Po polskich i międzynarodowych trasach każdego dnia kierowcy przewożą niezliczoną ilość ładunków. Warszawski operator logistyczny nierzadko musi tak zaplanować przejazdy, aby załadować auto do pełna i zoptymalizować trasę każdej takiej ciężarówki, by dostarczyć ładunki do konkretnego celu terminowo i bezpiecznie. Jakie rodzaje transportu i jakie rodzaje ładunków w transporcie samochodowym są najczęściej przewożone? Poznaj je, aby z większą łatwością korzystać z usług transportowych i mieć większą wiedzę o tym, jaki rodzaj transportu zlecić właśnie nam.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje transportu w Polsce?
W branży logistycznej transport dzieli się na kilka rodzajów w zależności od przewożonych ładunków, sposobów jego zorganizowania, zastosowanej jednostki ładunkowej, wielkości przesyłki, przebiegu procesu transportowego, dostępności danych środków transportu.
Transport ładunków zawsze wymaga od przewoźnika doboru najbardziej odpowiedniego środka transportu, który będzie dopasowany między innymi do rodzaju, gabarytu, specyfiki i wagi danego ładunku. W praktyce operator logistyczny jest odpowiedzialny nie tylko za dobór odpowiedniego pojazdu, ale również za terminowe dostarczenie danego ładunku do konkretnego miejsca docelowego. Musi w tym czasie bardzo dokładnie zaplanować swoją trasę, aby była ona najlepiej zoptymalizowana. Taka optymalizacja trasy pozwoli uniknąć przewoźnikowi wielu błędów i przyczyni się do minimalizacji wszelkiego ryzyka związanego z ewentualnym opóźnieniem dostawy czy uszkodzenia ładunku.
To przede wszystkim takie rodzaje transportu jak:
- transport drogowy, określany również jako transport samochodowy – to jeden z najbardziej popularnych rodzajów transportu w Polsce. Dzieli się na transport krajowy lub międzynarodowy (w zależności od usług i zakresu działania danej firmy transportowej).
- transport krajowy lub międzynarodowy – transport dzieli się na transport krajowy, czyli realizowany na terenie Polski i międzynarodowy obejmujący transport z jednego kraju do drugiego.
- transport ponadgabarytowy – to transport ładunków o nietypowych gabarytach, do przewozu których wykorzystuje się odpowiednio dopasowane ciężarówki. Dotyczy to ładunków, które swoim rozmiarem i wagą przekraczają dopuszczalne normy prawne na autostradach i z tego powodu muszą być transportowane odpowiednim środkiem transportu. To wszelkie ładunki, których obciążenie przekracza 42 tony.
- transport drobnicowy – to przewóz niewielkich ładunków, które zwykle są przewożone w remach jednego przejazdu zbiorowego razem z innymi podobnymi ładunkami czyli np. transport PTL
- transport specjalistyczny – dotyczy transportu towarów bardzo specjalistycznych np. maszyn rolniczych, specjalistycznych urządzeń i pozostałych produktów, które muszą być transportowane starannie opracowaną trasą, aby dotrzeć na czas do wybranego miejsca. Nierzadko transport takich towarów wymaga specjalnych zezwoleń i może odbywać się w eskorcie np. policji.
- transport morski śródlądowy – to transport ładunków np. na statkach, który zwykle stosuje się, aby przetransportować ładunek z kraju nadawcy do kraju odbiorcy.
- transport lotniczy – to również transport powietrzny, który polega na transporcie ładunków za pomocą samolotów lub śmigłowców.
- transport kolejowy – dotyczy ładunków przewożonych koleją.
Rodzaje ładunków w transporcie drogowym
Transport drogowy określany również samochodowym i każdego dnia nasi przewoźnicy przewożą ogromne ilości ładunków. Chcesz wiedzieć w jaki sposób są one klasyfikowane? Według oficjalnej klasyfikacji transportowej najczęściej przewożone ładunki to:
- ładunki tzw. podatności przewozowej, czyli wszystkie ładunki, które są wrażliwe na szczególne warunki podczas transportu i czas trwania przewozu lub takie, które muszą być dostarczone w odpowiednim terminie, aby nie utraciły swoich pierwotnych właściwości, w tym również ładunki o szczególnej specyfikacji np. materiały podlegające przepisom ADR (ładunki niebezpieczne).
- ładunki o określonej specyfikacji podlegające tzw. technicznej podatności przewozu, które spełniają określone cele wewnętrzne np. są gazami, występują w formie płynów lub ciał stałych i wszelkie pozostałe ładunki, które można ocenić ze względu na ich cechy zewnętrzne.
- ładunki różniące się podstawowym sposobem załadunku – mogą to by np. produkty sypkie, ciężkie ładunki, które wymagają użycia specjalnych dźwigów czy produkty do ponownego uzupełnienia.
