• 11 maja 2021

Nowoczesne technologie stosowane w branży logistycznej

Nowoczesne technologie stosowane w branży logistycznej

Nowoczesne technologie stosowane w branży logistycznej

Nowoczesne technologie stosowane w branży logistycznej 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Logistyka jest dziedziną, która nieustannie się rozwija, dlatego aby nadążyć ze wszystkimi zmianami przedsiębiorstwa logistyczne wykorzystują potencjał nowoczesnych technologii. Nowoczesne technologie w logistyce pozwalają oszczędzać czas, podejmować lepsze decyzje, łatwiej obsługiwać klientów i korzystać z dogodniejszych rozwiązań. Z jakich technologii dokładnie korzystają firmy? W jaki sposób one pomagają firmom w zdobywaniu klientów, zwiększaniu konkurencyjności na rynku i efektywności procesów magazynowych?

Jakie technologie są stosowane w branży logistycznej?

Technologia AIDC – łatwe identyfikowanie danych

Pierwszą technologią, która jest stosowana w branży logistycznej jest Automatyczna identyfikacja i technika przechwytywania danych, w skrócie AIDC. Polega ona na automatycznym sposobie identyfikowania zgromadzonych informacji, a także śledzenia ich oraz służy przetwarzaniu. W branży logistycznej dzięki tej technologii możliwe jest zweryfikowanie kiedy paczka dotarła do wyznaczonego odbiorcy, sprawdzenia jej aktualnego statusu w czasie rzeczywistym czy precyzyjnego określenia terminu dostawy danego ładunku. Wielu firmom logistycznym ta technologia umożliwia analitykę procesów logistycznych, a także ułatwia podejmowanie lepszych decyzji np. alternatywnych metod wysyłania przesyłek do klientów w trudnych do przewidzenia sytuacjach, awariach.

Technologia RFID – szybszy odczyt i wygodniejsze szyfrowanie danych przekłada się na szybszą realizację zamówień

Kolejną chętnie stosowaną w logistyce technologią jest technologia RFID. Na czym polega? Technologia RFID w branży logistycznej ułatwia odczyt i szyfrowanie danych, odczyt z kilku etykiet danych jednocześnie, odczyt etykiet, które są umieszczone wewnątrz opakowania produktu, umożliwia współpracę odczytu danych z kodów kreskowych.

W jaki sposób ta technologia wspomaga branżę logistyczną? Stosuje się ją przede wszystkim po to, aby przyśpieszyć proces zamówień, zredukować czas poszukiwania produktu na magazynie w czasie rzeczywistym, śledzić paczki z produktami żywnościowymi lub takimi, które mają krótką datę przydatności do spożycia, zwiększyć obsługę klienta poprzez redukcję pomyłek wskutek tzw. błędów ludzkich. Firma logistyczna dzięki tej technologii może na bieżąco monitorować produkty w magazynie, transport towarów, analizować dostawy, a także czas ich trwania.

Technologia sprawia, że procesy zamówień są znacznie szybsze w wielu firmach logistycznych, co sprawia, że klienci nie muszą zbyt długo czekać na swoje produkty. Współczesna technologia RFID jest opracowana wedle światowych standardów, dlatego pozwala na wykonanie wielu nieograniczonych działań, które mają wpływ na przyśpieszanie procesów w firmach logistycznych. Odgrywa bardzo dużą rolę w procesie detalicznym, , bo pozwala usprawnić komunikację, poprawia zarządzanie zapasami.

Technologia Internet Przedmiotów (IoT) i Internetu Inteligentnych Obiektów (IIO)

Kolejną wartą omówienia nowoczesną technologią jest technologia internetu przedmiotów (IoT). Polega na tym, że urządzeniom umożliwia komunikację za pomocą internetu. Nie trudno się domyślić, że taki system wywiera ogromny wpływ na szybsze realizowanie zadań, a w przyszłości przyśpieszy jeszcze bardziej procesy logistyczne, umożliwi łatwiejsze nadzorowanie niektórych zadań, zmniejszy ilość generowanych odpadów, przysłuży się środowisku ekologicznemu oraz zmniejszy koszty całkowite przedsiębiorstw.

