• 11 stycznia 2022

Rodzaje magazynów w branży logistycznej

RODZAJE MAGAZYNÓW W BRANŻY LOGISTYCZNEJ

Rodzaje magazynów w branży logistycznej

Rodzaje magazynów w branży logistycznej 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Dawniej magazyny służyły głównie do przechowywania produktów. Dziś magazyny logistyczne to rozbudowane i nowoczesne centra z monitoringiem, klimatyzacją i dodatkowymi udogodnieniami dla klientów. To przestrzenie, w których nie tylko wytwarza się rozmaite produkty, ale również bezpiecznie i z dbałością o poziom temperatury przechowuje najróżniejszego rodzaju towary (od żywności aż po leki czy pozostałe specjalistyczne produkty), które ze względu na swoje przeznaczenie wymagają spełnienia szczególnych warunków przechowywania tak, by nie straciły swoich pierwotnych właściwości.

Jakie są rodzaje magazynów? 

Magazyny logistyczne różnią się od siebie ze względu na:

  • przeznaczenie i powierzchnię – magazyny to centra logistyczne (najczęściej ogólnopolskie lub lokalne), w których realizowana jest kompleksowa obsługa logistyczna (operator logistyczny sprawuje pieczę nad przechowywaniem produktów aż po ich etykietowanie i dystrybucję towarów do klientów docelowych). Ze względu na przeznaczenie magazynu i powierzchnię są to najczęściej magazyny przemysłowe, handlowe, rezerwowe (służą do kilkumiesięcznego przechowywania produktów).
  • sposób konstrukcji magazynu – magazyny pod względem konstrukcji dzielą się na zamknięte, półotwarte i otwarte.
  • sposób załadunku – magazyny dzielą się na takie, które umożliwiają załadunek bokiem lub tyłem. Załadunek tyłem jest możliwy wtedy, gdy dok rampowy łatwo dostosowuje się do wysokości naczepy auta. Natomiast załadunek bokiem jest realizowany bramą zerową za pomocą wózka widłowego i również można go wykonać tyłem.
  • zakres automatyzacji – magazyny różnią się od siebie również nowoczesnymi technologiami, które pozwalają na zautomatyzowanie prac magazynowych i uzyskanie większej kontroli nad każdym procesem.
  • sposób składowania towarów – pod względem sposobu składowania towarów wyróżniamy trzy rodzaje magazynów zamkniętych: niskiego składowania, średniego i wysokiego. Niski stopień składowania oznacza najmniejsze towary, które nie wymagają szczególnego sposobu przechowywania. Średni stopień to towary o standardowych gabarytach, których przechowywanie również można łatwo zorganizować. Magazyny z wysokim sposobem składowania towarów dotyczą produktów wielogabarytowych, które ze względu na te właściwości muszą być odpowiednio przechowywane np. na wysokości 10 metrów i np. wymagają spełnienia rygorystycznych warunków przechowywania.

Podział magazynów ze względu na funkcje

Magazyny logistyczne różnią się od siebie następującymi czynnikami np. stopniem automatyzacji, zastosowaniem, rodzajem, powierzchnią, funkcjami, sposobem składowania towarów, rodzajem przechowywanych produktów.

Magazyny w branży logistycznej pełnią mnóstwo funkcji. Zastanawiasz się, jaki jest podział magazynów i czym się różnią? To przede wszystkim:

  • magazyny kontenerowe – w tego typu magazynach możesz bezpiecznie przechowywać towary i mieć pewność, że są odpowiednio zabezpieczone z każdej strony. Właśnie z tego powodu nie straszne im wahania temperatur, mróz, wilgoć ani pozostałe czynniki zewnętrzne.
  • magazyny przeładunkowe – służą głównie do przygotowania towarów do kolejnego transportu lub szybkiego przepakowania produktów, dlatego określane są magazynami przeładunkowymi. Jeśli potrzebujesz tylko przepakować towary i przygotować je do dalszego transportu bez konieczności magazynowania, to u nas skorzystasz również z właśnie takich magazynów, które są bardzo popularne.
  • magazyny dostawcze – to dom tymczasowy dla produktów, które wymagają segregacji i przechowywania krótko-terminowego lub długoterminowego. Z tego rodaju magazynów bardzo często korzystają właściciele sklepów e-commerce.
  • magazyny produkcyjne – służą do składowania surowców, które są niezbędne do wytworzenia produktów. Korzystają z nich właściciele dużych zakładów producyjnych, manufaktur, zakładów rzemieślniczych.

W jaki sposób są jeszcze dzielone magazyny? Nowoczesne magazyny dzielą się również pod względem stałego miejsca składowania danych produktów; ze względu na strefy czy np. wolnego miejsca, a nawet kątem rotacji.