- ładunki, które można rozróżnić między sobą pod względem wielkości
- ładunki tzw. ekonomicznej podatności, które w pewien sposób określają również wartość samego ładunku. Są to towary niewielkie o małej wartości, paczki średniej wartości i towary wysokowartościowe.
Każdy z przewożonych ładunków może być wrażliwy na działanie temperatur, oddziaływanie energii mechanicznej w trakcie przewozu do klienta, czas podróży, obecność zapachów innych ładunków przewożonych w ramach jednego transportu
Ładunki FTL, PTL i LTL – co warto o nich wiedzieć?
Ładunki transportowe dzielą się na różnego rodzaju ładunki, które różnią się od siebie wielkością, wagą, możliwościami załadunkowymi auta, czasem podroży, a także szczegółową specyfikacją. W branży transportowej wyróżnia się głównie trzy rodzaje ładunków: FTL, PTL i LTL.
Ładunki FTL – Full Track Load, czyli ładunki, które zwykle wypełniają pojazd do pełna i są dostarczane do jednego odbiorcy i konkretnego miejsca docelowego. Koszt takiego transportu jest zwykle droższy od pozostałych ładunków PTL czy LTL z uwagi na fakt, że dostarcza go jeden przewoźnik w określonym czasie.
Ładunki PTL – to ładunek typu Partial Truckload, który dotyczy towarów, które tylko częściowo załadowują ciężarówkę. Często są to duże ładunki, ale nie zajmują wystarczającej powierzchni auta, by było ono załadowane do pełna. Cena za przewóz jest często uzależniona od dostępnej ilości miejsca, a obsługa ładunku wymaga mniej pracy niż w przypadku ładunków FTL. Ze względu na kilka różnych ładunków tego rodzaju transport zajmuje nieco więcej czasu, ponieważ przewoźnik dostarcza ładunki do wielu miejsc w ramach jednej podróży.
Ładunki LTL – to nic innego jak ładunki typu Less than truckload – to często bardzo drobnicowe ładunki, które są dostarczane np. stałym klientom zamawiającym regularnie transport tego rodzaju ładunków.
Ile kosztuje transport ładunku typu LTL lub PTL i jakie aspekty mają wpływ na cenę? To przede wszystkim:
- waga, charakter i rozmiar przesyłki
- odległość, jaką trzeba pokonać, aby dostarczyć przesyłkę z punktu A do punktu B
- rodzaj realizowanej usługi transportowej zależny od czasu dostarczenia (transport realizowany w trybie standardowym lub ekspresowym)
- dodatkowe usługi transportowe np. załadunek wymagający specjalistycznych narzędzi, transport do bardzo odległego miejsca docelowego).
W Trans-Tok realizujemy zawsze na czas transport typu LTL dla klientów, którzy potrzebują regularnych dostaw ładunków i dla których liczy się każda minuta dostawy. Mniejsze ładunki i towar drobnicowy bardzo starannie przygotowujemy do transportu, dokładnie każdy z nich zabezpieczamy, aby dotarł bezpiecznie do klientów. Transport drobnicowy towarów w praktyce bardzo często nie wykorzystuje w pełni możliwości ładunkowych auta. Jednak operator logistyczny w naszej firmie zawsze tak przygotowuje ładunki, by wypełniały maksymalnie każdą ciężarówkę.
Kiedy wybrać ładunek LTL lub PTL?
W branży transportowej ładunki typu LTL i PTL są uważane za najbardziej opłacalne transporty i warto z nich skorzystać wtedy, gdy chcesz zlecić bezpieczny transport drogowy ciężkiego ładunku lub takiego, który ma nietypowe gabaryty. Z tych powodów bardzo często nie da się dostarczyć takich ładunków za pośrednictwem usług kurierskich. To rozwiązanie również dla osób, które chcą zlecić ładunki, ale dla których priorytetem nie jest bardzo szybki czas dostawy.
Szybkie i terminowe dostawy ładunków na terenie całej Polski – tylko z Trans-Tok!
Zlecenie transportu firmie transportowej to usługa, którą warto powierzyć doświadczonym operatorom logistycznym, aby mieć pewność terminowej dostawy ładunku. Chcesz zlecić transport drobnicowy, specjalistyczny lub ponadgabarytowy? My się tym zajmiemy w Trans-Tok dokładnie tak, jak oczekujesz i zrealizujemy usługę transportową, z której będziesz w pełni zadowolony! Organizacja transportu krajowego, specjalistycznego, międzynarodowego lub ponadgabarytowego nie ma przed nami tajemnic!
Potrzebujesz przewieźć ładunek, ale nie wiesz z jakiego rodzaju transportu skorzystać? Skontaktuj się z nami, sprawdź ofertę na transport a nasz doświadczony operator logistyczny w Warszawie udzieli Ci wszelkich niezbędnych wskazówek dla Twojego ładunku i ustali z Tobą najodpowiedniejszy termin transportu towaru.