• 28 lutego 2022

Jakie są systemy rozliczania opłat w Europie?

JAKIE SĄ SYSTEMY ROZLICZANIA OPŁAT W EUROPIE?

Jakie są systemy rozliczania opłat w Europie?

Jakie są systemy rozliczania opłat w Europie? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Podróżowanie po Europie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat za użytkowanie autostrad lub płatnych odcinków dróg. Obowiązkowe opłaty za przejazdy po płatnych odcinkach autostrad lub dróg obowiązują od 2016 roku. Jakie systemy rozliczania opłat drogowych są stosowane w Europie? Czym jest e-myto i co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach? 

Systemy poboru opłat drogowych – co warto wiedzieć? 

Państwa należące do UE różnią się od siebie nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale przede wszystkim sposobem naliczania opłat drogowych. Każde państwo ma zupełnie inny system naliczania myta, dlatego warto znać dokładne wytyczne, zanim zaplanujesz dłuższą podróż. Wśród popularnych systemów opłat drogowych wyróżnia się winietki papierowe okresowe uprawniające do pobytu w danym państwie przez okres kilku dni lub tygodni, naklejki, które należy przykleić do przedniej szyby samochodu oraz e-myto. 

Dla wygody i szybkości uiszczania opłat większość państw europejskich wprowadziła e-myto, które wiąże się z wieloma korzyściami dla kierowców. 

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Opłaty elektroniczne w niektórych państwach europejskich regulują normy emisji spalin, dlatego im nowszy model samochodu, tym niższa emisja spalin. 

Jakie kraje w UE mają e-myto? 

Nie wiesz, w jakich krajach jest akceptowane e-myto? Oto lista państw, w których zapłacisz za przejazd krajowymi drogami elektronicznie:

1. Niemczech – e-myto dotyczy ciężarówek o łącznej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 ton. Kierowca może zapłacić za przejazd kartą paliwową, online przelewem, gotówką lub kartą płatniczą. 

2. W Polsce e-myto obowiązuje na płatnych odcinkach autostrad: autostradzie A1, A2, A4 i dotyczy pojazdów od 3,5 tony, a opłatę należy zapłacić gotówką. 

3. Czechy – podobnie jak w Polsce – opłaty dotyczą pojazdów o masie od 3,5 tony, a na pozostałe należy mieć winietkę okresową w zależności od planowanej długości pobytu 10 dni, 30 dni lub na rok. 

4. W Austrii i Słowacji – podobnie jak w Czechach – również można wykupić winietkę okresową. 

5. We Włoszech również należy obowiązkowo kupić winietkę, która w zależności od długości pobytu kosztuje od 25 do 75 euro. 

6. We Francji również właściciele aut o masie od 3,5 ton muszą mieć winietki oraz zapłacić podatek ekologiczny Ecotaxe w zależności od emisji spalin. 

7. W Portugalii e-myto jest pobierane wyłącznie elektronicznie i dotyczy głównie popularnych dróg takich jak np. A41, A42, A25, A29. Kierowcy, którzy wjeżdżają do kraju za niektóre odcinki dróg płacą gotówką lub mogą zapłacić za pomocą karty paliwowych, bankomatowych lub przez urządzenie DT. 

8. W Hiszpanii e-myto obowiązuje każdego, kto porusza się po Katalonii, a opłaty mogą być regulowane na bramkach wjazdowych lub gotówką. 

Jakie są korzyści elektronicznego systemu poboru opłat? 

Systemy elektronicznego poboru opłat takie jak e-myto do sprawnego działania wykorzystują technologię satelitarną. Niezbędne jest jednak dobre urządzenie pokładowe, które umożliwia szybkie rozliczenia. Korzyścią dla kierowców podróżujących służbowo jest możliwość otrzymywania zbiorczych faktur raz w miesiącu za wszelkie opłaty drogowe. Każdy kraj w UE zupełnie inaczej nalicza opłaty, dlatego warto przed planowaną podróżą dokładnie poznać zasady, aby oszacować opłacalność przejazdów. 

Kierowcom pozwalają na oszczędność czasu i szybkie zrealizowanie płatności bez konieczności zatrzymywania się na autostradzie. To tłumaczy popularność tych systemów i to, że w ciągu kilku lat od wprowadzenia na rynek zdobyły zaufanie kierowców. Ponadto sposoby uiszczenia płatności są bezpieczne dzięki wielu zaufanym systemom płatności. W związku z tym od wielu lat zyskały ogromną popularność kierowców, którzy nie lubią tracić cennego czasu ani bezczynnie stać w kolejkach.

Czym jest EETS? – Elektroniczny system poboru opłat 

EETS to skrót z języka angielskiego, który dotyczy European Electronic Tolling Service, czyli Europejskiej Usługi Opłat Elektronicznych.

W jaki sposób to działa? Pozwala wygodnie rozliczyć się z przejazdu na europejskich trasach i służy do uiszczania tylko jednej opłaty online za przejazdy. System działa według dwóch technologii: nawigacyjnej GNSS i mikrofalowej DSRC. Każda z nich działa w następujących krajach: Francji, Włoszech, Austrii, Portugalii i Hiszpanii, Belgii, Bułgarii i Niemczech.  

Myto i e-myto – co to takiego? 

Myto to innymi słowy obowiązkowa opłata za przejazd pod drogach w Europie, która od pewnego czasu jest pobierana elektronicznie. Warto pamiętać, że rodzaj e-myta różni się od siebie w zależności od danego kraju. 

Dawniej myto było pobierane wyłącznie za transport ładunków, a od XV wieku jest to opłata za przejazd.

E-myto bazuje na technologii satelitarnej i mikrofalowej. W zależności od konkretnego odcinka drogi, kraju i przepisów prawnych wyróżnia się kilka rodzajów opłat np. opłata za jeden przejazd np. za przejazd płatnym odcinkiem autostrady; opłata czasowa np. za przejazd autostradą w Czechach czy opłaty naliczane wedle przejechanych kilometrów tak jak we Francji. 

Elektroniczne opłaty za użytkowanie dróg i autostrad w Europie – sposób na oszczędność czasu

E-myto bez wątpienia pozwala kierowcom i turystom zaoszczędzić mnóstwo czasu na staniu w korkach i szybkim uregulowaniu należności za przejechane odcinki dróg. 


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2