Do tej pory operator logistyczny korzystał z internetu do komunikacji po to, aby zwiększyć efektywność procesów. Ta technologia przyczyniła się do skrócenia czasu przestojów, ulepszyć obsługę klienta i zwiększyć zakres zaufanych dostawców. Koncepcja Internetu Przedmiotów dla branży logistycznej jest o tyle ważna, że pozwala łatwiej zarządzać procesami przewozowymi, ułatwia zaplanowanie tras kierowców i błyskawiczną reakcję na nieprzewidziane zdarzenia, a także pomaga na bieżąco spełniać potrzeby konsumentów.

Internet pozwala również na np. śledzenie przesyłki za pomocą technologii Bluetooth. Ciekawostką z zakresu tej technologii jest to, że internet dot. inteligentnych obiektów pozwala połączyć ze sobą urządzenia bez ingerencji człowieka, co może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przyszłości dla wielu firm. Dzięki spójności i inteligencji urządzeń mogą one komunikować się z innymi obiektami, zarządzać i analizować przetwarzanymi informacjami, a nawet podejmować decyzje.

Systemy ERP w logistyce – co warto o nich wiedzieć?

Systemy ERP są wykorzystywane w logistyce po to, aby umożliwiały właścicielom łatwiejsze zarządzanie przedsiębiorstwem za pomocą technologii informatycznej. Stosując je, operator logistyczny mający siedzibę w miejscowości Warszawa może zwiększać możliwości produkcyjne swojego przedsiębiorstwa i zdobywać więcej klientów. Co takiego jest w tych systemach, że są przydatne dla branży logistycznej? Przede wszystkim to urządzenia, które sprawiają, że łatwiej zarządzać firmą, ponieważ pomagają lepiej prognozować ładunki na zasadzie prognozowania. Ułatwiają również zarządzanie zamawianym towarem, pomagają skuteczniej kontrolować tzw. krytyczny przepływ informacji, a także analizować procesy dystrybucji towarów. W logistyce są stosowane w wielu działach – od finansowego po zasoby ludzkie.

Stosowanie takich systemów w firmie logistycznej wiąże się z wieloma korzyściami. W czym pomagają? To rozwiązanie, które ułatwi Ci zarządzanie przedsiębiorstwem. Szczególnie, jeśli Twoja firma obsługuje klientów z różnych krajów i chcesz bardziej wydajnie nią zarządzać. Aby firmy mogły się rozwijać i zdobywać więcej klientów często rozszerzają zakres swojej działalności również o inne kraje, a wspomniane narzędzia pomagają szybciej, precyzyjniej i skuteczniej przekazywać niezbędne informacje. Systemy ERP pomagają firmom optymalizować i rozwiązywać problemy między poszczególnymi działami w firmach logistycznych. Nowoczesne technologie informatyczne warto stosować w swojej firmie, ponieważ przyśpieszają przekazywanie najistotniejszych informacji, pomagają nimi lepiej zarządzać, sprawiają, że praca jest efektywniejsza w każdym z działów firmy i jednocześnie można podejmować lepsze decyzje.

Czy stosowanie nowoczesnych technologii w logistyce się opłaca?

Nowoczesne technologie w logistyce wymagają jednak nie tylko rozsądnego stosowania, ale również szerszej perspektywy niż perspektywa własnego przedsiębiorstwa. Nowoczesne technologie w logistyce oczywiście są przydatne i potrzebne, bo wiążą się z wieloma korzyściami, ale ich stosowanie powinno wynikać ze strategii firmy i być tak stosowane, by generowały korzyści dla transportu. Stosując je, można zyskać cenne rozwiązania, usprawnić niektóre działania w firmie i znacząco je przyśpieszyć. Właśnie dlatego technologia w transporcie jest dziś tak ważna i pomaga w rozwoju firm.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2