Magazynowanie towarów to złożony proces czynności logistycznych, który wywiera ogromny wpływ na efektywność logistyki w firmach. Wymaga znajomości przepisów BHP, wiedzy o umiejętnym wykorzystaniu narzędzi stosowanych w logistyce, uprawnień na wózki widłowe oraz wiedzy o tym, jak dbać o efektywność własnej pracy magazynowej. Co jeszcze jest ważne w pracy przy magazynowaniu towarów?
To także znajomość pewnych metod, które pozwalają łatwiej posegregować i uporządkować towar, który jest wysyłany do poszczególnych sekcji w magazynie. To tylko kilka aspektów, które są istotne dla operatorów logistycznych, ale w rzeczywistości muszą oni pamiętać o wielu innych często trudnych i skomplikowanych procesach.
Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać podczas magazynowania towarów? Szukasz dla swojego biznesu odpowiedniego magazynu, który pozwoli Ci na przechowywanie towarów w bezpieczny i nowoczesny sposób? Dowiedz się na czym polega magazynowanie towarów i co nasza firma może Ci zaproponować!
Magazynowanie towarów – co to takiego i na czym polega?
Magazynowanie towarów w firmach logistycznych polega na tym, że wszelkie produkty są przechowywane w specjalnych warunkach w szczególny sposób np. na regałach paletowych w magazynach i z uwzględnieniem np. wymaganych temperatur.
Ich sposób przechowywania jest zależy bardzo często od rotacji, czyli terminu wysyłki do klienta. W związku z tym w wielu magazynach priorytetem jest to, żeby towary składowane na półkach zapewniały pracownikom jak najlepszy dostęp do przechowywanych materiałów. To dość istotne, aby każdy z pracowników mógł w danej chwili mieć bezproblemowy dostęp do tych towarów, przesuwać je, jeśli zajdzie taka potrzeba i aby te procesy nie zajmowały zbyt dużo czasu. Właśnie dlatego sposób i miejsce przechowywania towarów jest dostosowane do ich specyfikacji i zależne od czasu, jaki spędzają w magazynie.
Jak wygląda proces magazynowania towarów?
Proces magazynowania w każdej firmie logistycznej wygląda zupełnie inaczej. To jest głównie kwestia wypracowanych metod zespołu logistycznego i stosowania odpowiednich narzędzi i systemów, które wspomagają codzienną pracę operatorów. Magazyn z obsługą logistyczną to rozwiązanie, które ma wpływ na efektywność pracy operatorów logistycznych i sprawia, że wszelkie procesy są o wiele lepiej zorganizowane. Dla klientów takie rozwiązanie jest również bardzo korzystne, ponieważ pozwala oddelegować część lub pełny zakres obowiązków i mieć pewność, że wszystkie procesy związane z magazynowaniem i logistyką będą odpowiednio przeprowadzone.
Dobrze zorganizowany magazyn, czyli jaki?
Aby każde działanie w magazynie było efektywne, niezbędne jest wypracowanie najlepszych metod, które tę organizację wspomogą. Jednym ze sposobów jest dzielenie magazynu na poszczególne strefy np. na strefę składowania towarów, na strefę wysyłek czy na strefę towarów wielogabarytowych, co sprzyja również oszczędności miejsca na magazynie i pomaga łatwiej znaleźć niezbędne produkty. Bardzo istotne jest również to, żeby magazyn był podzielony na poszczególne strefy, ponieważ ułatwia to bardzo dobrą organizację pracy i jednocześnie przyśpiesza każdy z nich.
Aby magazyn z kompleksową obsługą dobrze działał, musi być również we właściwy sposób zarządzany, a wszelkie zadania – odpowiednio rozdzielone między pracowników. Wtedy każdy z nich jest skupiony na realizacji konkretnych celów, co wspólnie pomaga wypracować naprawdę dobre i skuteczne wyniki.
W celu przygotowania towarów do poszczególnych sekcji magazynu często operatorzy wykorzystują wózki widłowe, regały paletowe, systemy automatycznego sterowania i wiele innych urządzeń, które usprawniają codzienną pracę w magazynie.
