• 24 listopada 2020

Czym jest składowanie rzędowe?

składowanie rzędowe

Czym jest składowanie rzędowe?

Czym jest składowanie rzędowe? 1024 546 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Składowanie rzędowe jest jednym z najbardziej popularnych sposobów organizacji przestrzennej, który w pewnych okolicznościach zdecydowanie wypada najbardziej korzystnie ze wszystkich konkurencyjnych rozwiązań ze względów na dużą możliwość dostosowania regałów do własnych potrzeb. Nie jest to jednak opcja doskonała, więc warto wiedzieć, na czym polega, kiedy się sprawdza, a kiedy bardziej korzystnie jest postawić na inną metodę.

Składowanie towarów jest integralną częścią procesów magazynowych, ale towarzyszy nam nie tylko tam. Widzimy to przecież przy przeprowadzkach bądź w momencie, kiedy kończy się miejsce na półkach i książki, płyty lub filmy zaczynają rosnąć… w stosach. To również metoda składowania. Jakie ma wady, a jakie zalety? To raczej sprawdziliśmy na własnym przykładzie. Metody składowania charakteryzują się bowiem m. in. tym, że już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, jakie są przewagi poszczególnych. A składowanie rzędowe to jest, oczywiście w dużym uproszczeniu, takie składowanie w stosach, tylko na wyższym poziomie organizacji. Składowanie rzędowe jest najwygodniejsze z perspektywy osób obsługujących magazyn, ponieważ umożliwia swobodny dostęp do jednostek ładunkowych w każdym z rzędów. Dostęp do SKU mamy dzięki korytarzom znajdującym się między rzędami. Same rzędy umożliwiają składowanie na jednym bądź wielu poziomach, piętrzenie stosów i inne kombinacje. Składowanie rzędowe dobrze sprawdza się w sytuacji, kiedy mamy dużo jednostek ładunkowych i małą liczbę pojedynczego indeksu magazynowego. Tak składowanymi SKU można w wygodny sposób zarządzać, dzięki integracji z systemem WMS.

Składowanie rzędowe - jakie są zalety tego rozwiązania?

Można powiedzieć, że jakie są zalety składowania rzędowego, każdy widzi, ale warto je sobie uzmysłowić.

  • Dostosowanie do każdej przestrzeni magazynowej,
  • składowanie ładunków o różnych wymiarach i masie,
  • łatwy dostęp do każdej składowanej jednostki (najczęściej),
  • niskie koszty,
  • łatwa organizacja pracy.

W zależności od tego, co i jak chcemy składować, gniazda regałów rzędowych można wypełnić na różne sposoby. Płyta wiórowa czy metalowy panel? Rozwiązań jest sporo. Dzięki możliwościom modyfikacji regały rzędowe mogą służyć do składowania towarów w pudłach, w pojemnikach czy po prostu luzem. Regały rzędowe są wdzięczne w eksploatacji i łatwe w konserwacji. Jeśli w jakiś sposób zostaną uszkodzone, łatwo wymienia się ich elementy, choć należy pamiętać o konsultacji z dostawcą tych konstrukcji, bowiem działanie na własną rękę może uznaczyć utratę gwarancji.

Czy składowanie rzędowe ma jakieś wady?

Jak wszystkie metody, składowanie rzędowe nie jest sposobem idealnym. Głównym problemem jest to, ile miejsca zajmuje organizacja składowania w taki sposób. Konieczność wytyczenia alejek między wszystkimi regałami sprawia, że maleje nam przestrzeń przeznaczona do magazynowania, co sprowadza się do tego, że wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej jest dosyć niski I wynosi od 20% do 60%. Jednak jeśli nie musimy składować wielkiej ilości towaru, to jest to bardzo wygodna opcja zarówno pod względem montażu, obsługi, jak również eksploatacji. Drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem w magazynach jest składowanie blokowe, które co prawda zwiększa wskaźnik wykorzystania powierzchni, ale również ma swoje wady. Jak wypada składowanie rzędowe, a składowanie blokowe? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem “Czym jest składowanie blokowe?”, by poznać odpowiedź na to pytanie.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2