Spedycja w branży TSL to proces organizacji przewozu towarów w celach zarobkowych z jednego miasta do drugiego lub z jednego kraju na terytorium drugiego. Realizowany jest przez firmy spedycyjne. Wbrew pozorom spedycja to szereg czynności wymagających odpowiedzialnych decyzji i bardzo dobrego planowania poszczególnych procesów. Odpowiada za nie spedytor.
Jak wygląda organizacja zlecenia spedycyjnego?
Zlecenie spedycyjne to nic innego jak dokument określający szczegółowe warunki przewozu ładunku. To spis najważniejszych informacji o zlecającym transport ładunku, dostawcy oraz przewożonych produktach i ich specyfikacji.
Zanim ładunek wyruszy w drogę – niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności, czyli przygotowanie dokumentów, skompletowanie niezbędnych informacji oraz ustalenie zasad, na jakich odbywa się realizacja zlecenia spedycyjnego.
W branży logistycznej należy rozróżnić zlecenie spedycyjne i zlecenie transportowe. Pierwsze organizuje spedytor, ale transportem ładunku w ramach zlecenia zajmuje się przewoźnik. Jednak zdarzają się wyjątki, gdy to spedytor przyjmuje zlecenie transportowe. Warto pamiętać, że zlecenie spedycyjne i transportowe różni nie tylko zakres obowiązków, ale również odpowiedzialności.
Jakie są różnice pomiędzy zleceniem transportowym a spedycyjnym?
1. Inny zakres odpowiedzialności
Odpowiedzialność spedytora za różne działania podczas realizacji usługi jest ograniczona do zakresu jego ubezpieczenia.
Zlecenie transportowe lub zlecenie przewozu regulowane jest Konwencją CMR oraz postanowieniami Prawa Przewozowego. Natomiast obowiązki spedytora, zakres odpowiedzialności reguluje Kodeks Cywilny.
2. Różnice w nazewnictwie
Zlecenie spedycyjne na umowach może być określane również mianem zlecenia organizacji przewozu. W przypadku usługi transportowej jest to zwykle zlecenie transportowe lub zlecenie przewozu.
3. Zróżnicowany zakres obowiązków
Wynagrodzenie przewoźnika najczęściej jest określone stawką za fracht lub zapłatą za fracht.
W przypadku zlecenia spedycyjnego jest nieco inaczej. Dokument określający zlecenie spedycyjne może być określany jako zlecenie zorganizowania przewozu. W ramach obowiązków spedytor jest odpowiedzialny np. za przygotowanie ładunku do transportu, wybór określonego przewoźnika czy czynności związane z organizacją ubezpieczenia dla przewożonego ładunku.
Rodzaje spedycji
Transport drogowy wyróżnia kilka rodzajów spedycji, które warto znać ze względu na zróżnicowany charakter każdej z nich, zakres obowiązków i korzyści dla klientów.
Spedycja drogowa / krajowa – to najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj spedycji. Jeśli potrzebujesz zorganizować przewóz towarów i szukasz firmy spedycyjnej, która to dla Ciebie zorganizuje – to zdecydowanie warto skorzystać ze spedycji krajowej.
Spedycja lotnicza – to rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji usługi spedycyjnej. Od pozostałych różni się tym, że gwarantuje większe bezpieczeństwo ładunku i najszybszą z możliwych dostawę z uwagi na to, że samolot znacznie szybciej przetransportuje ładunek niż pozostałe środki transportu. Jednak czas i większy komfort dot. bezpieczeństwa wpływa na wysoką stawkę za usługę spedycyjną.
Spedycja kolejowa – transport ładunku koleją to również dość popularny sposób przewozu. Szczególnie jest to stosowane w transporcie kombinowanym, w którym wykorzystuje się więcej niż jeden środek transportu. Ogromną korzyścią dla klienta jest niska cena transportu i możliwość przewozu większych ilości towarów oraz większa przestrzeń ładunkowa ze względu na gabaryt pociągu. Do plusów należy również to, że koleją można transportować każdy rodzaj ładunków.
Spedycja morska – to rodzaj spedycji, która wymaga wielu złożonych procedur niż pozostałe rodzaje spedycji. Przede wszystkim ten rodzaj spedycji wymaga skorzystania z różnych rodzajów transportu i wymaga znajomości prawa międzynarodowego obowiązującego na terenie kraju załadunku i rozładunku towarów.
Zaletą spedycji morskiej są niższe koszty związane z ładunkami i możliwość przetransportowania nawet najbardziej nietypowych gabarytowo ładunków. Kolejną korzyścią jest praktycznie nieograniczony zasięg takiej spedycji, dlatego klienci mogą zlecać transport morski ładunków do wielu krajów i nie muszą martwić się o ograniczenia dotyczące odległości. W ten sposób można transportować dowolne rodzaje ładunków, co zwiększa możliwości handlowe dla wielu firm potrzebujących takich usług.
Jakie obowiązki ma spedytor?
Spedytor to osoba, która jest odpowiedzialna za organizację transportu towarów. Spedytor jest odpowiedzialny przede wszystkim za odpowiednią organizacją przewozu ładunków do konkretnego miejsca docelowego. Oznacza to, że decyduje o wyborze środka transportu, przygotowuje ładunek do odprawy celnej wraz z organizacją niezbędnej dokumentacji i odpowiada za odbiór oraz dostarczenie przesyłki.
Co jeszcze robi spedytor? Jego obowiązkiem jest zawieranie umów na przewóz ładunków, przygotowanie i zabezpieczenie ładunku do transportu, przygotowanie niezbędnej dokumentacji transportowej oraz spełnienie obowiązków związanych z ubezpieczeniem ładunku. Spedytor może również pakować przesyłki, składować je lub znaleźć odpowiednie miejsce do składowania przesyłki, a także zajmować się załadunkiem i rozładunkiem towaru.
Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?
Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy spedycyjnej do współpracy? Liczy się nie tylko zakres usług, odpowiedzialności, ale również skuteczność działań i doświadczenie.
Usługi firm spedycyjnych wymagają wieloletniego doświadczenia, by były skuteczne, godne zaufania i jednocześnie profesjonalne. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru są wcześniejsze realizacje oraz bogate doświadczenie spedycyjne. Na tej podstawie na pewno wybierzesz firmę, której poziom świadczonych usług dot. transportu drogowego i spedycji będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami i indywidualnymi potrzebami.
Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze odpowiedniej firmy spedycyjnej jest bardzo dobra organizacja pracy i umiejętność elastycznego działania pod presją czasu oraz odpowiednia komunikacja. Dobra firma spedycyjna w Warszawie taka jak Trans-Tok to przedsiębiorstwo, któremu możesz zaufać ze względu na indywidualne podejście do klientów, szybkość i precyzyjność działań i ogromne doświadczenie zawodowe w realizacji usług spedycyjnych.
Profesjonalna i szybka spedycja? Tylko z Trans-Tok!
Szukasz firmy spedycyjnej, która zorganizuje dla Ciebie przewóz ładunku i zadba o wszelkie formalności w sposób kompleksowy? W Trans-Tok realizujemy zlecenia spedycyjne od ponad 20 lat i mamy w tym zakresie spore doświadczenie. Sprawdź ofertę na spedycję dla swojej firmy i skontaktuj się z nami!