• 25 sierpnia 2021

Czym są izotermy i co trzeba wiedzieć o takim sposobie transportu towarów?

CZYM SĄ IZOTERMY I CO TRZEBA WIEDZIEĆ O TRANSPORCIE TOWARÓW-

Czym są izotermy i co trzeba wiedzieć o takim sposobie transportu towarów?

Czym są izotermy i co trzeba wiedzieć o takim sposobie transportu towarów? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Izotermy to nic innego jak pojazdy, w których wszystkie elementy wnętrza takie jak: podłoga, ściany, sufit czy dach są izolowane termicznie, co pozwala np. na utrzymanie odpowiedniej temperatury przez bardzo długi czas dla przewożonych produktów np. z branży spożywczej nawet wtedy, gdy na zewnątrz są ujemne temperatury. Przewożone produkty nie tracą swojej pierwotnej temperatury dzięki temu, że są transportowane izotermą. Dzięki temu mają większą wytrzymałość i mają zapewnione odpowiednie warunki, aby nie utracić swoich pierwotnych właściwości.

Czym są izotermy? 

Wymiana ciepła zachodząca w takich pojazdach pomiędzy wnętrzem pojazdu a otoczeniem zewnętrznym jest odpowiednio ograniczona. W polskim transporcie wyróżnia się dwa rodzaje pojazdów izotermicznych, które dzielą się w zależności od sposobu izolowania ciepła charakterystycznym dla danego nadwozia. Są to m.in. oznaczenia N i IR, które określają współczynniki ciepła. Pierwszy z nich określa izotermiczne środki transportu w stosunku do normalnej izolacji, którą można obliczyć za pomocą współczynnika k= 0,7 W/(mK). Drugi rodzaj to wzmocniona izolacja w danym nadwoziu, której odpowiada przelicznik współczynnika ciepła 0,4 W (mK).

Jak są klasyfikowane izotermy?

Jak wygląda klasyfikacja pojazdów typu izotermy? Przede wszystkim tego typu pojazdy w branży logistycznej są klasyfikowane jako naczepy samochodowe, które odpowiadają za przewóz towarów w odpowiednich temperaturach od °C do +16°C. Wewnątrz najczęściej panuje stała temperatura, a izolacja w tego typu naczepach najczęściej jest aluminiowa.

W branży transportowej izotermy są również określane jako naczepy furgonowe, które umożliwiają wygodny i bezpieczny transport towarów delikatnych np. produktów ze szkła czy przedmiotów o wysokiej wartości materialnej. Izoterma to rodzaj naczepy, która nie ma agregatu chłodniczego i tym głównie różni się od chłodni. Standardowe izotermy charakteryzują się tym, że zapewniają temperaturę we wnętrzu na poziomie powyżej 0 stopni Celsjusza. Natomiast izotermy, które mają dodatkową izolację potrzebują również dodatkowej, którą zwykle wykonuje się z materiałów izolacyjnych o grubości nie większej niż 40 mm.

Wkłady termochemiczne do pojazdów transportowych, czyli czym musi się charakteryzować dobry wkład termochemiczny?

Wkłady termochemiczne do izotermy powinny być przede wszystkim zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały skuteczną ochronę transportowanym towarom przed otoczeniem zewnętrznym np. inną temperaturą, zapachem, wilgością.

Właśnie dlatego wybierając usługę należy upewnić się, czy izoterma jest zbudowana z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Dobra izolacja materiałowa to taka, która nie ściera się i sprawia, że przewożone produkty nie zmieniają swoich właściwości, a także w stanie nienaruszonym bezpiecznie dotrą do swoich klientów.

Zastosowanie izoterm, czyli w jaki sposób pomagają realizować logistyczne wyzwania?

Zabudowa izotermiczna pozwala wielu operatorom logistycznym realizować nawet najtrudniejsze wyzwania logistyczne. Przede wszystkim tego typu zabudowy zostały stworzone po to, aby ułatwiały bezpieczny i szybki przewóz towarów, które szybko się psują, wymagają transportu w odpowiednich temperaturach (najczęściej od °C do +16°C).

Takimi produktami, które mogą być transportowane w takich warunkach, są głównie produkty mleczarskie typu nabiał, owoce prosto z upraw od lokalnych rolników czy wędliny np. pochodzące bezpośrednio z masarni. Takich temperatur potrzebują również towary o charakterze przemysłowym np. produkty chemiczne i inne substancje tego typu, sprzęty elektroniczne czy farmaceutyki.

Izotermy to pojazdy, które bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w realizacji usług dla stałych klientów i większych firm, jak i wtedy, gdy trzeba dostarczyć np. leki do lokalnej apteki. To rodzaj transportu, który operatorzy logistyczni stosują głównie na krótkich, jak i średnich dystansach. Sprawdzą się również wtedy, gdy jest konieczność przetransportowania produktów wymagających odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi: kurczem, pyłem, wilgocią, wysoką temperaturą. To również dobry środek transportu dla produktów, które w wyniku zmian warunków atmosferycznych mogłyby utracić swoje właściwości, dlatego konieczny jest transport takich towarów w odpowiednich temperaturach.

