• 25 listopada 2022

Jakie palety drewniane są stosowane w transporcie?

Jakie palety drewniane są stosowane w transporcie?

Jakie palety drewniane są stosowane w transporcie? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Jakie palety drewniane są stosowane w branży transportowej, jakie mają oznaczenia i do czego są wykorzystywane na co dzień?Czy wiesz, dlaczego w branży transportowej tak popularnym pojęciem są europalety i do czego służą? W branży TSL wykorzystanie europalet służy głównie do odpowiedniego zabezpieczenia ładunku podczas przewozu, by towar nie zmienił swojego położenia podczas transportu. Ponadto na europaletach umieszczane są ładunki, by za pomocą wózków widłowych magazynierzy mogli łatwiej je podnosić i przemieszczać. Co warto wiedzieć o rodzajach palet stosowanych w branży transportowej?

Jak powstały pierwsze palety drewniane i co warto o nich wiedzieć? 

Ciekawi Cię, jak powstały pierwsze palety i jakie są obostrzenia prawne dotyczące zastosowania tego typu przedmiotów w branży logistycznej?

Pierwsza drewniana paleta powstała w 1950 roku z inicjatywy firmy BF Industries, która stworzyła pierwszą paletę drewnianą po to, by ułatwić codzienne obowiązki w branży logistycznej. Była wykorzystywana głównie

Dopiero z czasem w 1961 roku postanowiono ulepszyć europalety i bardziej ustandaryzować wymiary, kiedy to Międzynarodowy Związek Kolei wpadł na pomysł, by ułatwić sobie codzienną pracę w transporcie kolejowym. Europalety można było wielokrotnie wykorzystywać, co pozwalało na znaczące oszczędności. W ramach tej organizacji dyskutowano nad tym, jak można usprawnić codzienne obowiązki w transporcie kolejowym.

Wtedy to przedstawiciele Międzynarodowego Związku Kolei postanowili o ujednoliceniu rozmiarów europalet stosowanych w transporcie. Priorytetem dla przedsiębiorców z tej organizacji było usprawnienie codziennych obowiązków związanych z transportem kolejowym. Od tamtego momentu standaryzowanym rozmiarem europalet od 1961 roku są wymiary: 1200 x 800 x 400  mm, a waga jednej europalety nie przekracza 25 kg.

Popularne rodzaje palet drewnianych stosowanych w branży logistycznej  

W branży logistycznej popularność certyfikowanych europalet oznaczonych symbolami EPAL nie ma sobie równych ze względu na wszechstronne zastosowanie, stabilność, przystępną cenę i jakość oraz neutralność ekologiczną.

  • Europalety, czyli palety certyfikowane EPAL – są to najczęściej płaskie palety wykorzystane w branży logistycznej ze względu na ujednolicone wymiary na całym świecie. Ponadto każda europaleta ma specjalne oznaczenia dla danego kraju wraz z rokiem produkcji. Najczęściej używany rozmiar europalety to ten o wymiarach 800 x 1200, który jest zgodny z europejską normą EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435.
  • Palety EUR – to również płaska, czterowejściowa paleta, która charakteryzuje się oznaczeniami UIC na wspornikach. Tego rodzaju paleta EUR określana jest mianem palety kolejowej.
  • Palety zamknięte – tego rodzaju palety charakteryzują się tym, że są najczęściej wynajmowane przez firmy. Tego typu palety mają zupełnie inne oznaczenia takie jak CHEP lub LPR na wspornikach.
  • Palety niewymienne i jednorazowe – tego rodzaju palety są paletami niewymiennymi i nie spełniają żadnych norm. Możesz je poznać po tym, że nie mają żadnych certyfikowanych oznaczeń.

Jakie są wymiary palet drewnianych stosowanych w branży logistycznej? 

Ze względu na ogromną popularność europalet w branży transportowej najczęściej stosuje się europalety o standaryzowanych wymiarach: 800 x 1200 x 144 mm. Ze względu na to, że palety o tak standaryzowanych wymiarach pasują do większości hal magazynowych. Europalety charakteryzują się specyficznymi oznaczeniami np. EURO lub EPAL.

Czym charakteryzują się certyfikowane europalety EPAL?

Europalety opracowało Europejskie Stowarzyszenie EPAL, by usprawnić pracę logistyczną i czuwać nad jakością produkcji. Europalety od innych palet można bardzo łatwo rozpoznać dzięki specjalnym oznaczeniom EPAL na wspornikach i na gwoździach.

Ponadto ich stosowanie ma wiele zalet — są wymienialne na całym świecie i mają takie same wymiary na całym świecie. Ponadto certyfikowane europalety są bezpieczne dla środowiska naturalnego i pozwalają ograniczyć ślad węglowy. Wybór dobrej europalety najlepiej rozpocząć od przeanalizowania specjalnych oznaczeń na wspornikach i gwoździach, które powinny być oznaczone skrótem EPAL.

Zastosowanie palet drewnianych w branży transportowej

Jakie jest zastosowanie europalet w branży logistycznej? Europalety wykorzystuje się głównie jako formę zabezpieczenia ładunku w czasie przewozu, by nie zmieniał swojego położenia w czasie transportu. Ponadto palety drewniane są stosowane w magazynach, gdzie pomagają operatorom wózków widłowych podnosić ciężkie ładunki i w odpowiedni sposób magazynować towary zgodnie ze standardami danego magazynu.

Korzyści wykorzystania palet drewnianych w branży transportowej i już dziś wykorzystaj ich potencjał z korzyścią dla swoich ładunków!

  • Możliwość wielokrotnego wykorzystania tych samych europalet i oszczędności pieniędzy na zakupie nowych.
  • Wszechstronne zastosowanie europalet (z możliwością zastosowania jako forma zabezpieczenia ładunku podczas transportu i w magazynie) sprawia, że ich popularność nie słabnie od ponad 30 lat!
  • Europalety charakteryzują się zróżnicowanym zastosowaniem – można je wykorzystać zarówno do odpowiedniego zabezpieczenia transportu, jak i do przechowywania towarów w magazynie i łatwiejszego podnoszenia ładunków.
  • Stabilność ładunku podczas przewozu i bezpieczeństwo podczas magazynowania niezależnie od okresu magazynowania.

Profesjonalny transport towarów oraz magazynowanie krótkoterminowe i długoterminowe towarów 

Chcesz zlecić transport dowolnego ładunku? Chcesz, by Twój towar był odpowiednio zabezpieczony na czas transportu i bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego w wyznaczonym terminie? Zależy Ci na profesjonalnym transporcie towarów? Sprawdź ofertę na transport ładunku. W Trans-Tok wykorzystujemy odpowiednie europalety, by zabezpieczać ładunki i we właściwych warunkach przechowywać towary w naszych magazynach. Dlatego jeśli szukasz odpowiedniego magazynu dla swoich towarów – to w Trans-Tok zapewnimy Ci najlepsze możliwe warunki magazynowania towarów w nowoczesnych halach i zgodnie z naszymi wypracowanymi standardami.

Szukasz firmy, której możesz powierzyć krótkoterminową lub długoterminową opiekę nad swoim towarem? Sprawdź ofertę na magazynowanie towarów w nowoczesnych magazynach w bardzo dobrej lokalizacji nieopodal Warszawy.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2