Ciekawi Cię, jak należy konfekcjonować produkty spożywcze w magazynach i jakie zasady prawne muszą być spełnione, by przechowywać te produkty zgodnie z systemem HACCP? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na blogu, z którego dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji o prawidłowym magazynowaniu żywności.
Jak powinno przebiegać bezpieczne magazynowanie produktów spożywczych zgodnie z przepisami?
- Odpowiedni poziom temperatury – żywność wymaga przechowywania w odpowiednich temperaturach określonych przez producenta, by nie utraciła swoich pierwotnych właściwości. Informacje o tym, jaka powinna być optymalna temperatura – wskazuje etykieta każdego produktu żywnościowego. Należy więc zapewnić w magazynie nie tylko odpowiednie miejsce do składowania, ale również właściwy poziom temperatury tak, by produkty żywnościowe nie były narażone na rozwój pleśni, grzybów i szkodliwych mikroorganizmów bakterii. Dlatego tak ważne jest, by określone produkty miały zapewnione odpowiednie temperatury w zależności od zaleceń producenta.
- czystość – to jeden z najważniejszych wymogów Ustawy HACCP, dlatego warto mieć na uwadze, że miejsce musi być higieniczne i spełniać wymogi sanitarne.
- właściwy sposób przechowywania żywności – produkty żywnościowe muszą być umieszczone na regałach, dlatego warto pamiętać o tym, że żywności nie należy przechowywać np. na podłodze.
- organizacja pracy – dbanie o właściwą rotację towarów magazynowych zgodnie z metodą FIFO ma szczególne znaczenie nie tylko dla utrzymania dobrej organizacji pracy magazynowej, ale również odpowiedniego sposobu magazynowania towarów. Na czym polega ta metoda organizacji produktów żywnościowych? Magazynier powinien najpierw przygotować do wysyłki produkty o najkrótszej dacie ważności lub przydatności do spożycia. W ten sposób minimalizuje ryzyko, że do sprzedaży trafi produkt, który nie spełnia obowiązujących norm lub przeterminowany.
- przechowywanie żywności według kategorii – w wielu przestrzeniach bardzo istotną rolę dla czasu trwania kompletacji ma znaczenie sposób segregacji towarów. By ułatwić magazynierom pracę – przyjęło się, że warto podzielić towary według określonych kategorii.
- zachowanie zasad BHP – priorytetem podczas przygotowania towarów do transportu jest przestrzeganie zasad BHP w taki sposób, by dostarczyć ładunek w terminie i w stanie nienaruszonym do odbiorcy końcowego.
- umiejętna kategoryzacja – towary spożywcze muszą być również odpowiednio skaterygowane i mieć dokładnie oznaczone opakowania, by ich kompletacja była dokładna i nie sprawiała problemów związanych z identyfikacją towaru.
Jak bezpiecznie przechowywać żywność zgodnie z zasadami HACCP?
By przechowywać żywność w sposób profesjonalny i zgodny z wymogami systemu HACCP należy spełnić kilka ważnych kwestii. Pracownicy muszą dbać o to, by żywność wedle była magazynowana ściśle określonych procedur zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Ponadto należy regularnie kontrolować poziom temperatury, by mieć pewność, że dane produkty żywnościowe nie utracą swoich właściwości i będą nadawały się do spożycia.
Jakie są wymagania sanitarno-higieniczne dla magazynów żywnościowych?
Konfekcjonowanie artykułów żywnościowych wymaga nie tylko odpowiedniej organizacji procesów logistycznych od operatorów, ale również szczególnej znajomości zasad dotyczących bezpiecznego przechowywania, które reguluje polskie prawo oraz instytucje państwowe związane z kontrolowaniem tego typu obowiązków. Konfekcjonowanie towaru to proces, który z jednej strony wymaga nieustannego kontrolowania jakości produktów, a z drugiej – spełnienia wszelkich wymogów prawnych.
