• 29 lipca 2021

Rodzaje opakowań stosowane w logistyce

RODZAJE OPAKOWAŃ STOSOWANE W LOGISTYCE

Rodzaje opakowań stosowane w logistyce

Rodzaje opakowań stosowane w logistyce 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Rynek opakowań nieustannie się rozwija, a jedną z branż, która ma zapotrzebowanie na dobrej jakości opakowania jest logistyka. Jakie rodzaje opakowań stosowane w logistyce są dobrą inwestycją dla takiej firmy? Opakowania dla branży logistycznej są regularnie zamawiane i ze względu na charakter branży i poszczególnych produktów wymagane jest zachowanie odpowiedniej jakości takich opakowań. Ze względu na ogromny popyt na opakowania dla branży logistycznej o tym rynku mówi się, że jest porównywalny do przemysłu petrochemicznego i motoryzacyjnego, a zapotrzebowanie na opakowania stale wzrasta.

Opakowania dla branży logistycznej – co warto o nich wiedzieć? 

Opakowania dla branży logistycznej pomagają skutecznie chronić towar przed ewentualnymi uszkodzeniami i jednocześnie odpowiednio go zabezpieczają na czas transportu do klienta docelowego. Pakowanie produktów to w branży logistycznej niezwykle istotny proces dla branży transportowej, ponieważ pozwala przygotować produkty we właściwy sposób do transportu i jednocześnie nierzadko po rodzaju opakowania ułatwia identyfikację produktu w magazynie.

Opakowania w logistyce znacząco ułatwiają przygotowanie towaru w całym procesie logistycznym i jednocześnie ułatwiają recykling. Strategia zrównoważonego rozwoju w wielu firmach logistycznych opiera się na świadomym stosowaniu opakowań ekologicznych, które ułatwiają recykling. Takie firmy stosują np. opakowania monomateriałowe, które pozwalają im dbać o środowisko naturalne i z większą świadomością recyklingować odpady. Z tego powodu coraz więcej firm transportowych decyduje się na stosowanie opakowań, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać.

Funkcje opakowań logistycznych

Jakie funkcje mają opakowania logistyczne i co warto wiedzieć na ten temat?

  • funkcja produkcyjna – ten rodzaj funkcji służy głównie wygodzie i łatwości w przygotowaniu towaru do produkcji. Umożliwia spełnienie określonych norm produkcyjnych w danej firmie i zrealizowanie produkcji oraz łatwe przygotowanie towaru do dalszej wysyłki.
  • funkcja ochronna – polega na tym, że towary umieszczone wewnątrz opakowania są chronione za pomocą dobrze dobranego opakowania do rodzaju przewożonych produktów. Każde opakowanie w branży transportowe musi zabezpieczać przewożony ładunek tak, aby nie stanowiło zagrożenia, a zawartość nie została uszkodzona. Przewożony towar musi mieć zapewnioną odpowiednią ochronę przed działaniem wysokiej temperatury i uszkodzeniami mechanicznymi.
  • funkcja magazynowa – ten rodzaj funkcji oznacza, że opakowanie służy zabezpieczeniu towaru na czas przechowywania. Magazyn z obsługą to doskonały wybór na tego typu produkty, jeśli np. jesteś właścicielem firmy, która sprzedaje produkty i potrzebujesz odpowiedniego miejsca, aby je składować zgodnie z przeznaczeniem.
  • funkcja marketingowa – dany rodzaj opakowania ma na celu budowanie świadomości marki wśród klientów z grupy docelowej i dlatego opakowanie ma funkcje marketingową, ponieważ pozwala potencjalnemu klientowi odróżnić się od konkurencyjnych produktów. Dzięki temu pozwala również pracownikom magazynu na łatwe odszukanie produktu na półkach magazynowych.
  • funkcja użytkowa – ta funkcja pozwala na powtórne wykorzystanie opakowania np. u innego dostawcy w ramach jednego łańcucha dostaw lub jego ponowne wykorzystanie dzięki możliwości recyklingu.
  • funkcja transportowa – polega na tym, że opakowanie ma być dostosowane do charakteru i gabarytu przewożonego towaru i przede wszystkim ułatwiać proces transportowy. W przypadku małych opakowań należy wykorzystać do maksimum dostępne miejsce tak, aby auto było załadowane do pełna i przygotowane do realizacji usługi transportowej.
  • funkcja manipulacyjna – to nic innego jak wszelkie czynności, które mają zapewniać pracownikom magazynowym i operatorom logistycznym maksymalną wygodę podczas pracy. 
  • funkcja informacyjna – polega na tym, że opakowanie jest traktowane jako środek informacyjny. Informacje umieszczone na opakowaniu mają za zadanie informować pracownika kompletującego zamówienie w taki sposób, aby identyfikacja towaru na magazynie była łatwa i nie zajmowała zbyt dużo czasu. Opakowania z produktami, które szybko się psują wymagają zastosowania specjalnych etykiet, które również ułatwiają identyfikację w przestrzeni magazynowej.
  • funkcja logistyczna – towar dzięki opakowaniu znacząco ułatwia zrealizowanie wszelkich procesów logistycznych, przyśpieszając nierzadko procesy logistyczne, manipulacyjne i prace magazynowe.

