Niebiezpieczne materiały ADR to innymi słowy takie materiały, których działanie może być szkodliwe dla zdrowia człowieka lub niekorzystnie wpływać na środowisko naturalne. To również specjalistyczne towary, których przewóz jest regulowany wyłącznie Umowa Europejska ADR.
Czym są materiały niebezpieczne ADR?
To również specjalny system określający zasady prawne dla przewozu tego typu towarów w branży logistycznej. Owy system reguluje zasady przewozu towarów typu ADR w Polsce i w pozostałych krajach. Szczegółowe zasady transportu i logistyki materiałów ADR określa konwencja, która powstała 30 września 1957 roku w Genewie.
Materiały niebiezpieczne ADR są również pod nadzorem stałego doradcy ds. ADR, który od 2013 roku współpracuje z wszelkimi firmami specjalizującymi się w profesjonalnym transporcie towarów. Natomiast transport tego typu materiałów i substancji jest dozwolony, ale tylko wtedy, gdy kierowca ukończył 21. rok życia, przeszedł specjalistyczne szkolenie o materiałach ADR i zdał wymagany przez prawo egzamin o transporcie tego typu materiałów.
Jak są klasyfikowane materiały niebezpieczne ADR?
Klasyfikacja materiałów niebezpiecznych, które są oznaczone jako towary ADR dzieli się wedle 13 podstawowych klas. Chcesz wiedzieć w jaki sposób są klasyfikowane tego typu materiały? Sprawdź w naszym artykule dotyczącym transportu i magazynowania towarów ADR.
Umowa ADR składa się z oficjalnego dokumentu oraz kilku załączników: A, B. Oficjalny dokument określa strony umowy, a załącznik A reguluje zasady umowy o przewóz materiałów ADR regulują szczegółowe zasady przewozu tego typu materiałów. Natomiast załącznik B do umowy określa szczegółowe przepisy dotyczące transportu materiałów ADR, doboru środków transportu i
- Klasa 1 dotyczy wszelkich materiałów o charakterze wybuchowym, łatwopalnym np. w stanie ciekłym, stałym lub złożonym – mieszaniny różnych materiałów). Do tej samej kategorii należą wszelkie materiały pirotechniczne, które stwarzają ryzyko pożaru lub małe zagrożenie wybuchu.
- Klasa 2 to trujące gazy, które mogą być niebezpieczne dla ludzkiego układu oddechowego
- Klasa 3 są to substancje ciekłe toksyczne i zapalne, które mogą wchodzić w silne reakcje chemiczne, gdy będą połączone z innymi toksycznymi materiałami
- Klasa 4.1 to materiały stałe, które ze względu na swoją specyfikę są też łatwopalne, aktywne chemicznie i są również materiałami wybuchowymi
- Klasa 4.2 to materiały samozapalne
- Klasa 4.3 obejmuje materiały, które po reakcji z wodą przekształcają się w gazy łatwopalne
- Klasa 5.1 materiały o charakterze utleniającym
- Klasa 5.2 to grupa produktów, które obejmują nadtlenki organiczne
- Klasa 6.1 to wszelkie materiały o charakterze trującym
- Klasa 6.2 materiały, które mają zakaźny charakter
- Klasa 7 to wszelkie materiały o charakterze promieniotwórczym
- Klasa 8 dotyczy wszelkich materiałów żrących
- Klasa 9 różne materiały i przedmioty niebezpieczne
Oznaczenia ADR, czyli towarów niebezpiecznych – co oznaczają skróty na etykietach produktów niebezpiecznych?
Zastanawiasz się, co oznaczają skróty na etykietach produktów niebezpiecznych i w jaki sposób czytać tego typu oznakowania? Jakie są grupy materiałów niebezpiecznych i co oznaczają poszczególne symbole liter? Poniżej prezentujemy listę oznaczeń, dzięki której łatwo rozpoznasz z jakim ładunkiem masz do czynienia w pracy.