1. Odpowiednie przygotowanie miejsca do przechowywania żywności
Jednym z najważniejszych wymogów sanitarno-higienicznych dla miejsc, które przechowują żywność – jest właściwe przygotowanie powierzchni centrum dystrybucyjnego, by składowanie tego typu produktów było możliwe. Samo przygotowanie powierzchni jednak nie jest wystarczające, bo należy jeszcze spełnić wszelkie wymogi sanitarno-higieniczne danej instytucji oraz normy prawne, by możliwe było rozpoczęcie procesu magazynowania produktów żywnościowych.
Każdy nowoczesny magazyn, w którym mają być przechowywane np. produkty sypkie i inne produkty żywnościowe – musi więc spełnić wymogi zgodne z Ustawą o bezpieczeństwie żywności, a także tzw. wymogi GHP, czyli zasady dobrych praktyk higienicznych. GHP są to zasady, które określają nieustanną dbałość o jakość produktów żywnościowych na każdym etapie magazynowania tak, by mieć pewność, że będzie ona w pełni bezpieczna i dopuszczona do obrotu. W przypadku produktów żywnościowych bardzo ważne jest określenie CCP, czyli tzw. krytycznego punktu kontroli, który pozwala wykryć nieprawidłowości np. związane z niewłaściwym przechowywaniem produktów żywnościowych i skutecznie zapobiegać wszelkim zagrożeniom.
2. Wydzielenie stref w magazynie i wyraźne oznaczenie stref wejściowych i wjazdów
Kolejnym wymaganiem przepisów dot. magazynowania żywności jest dokładne wydzielenie stref wejść i wszelkich wjazdów, po których poruszają się pojazdy i wózki widłowe w magazynie transportujące żywność. Tego rodzaju miejsca muszą spełniać również wszelkie wymogi sanitarno-higieniczne.
3. Dostosowanie pomieszczeń magazynowych do specyfiki magazynowanych produktów
Każde pomieszczenie, w którym ma być przechowywana żywność – musi być dostosowane do specyfiki produktów w taki sposób, by utrzymana była odpowiednia wilgotność powietrza i temperatura dla danej grupy produktów zgodnie z zaleceniami producentów lub ogólnie przyjętymi zasadami. Każdy rodzaj produktu musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę, by żaden z produktów nie utracił swoich pierwotnych właściwości.
4. Dbanie o higienę w magazynie i porządek
Jednym z wymogów sanitarnych jest składowanie żywności w miejscu czystym, które spełnia wymogi prawne. Dlatego każdy magazyn, centrum dystrybucyjne czy zakład powinien mieć regularnie kontrolowane pomieszczenia pod względem czystości, by regularnie dbać o bezpieczeństwo tego typu towarów.
Proces pakowania produktów żywnościowych – co warto wiedzieć?
Transport żywności wymaga od operatorów logistycznych nie tylko zachowania szczególnej ostrożności, ale również odpowiedniego zabezpieczenia nawet najbardziej delikatnych towarów, by dostarczyć je w stanie nienaruszonym do miejsca docelowego. Dlatego szczególne znaczenie ma sposób pakowania tego typu produktów, by zachowana była nie tylko higiena podczas całego procesu, ale również po to, by łatwiej przygotować tego typu przedmioty do transportu i je dalej sprzedawać.
Nowoczesny magazyn dla produktów spożywczych – wynajmij go w Trans-Tok!
Szukasz nowoczesnego magazynu, by przechować artykuły spożywcze swoje lub dla swoich klientów? Zależy Ci tym, by magazyn do wynajęcia pod Warszawą charakteryzował się dobrą lokalizacją i jednocześnie spełniał wszystkie normy prawne? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi magazynami na wynajem, w których możesz magazynować dowolne produkty żywnościowe. A gdy potrzebujesz wsparcia w zakresie dodatkowych usług takich jak np. etykietowanie produktów – również chętnie Ci pomożemy!
Bezpieczeństwo przechowywania żywności w nowoczesnych magazynach – tylko z Trans-Tok!
Zależy Ci na tym, by bezpiecznie magazynować towary żywnościowe w wynajmowanym magazynie? Sprawdź koniecznie, jakie warunki wynajmu krótkoterminowego lub długoterminowego oferuje Trans-Tok i zdecyduj się na kontakt z firmą, by omówić warunki wynajmu magazynu dla swoich produktów.