Układy technologiczne magazynów charakteryzują się różnorodnością, innym systemem pracy pracowników, jak i ograniczeniami związanymi z nieumiejętnym wykorzystaniem zasobów ludzkich lub potencjału powierzchni magazynowej.
Nowoczesne magazyny charakteryzują się rozmaitymi układami technologicznymi, od których zależy między innymi: bezpieczeństwo pracy, organizacja pracy jak i czas trwania pickingu, czyli kompletowania zamówień.
Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach układów technologicznych w magazynach, jakie są wady i zalety każdego z nich i dlaczego każdy układ technologiczny magazynu powinien być podzielony na rozmaite strefy?
Jakie strefy znajdują się w magazynach?
Stefa przyjęć ładunków – to jedna z najważniejszych stref w magazynie, w której najważniejsze jest zachowanie porządku i dokładne rozlokowanie ładunków z transportu.
Strefa składowania towarów – to inaczej strefa związana z magazynowaniem ładunków, dlatego najważniejszą kwestią w tym miejscu jest umiejętna organizacja
Stefa wydawania towarów – ta strefa w magazynie również wymaga uporządkowania towarów np. według rodzaju i dobrej organizacji pracy od pracowników tak, by wydawanie ładunków przebiegało sprawnie i nie zajmowało zbyt dużo czasu.
Oprócz trzech stref bardzo ważne dla efektywnej pracy magazynowej jest wybranie metody składowania. Przeczytaj i dowiedz się, jakie metody składowania w magazynach są stosowane: składowanie rzędowe i składowanie blokowe.
Jakie są rodzaje układów technicznych magazynów?
W branży logistycznej wyróżnia się kilka układów technologicznych magazynów.
Układ przelotowy magazynu – jak sama nazwa wskazuje – to rodzaj magazynu, który ze względu na swoją budowę wymaga przechodzenia przez każdą ze stref podczas czynności magazynowych, dlatego nosi nazwę magazynu przelotowego.
Największą wadą tego typu układu jest to, że strefa przyjęć towaru i wydań jest rozdzielona strefą składowania towarów, co sprawia, że część powierzchni magazynu nie jest w pełni wykorzystywana. W porównaniu do układu workowego magazynu – układ przelotowy nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału strefy przeładunkowej towarów.
Układ kątowy magazynu charakteryzuje się tym, że strefa składowania towarów znajduje się w rogu magazynu. Ten rodzaj układu doskonale się sprawdzi w przypadku dużych ładunków. Największą zaletą tego typu układu jest bardzo dobra organizacja pracy. Niestety ten rodzaj układu technologicznego magazynu ma również wady. Taki układ sprawia, że wzrasta ryzyko popełnienia błędów wskutek tzw. czynnika ludzkiego.
Układ workowy – najbardziej efektywny układ technologiczny magazynu ze wszystkich!
Układ przelotowy pod względem budowy charakteryzuje się tym, że pomiędzy strefą przeładunkową a strefą wydań tworzy prostą linię. Te strefy nie są rozdzielone, lecz znajdują się obok siebie, co sprawia, że przeładunek towarów, jak i przygotowanie ich do wysyłki jest szybsze.
Taki układ magazynu sprawia, że praca w magazynie jest bardzo efektywna, a wszelkie procesy magazynowe po prostu szybsze. To jedna z najważniejszych zalet tego układu.
Największą zaletą zastosowania tego układu jest możliwość wykorzystania w pełni całej powierzchni magazynowej, co jest również sposobem na oszczędzeniu na kosztach związanych ze składowaniem towaru. Ten rodzaj układu technologicznego w magazynie jest najbardziej rekomendowany ze względu na wysoką efektywność pracy.
Do wad układu workowego można zaliczyć brak wydzielonych stref pracy, ale nie ma to wpływu na zaburzenie efektywności procesów magazynowych.
Nowoczesny i klimatyzowany magazyn już na Ciebie czeka!
Interesuje Cię wynajem nowoczesnego magazynu dla produktów swojego sklepu internetowego? Chcesz zapewnić jak najlepsze warunki dla swoich produktów i mieć magazyn, z którego możesz korzystać w dobrej cenie? Jeden z naszych magazynów znajduje się w miejscowości Ożarów Mazowiecki.
Chcesz wiedzieć więcej o naszych magazynach? Sprawdź szczegółową ofertę na wynajem magazynu w Trans-Tok w dwóch dobrych lokalizacjach!
Jeden z naszych nowoczesnych magazynów znajduje się w pobliżu węzła Konotopa i w pobliżu drogi ekspresowej S8. Do Twojej dyspozycji jest aż 10.000 miejsc paletowych, które umożliwiają składowanie dowolnych towarów w systemie wysokiego składowania na łącznej powierzchni 5000 metrów kwadratowych.
Drugi magazyn do wynajęcia znajduje się pod Warszawą w miejscowości Ołtarzew tuż przy skrzyżowaniu dwóch ulic: ulicy Ceramicznej i Poznańskiej. To właśnie tutaj czeka na Ciebie ponad 13.100 metrów kwadratowych wraz z niezależną chłodnią o powierzchni 400 metrów kwadratowych i biurem, co pozwala na wygodne składowanie dowolnych towarów.
Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z magazynu z chłodnią.
Profesjonalne wsparcie logistyczne dla właścicieli firm
Prowadzisz firmę i od dłuższego czasu szukasz wsparcia np. we wdrożeniu nowoczesnego systemu IT, który sprawi, że zarządzanie stanami magazynowymi stanie się łatwiejsze i będziesz mógł analizować stany magazynowe w pełni zdalnie i komfortowo?
W Trans-Tok oprócz magazynu na wynajem specjalizujemy się również w dodatkowych usługach np. we wdrażaniu nowoczesnych systemów IT w sklepach internetowych, foliowaniu i etykietowaniu produktów, a także w tworzeniu zestawów promocyjnych na specjalne akcje promocyjne.
Nowoczesny magazyn do wynajęcia pod Warszawą – tylko w Trans-Tok!
W Trans-Tok doskonale wiemy, że nowoczesny magazyn musi spełniać wszystkie cele firmy i ułatwiać pracę pracownikom tak, aby była efektywna, a przeładunki szybkie i bezproblemowe.
Właśnie ze względu na te potrzeby klientów postanowiliśmy stworzyć nasze wygodne, nowoczesne i klimatyzowane magazyny, które ułatwiają wszelkie prace magazynowe i charakteryzują się bardzo dobrą lokalizacją blisko Warszawy i drogi ekspresowej S8.
Nie czekaj, tylko już dziś skontaktuj się z nami i sprawdź szczegółowe warunki wynajmu magazynu i kompleksowe usługi logistyczne w Warszawie!