograniczenie strat finansowych,
- wzmacnianie więzi społecznych między pracownikami logistycznymi i sposób na budowanie trwałych relacji zawodowych,
- znaczne obniżenie kosztów firmowych dzięki możliwości płatnego udostępniania własnych zasobów,
- możliwość redukcji śladu węglowego poprzez wykorzystanie np. jednego pojazdu przez wielu kierowców w danym dniu,
- możliwość nawiązania nowych współprac, dzięki którym osiągnięcie wspólnych celów będzie łatwiejsze,
- możliwość zwiększenia efektywności operacyjnej w firmach logistycznych dzięki współpracy na współdzieleniu zasobów i szansa na zaoszczędzenie pieniędzy na własnych kosztach firmowych,
- możliwość zaoszczędzenia środków na współdzieleniu dóbr i wykorzystanie ich na kolejne inwestycje np. rozwój floty firmowej lub budowa kolejnych magazynów albo zwiększenie zatrudnienia w firmie.
Coraz więcej firm logistycznych dostrzega korzyści ze współpracy w ramach trendu ekonomii współdzielenia i decyduje się na skorzystanie z takiej kooperacji. Warto sobie uświadomić jak wiele korzyści możesz zyskać i Ty, gdy zdecydujesz się skorzystać z takiej współpracy. To przede wszystkim szansa na wykorzystanie dóbr innych, by więcej zarabiać, optymalizować czas pracy i efektywniej go wykorzystywać, a także uniknąć kosztów finansowych związanych z brakiem wynajmu powierzchni magazynowej aż po lepsze relacje pracowników i większą świadomość, jak wiele możesz zyskać i jednocześnie zaoszczędzić.
Ekonomia współdzielenia w branży logistycznej – dlaczego warto skorzystać z tego trendu?
Wykorzystanie potencjału nowoczesnego trendu, jakim jest ekonomia współdzielenia we własnej firmie transportowej wiążę się z wieloma korzyściami: od lepszych relacji na linii szef–menadżer floty–kierowca–magazynier, aż po bardziej optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej w magazynie i lepsze relacje między pracownikami i kierowcami. Sharing economy to również sposób na ogromne oszczędności w biznesie i wypracowanie obustronnych korzyści zarówno dla firmy logistycznej, jak i dla jej klientów.