Izoterma czy chłodnia – co lepiej wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie transport danych towarów izotermą czy lepiej skorzystać z pojazdu wyposażonego w chłodnię. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór środka transportu zależy głównie od charakteru i potrzeb produktów. Transportowanie produktów, które wymagają przechowywania w niskich temperaturach na długiej transie najlepiej zrealizować przy pomocy chłodni ze względu na to, że jest najlepiej dostosowana do tego typu długodystansowych podróży.

Kiedy warto wybrać transport towarów izotermą? To rozwiązanie jest odpowiednie wtedy, gdy jest to krótka podróż, a towary wymagają transportu w stałych, choć nie ujemnych temperaturach, aby nie utraciły swoich właściwości.

Termoizolowane naczepy umożliwiają szybki przewóz towarów, które ze względu na swoją specyfikę mają krótki termin ważności do spożycia, łatwo i szybko się psują lub wymagają przechowania w specjalnych pojemnikach i wymagają w związku z tym specjalnych temperatur.

Decyzja o tym, którym środkiem transportu przewieźć dany towar jest często uzależniona od charakteru i specjalnych potrzeb transportowanego produktu. Jeśli ze względu na swoją specyfikę wymaga on mniejszych temperatur niż od 0°C do 16°C, to warto zdecydować się na wybór chłodni, która od izotermowej naczepy będzie miała lepsze właściwości chłodnicze i zapewni produktom spożywczym większe możliwości.

Różnice pomiędzy izotermą a chłodnią, które warto znać, zanim podejmiesz decyzję

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przetransportować towar spożywczy i jaki rodzaj naczepy będzie ku temu odpowiedni? Przede wszystkim decyzja jest uzależniona od potrzeb transportowanych produktów, wymaganej temperatury, spełnienia specjalnych warunków transportowych zapewniających bezpieczeństwo. Jeśli towar, który chcesz przetransportować wymaga przechowywania go w temperaturach mniejszych niż 0°C, to zdecydowanie warto wybrać klasyczną chłodnię do przewozu tego typu produktów, która będzie jedncześnie je mrozić. Chłodnie to pojazdy tak zaprojektowane, które umożliwiają mrożenie produktów w temperaturach siegających nawet do – 20°C.

Natomiast, w sytuacji, gdy transportowany towar nie wymaga przewożenia w niskich temperaturach, ale np. dobrej izolacji termicznej od temperatury zewnętrznej, to w takim przypadku najlepszym wyborem będzie izoterma. Dlaczego? Główny powód to taki, że jest to pojazd, którego głównym zadaniem jest maksymalne izolowanie przewożonych produktów od temperatur z otoczenia, aby nie utraciły swoich pierwotnych właściwości.  Jeśli więc zastanawiasz się kiedy warto wybrać chłodnię a kiedy izotermę, to zawsze sugeruj się rodzajem transportowanego towaru i jego szczególnymi potrzebami.

Główna różnica pomiędzy chłodnią a izotermą polega na tym, że chłodnia mrozi produkty w temperaturach nawet do -20 °C, a izotermy jak sama nazwa wskazuje tylko izolują temperaturę przewożonych produktów od temperatury z otoczenia. To szczególnie ważne dla produktów, które w wyniku takich zmian mogłyby być narażone na zmiany swoich pierwotnych właściwości. Na podstawie aktualnych potrzeb, czasu czy specyfiki produktów i wymagań producenta warto podjąć decyzję o doborze najlepszego środka transportu dla danej grupy produktów.

Jak zbudowane są izotermy?

Jak zbudowana jest izoterma? Elementy wyposażenia pojazdu (dach, ściany, podłoga) są stworzone ze specjalnych warstw termoizolacyjnych, które zapobiegają przedostawaniu się temperatury z zewnętrznego otoczenia do wnętrza auta. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie właściwej ochrony transportowanym towarom przed temperaturą, wilgocią, pyłem i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi.

Budowa izotermy samochodowej składa się przede wszystkim z lekkich materiałów, które nie mają zbyt dużego wpływ na wagę transportu. Najczęściej naczepy termoizolacyjne są zbudowane z odpornych na działanie temperatur płyt warstwowych, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi.

Chłodnie zazawyczaj charakteryzują się tym, że mają o wiele grubsze ściany i przede wszystkim wydajny agregat chłodniczy, który zapewnia przewożonym produktom najlepsze właściwości i odpowiednią temperaturę zgodną z wymaganiami producenta dla takich towarów. Izolacja drzwi, sufitu, ścian i podłogi gwarantuje utrzymanie najlepszej możliwej temperatury dla danych towarów.

Izotermy – sposób na zabezpieczenie temperatury przewożonych towarów

Korzystanie z naczep typu izotermy to rozwiązanie dla produktów, które wymagają transportu w odpowiednich warunkach i temperaturze. Warto się na taki zdecydować, aby mieć pewność, że transportowany towar nie zmieni swoich właściwości w czasie transportu do docelowego klienta.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2