Każdy magazyn logistyczny dzieli się na specjalne strefy, które pomagają operatorom logistcznym efektywniej pracować i przyśpieszają ich pracę. W tej kwestii bardzo dużą rolę odgrywa sposób magazynowania towarów, sposób ich składowania, dobór odpowiedniej metody. Ograniczeniem dla tych metod jest dostępna wolna przestrzeń do zagospodarowania.

Natomiast w magazynach częstą praktyką jest to, że towary umieszcza się na wolnym miejscu, co dodatkowo pozwala odpowiednio zoptymalizować przestrzeń magazynową. Ułatwieniem dla stosowania takiej metody jest np. wykorzystanie nowoczesnej technologii, by o wiele łatwiej i szybciej odszukiwać dany towar na magazynie.

Kolejną praktyką jest również magazynowanie towarów według rotacji, co pozwala na bieżąco układać produkty w wyznaczonych strefach i tym samym dbać o porządek w każdej z nich. Im większy popyt na dane produkty, tym te towary są ułożone jak najbliżej miejsca wysyłki. W ten sposób mogą jak najszybciej opuścić magazyn, co również ma wpływ na skrócenie czasu procesu logistycznego.

Rodzaje magazynów pod względem konstrukcji, czyli o rodzajach magazynów w logistyce 

Jednym z najpopularniejszych sposobów dotyczących podziału magazynów jest podział pod względem sposobu rozmieszczenia towarów i ze względu na funkcje.

Magazyn otwarty – to takie magazyny, które nie są zadaszone i takie, które przechowują materiały o właściwościach odpornych na działanie czynników zewnętrznych takich jak nagłe zmiany temperatur, wilgoć czy pozostałe czynniki atmosferyczne.

Magazyn półotwarty –  to zwykle tymczasowe konstrukcje np. wzmocnione wiaty, które są pośrednim rozwiązaniem, ale nadal bardzo popularnym w logistyce.

Magazyn zamknięty – to taki magazyn, który jest bardzo dobrze zabezpieczonyp przed czynnikami zewnętrznymi np. wysokimi lub niskimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym, wilgocią, pozostałymi warunkami atmosferycznymi czy innymi czynnikami. Magazyny zamknięte charakteryzują się dobrze izolowaną konstrukcją.

Jak przebiega proces magazynowy? 

Przebieg procesu magazynowego to nic innego jak starannie zaplanowane działania operacyjne, które nie tylko mają na siebie wzajemny wpływ, ale też można je podzielić na poszczególne etapy. Pierwszy z nich to przyjęcie dostawy towarów na magazyn, a kolejny to składowanie według konkretnej metody dobieranej w zależności od rodzaju, wielkości i wagi produktów. Przeczytaj więcej o metodach składowania towarów i o tym, jak przebiega organizacja magazynu składowania.

W każdym magazynie są wyodrębnione poszczególne strefy, które mają wpływ na efektywny przepływ towarów i pozwalają operatorom logistycznym na szybsze działania. Ma to wpływ nie tylko na szybkość procesu logistycznego, ale również na optymalizację prac poszczególnych działów magazynu.

Dlaczego warto powierzyć nam obsługę magazynową Twojej firmy? 

Szukasz nowoczesnego, klimatyzowanego magazynu do wynajęcia w Warszawie dla towarów ze swojej apteki, sklepu internetowego lub przedsiębiorstwa produkcyjnego? Koniecznie sprawdź magazyny na wynajem w dobrej lokalizacji, które mamy do zaoferowania.

Szukasz odpowiedniego magazynu na przechowywanie produktów swojego zakładu produkcyjnego? Brakuje Ci nowoczesnej przestrzeni magazynowej, by bezpiecznie składować żywność lub inne produkty, które wymagają szczególnego sposobu przechowywania? W Trans-Tok dysponujemy dwoma nowoczesnymi magazynami w dogodnych lokalizacjach, które spełniają potrzeby klientów z różnych branż. Nasze magazyny służą klientom do bezpiecznego przechowywania produktów takich jak: lekarstwa, farby, narzędzia,

Sprawdź, jak wygląda magazynowanie towarów w naszych magazynach!

Magazyn na wynajem w dobrej lokalizacji i bliskości Warszawy – tylko w Trans-Tok!

Szukasz wsparcia logistycznego dla swojego sklepu e-commerce, zakładu produkcyjnego lub firmy z dowolnej branży? Interesuje Cię wynajem magazynu w dobrej lokalizacji w Warszawie, aby mieć łatwy dostęp do produktów? Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty magazynowania towarów w Trans-Tok!


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2