A – to materiały duszące, które są niebezpieczne dla ludzkiego układu oddechowego
C – to grupa żrących materiałów
D – to są tzw. “odczulone” materiały wybuchowe
F – ta grupa dotyczy wszelkich substancji o charakterze palnym
I – to wszelkiego rodzaju produkty o charakterze zakaźnym
M – w tej grupie są różne materiały niebezpieczne
O – do tej grupy należą substancje utleniające
P – co znajduje się w tej kategorii? To głównie toksyczne nadtlenki organiczne
PM – to wszelkiego rodzaju materiały polimeryzujące
S – to substancje o charakterze samozapalnym
SR – to symbol określający substancje samoreaktywne, którym niewiele potrzeba, aby weszły w reakcję
T – określa substancje trujące
W – to substancje, które silnie reagują z wodą i są niebezpieczne dla człowieka
Niektóre towary niebezpieczne mają specjalne grupy pakowania, o czym warto pamiętać, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
Grupa I – w pierwszej grupie pakowania znajdują się towary, które powodują najwyższy stopień niebezpieczeństwa.
Grupa II – druga grupa dotyczy produktów, które stwarzają średni stan zagrożenia.
Grupa III – trzecia grupa to produkty niebezpieczne, które powodują najmniejsze zagrożenie.
Kody klasyfikacyjne materiałów niebezpiecznych – co warto o nich wiedzieć?
Produkty niebezpieczne ADR muszą być oznakowane we właściwy sposób, aby poinformować innych o zagrożeniach i kategorii do której są przypisane. Etykiety ADR na tego typu przesyłki zwykle mają kształt kwadratu i mają przypisaną kategorię lub podkategorię, do której należą. Kody klasyfikacyjne to zwykle połączenie cyfr i liter, a nazewnictwo jest inspirowane nazwami zagrożeń z języka angielskiego.
Warto również mieć na uwadze, że materiały ADR mają odpowiednie podklasy. Podklasa 1:1 określa materiały, które są najbardziej niebezpieczne. Podklasy 1.5, 1.2, 1.3 i 1.6 oraz 1.4 to kolejne rodzaje podklas, które definiują materiały niebezpieczne, z czego ostatnia jest najmniej niebezpieczną podklasą. Klasa 1 dotyczy towarów z numerem UN, który obejmuje wszelkie jednostki poniżej wartości 1000. Przy tego typu produktach należy również pamiętać, że mają one tzw. grupy zdolności, które ułatwiają odpowiednie katalogowanie produktów i właściwe zabezpieczenie ich przed transportem. Takie grupy pozwalają również bezpiecznie magazynować towary. Materiały niebezpieczne ADR są zwykle przewożone w cysternach, luzem lub na sztuki w oryginalnych opakowaniach opatrzonych odpowiednią etykietą. W cysternach mogą być przewożone materiały ADR z grup od 1-9. Produkty wówczas mają również alfanumeryczne kody, które informują kierowcę o stopniu zagrożenia i ułatwiają katalogowanie.
Etykiety produktów niebezpiecznych ADR – co oznaczają, jak je odczytywać?
Zastanawiasz się, jak dokładnie odczytywać etykiety materiałów niebezpiecznych? W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że każdy niebezpieczny produkt objęty umową ADR musi być oznakowany, czyli musi mieć odpowiednią etykietę. Owa etykieta informuje kierowcę o tym, jaki produkt stwarza zagrożenie.
W tym celu w transporcie tego typu produktów wykorzystuje się kody klasyfikacyjne, które służą do etykietowania towarów niebezpiecznych AD i odpowiedniej klasyfikacji tego typu produktów. Natomiast podczas transportu produktów niebezpiecznych często stosuje się kod UN, grupę pakowania, nazwę przewozową danego produktu, numer etykiety, numer rozpoznawczy.
Transport materiałów ADR – o czym jeszcze warto pamiętać?
Za prawidłową klasyfikację materiałów niebezpiecznych odpowiedzialny jest producent danego towaru lub nadawca przesyłki. W niektórych przypadkach odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na barkach doradcy materiałów ADR.