Fazy procesu magazynowania – co warto wiedzieć?
Każdy magazyn ma swoje własne fazy procesu magazynowania, które pozwalają pracownikom lepiej zorganizować własną pracę i jednocześnie efektywniej pracować.
Jakie są fazy procesu magazynowania i co warto wiedzieć o każdej z nich?
- Faza przyjęcia towarów w magazynie – to proces, który polega na przyjęciu towaru w magazynie, zweryfikowania ilości dostarczanych produktów do magazynu i uzupełnienia wszelkich formalności. Taki towar po przyjęciu czeka w specjalnie wydzielonej strefie, aby następnie był przetransportowany do odpowiedniego miejsca składowania.
- Faza składowania towarów w magazynie – to jedna z najważniejszych faz podczas magazynowania towarów, ponieważ to od odpowiedniego rozładowania produktów w specjalnie wydzielonych strefach zależy łatwość znalezienia towaru w późniejszym czasie. Właśnie dlatego większość managerów magazynu dba o to, aby wszelkie towary z dostaw znajdowały się w specjalnych miejscach.
- Faza kompletacji towarów – ten etap polega na tym, że towary z różnych miejsc składowane są w jedno miejsce, aby następnie wszystkie zostały przewiezione do strefy pakowania i wysyłki. Wyróżnia się kilka różnych metod kompletacji towarów. Pracownicy magazynu wybierają najlepszą metodę kompletacji towaru dla danego zamówienia, ale są one zależne od gabarytu towaru, trudności dostępu, konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.
- Faza wydania towaru – to ostatnia faza magazynowania, która polega na przygotowaniu towaru do wysyłki lub w zależności od rodzaju magazynu – przygotowanie towaru do wydania bezpośrednio klientowi.
Podział magazynów – w jaki sposób podzielić magazyn?
Podział magazynów na poszczególne strefy to bardzo dobre rozwiązanie, które ułatwia pracownikom organizację towarów, przyśpiesza poszczególne procesy logistyczne i sprawia, że wszelkie zadania łatwiej wykonać.
W jaki sposób magazyny są najczęściej dzielone?
- pod względem konstrukcji – wówczas każdy magazyn może być zamknięty, otwarty lub półotwarty lub podziemny.
- pod względem stref w magazynie – układ przelotowy, czyli magazyn, w którym strefa przyjęć towaru a wysyłek znajduje się po przeciwnych stronach; układ kątowy – strefy wysyłek i przyjęć są dla siebie sąsiadujące; układ workowy – magazyn, w którym te dwie strefy są umieszczone po tej samej stronie.
- po względem sposobu składowania towarów względem ich wysokości – magazyn z towarami niskiego składowania jest wtedy, gdy wysokość nie przekracza 4 metrów wysokości. Natomiast powyżej jest to magazyn wysokiego składowania.
- pod względem funkcji – od dostawczych, po rozdzielcze, produkcyjne i przeładunkowe.
Wydajny i dobrze zorganizowany magazyn – jakie czynniki mają na to wpływ?
Większość klientów oczekuje terminowego dostarczenia towaru. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, jakie czynniki mają wpływ na sprawne procesy logistyczne. Są to przede wszystkim:
- metody zarządzania produkcją i przepływem materiałów na magazynie
- motywacja i zaangażowanie pracowników magazynowych do swojej pracy, których łączy nastawienie na spełnienie określonych celów
- bardzo dobra komunikacja w zespole między pracownikami
- wspólnie wypracowane standardy obsługi klientów i spójność w działaniach magazynowych
Co warto wiedzieć o magazynowaniu?
Magazynowanie składa się z wielu różnych procesów logistycznych, które muszą być efektywne, aby praca operatorów logistycznych była dobrze zorganizowana. Im więcej czasu będzie poświęcone na wzmocnienie organizacji w magazynach, tym bardziej przełoży się ona na wydajniejsze, szybciej realizowane zadania.