Jakie opakowania są stosowane w branży logistycznej?

W branży logistycznej są stosowane rozmaite opakowania, które ułatwiają pracę operatorom logistycznym, identyfikację towarów w przestrzeni magazynowej i sprawiają, że po prostu łatwiej je zlokalizować.

Opakowania w logistyce dzieli się według następujących wytycznych:

  • według rodzaju zastosowanego tworzywa – np. pudła kartonowe, opakowania papierowe, opakowania nadające się do recyklingu, pojemniki metalowe lub drewniane i te, które są wykonane z tworzywa sztucznego.
  • pod względem rodzaju np. puszki, opakowania foliowe, pudła, worki, pojemniki, skrzynki, beczki.
  • pod kątem tego, jaki mają związek z produktem – bezpośredni (to opakowania, które stykają się z produktem) lub pośrednie (czyli takie, które z opakowaniem nie mają wspólnego styku).
  • według podatności na rozbieranie – to opakowania, które można podzielić na: nierozbieralne, składane gniazdowo, składane, nieskładane.
  • pod względem trwałości opakowania – dzieli się je głównie na opakowania jednorazowego użytku i wielorazowego użytku, które można ponownie wykorzystać.
  • pod kątem rozliczeń – opakowania zwrotne, bezzwrotne, pożyczane.

W branży transportowej są stosowane opakowania, które są tworzone z uwzględnieniem tego, w jaki sposób są pakowane produkty, jaką opakowanie ma odległość od produktu i uzależnione od tego, w jakich warunkach transport danych produktów jest realizowany.

Do tej grupy opakowań zaliczają się:

  • opakowania jednostkowe bezpośrednie – produkt w nich umieszczony trafia do klienta docelowego. Mogą to być takie artykuły, które będą tylko raz stosowane np. plastikowe sztućce, naczynia jednorazowego użytku, kubeczki plastikowe i inne tego typu przedmioty.
  • opakowania zbiorcze – to po prostu większa ilość opakowań, które będą wykorzystane w logistyce i mogą trafić zarówno do użytkowników końcowych lub np. hurtowników i pozostałych osób, do których wysyłany jest towar, zanim trafi do konkretnego odbiorcy.
  • opakowania transportowe – to taki rodzaj opakowań, który służy do przewozu opakowań jednostkowych lub zbiorczych w dużej ilości np. od producenta do magazynu lub odwrotnie.

Zapewnij swojemu smartfonowi najwyższą ochronę i styl, na jaki zasługuje, dzięki naszej ekskluzywnej ofercie „coque telephone” akcesoria. Wybierz drugi smartfon dzięki naszym modnym i trwałym obudowom na telefon, dostosowanym tak, aby poprawić zarówno wygląd, jak i trwałość Twojego urządzenia. Kup teraz i podnieś poziom swojej gry na telefonie!

Jak dobrać odpowiednie opakowanie do rodzaju przechowywanego produktu? 

Opakowania w logistyce są wybierane w taki sposób, aby ograniczyć zbędne koszty bezpośrednie w danym przedsiębiorstwie np. takie koszty, które wiążą się z zakupem danego rodzaju materiałów). Wiele firm logistycznych wybiera takie opakowania, z których możesz ponownie skorzystać.

Opakowania w logistyce należy dobierać, zwracając uwagę na następujące czynniki:

  • czynnik środowiskowy – przy wyborze opakowania dla danego produktu należy mieć na uwadze, jaki wpływ opakowanie ma na środowisko ekologiczne. Wybierając opakowanie warto zwrócić uwagę czy można je powtórnie wykorzystać.
  • właściwości danego produktu – są bardzo istotne przy wyborze opakowania, ponieważ to według nich należy dobierać produkty i dbać, by były dobrze zabezpieczone.
  • proces produkcji – to on ma wpływ na to, jakiego rodzaju opakowania będą zastosowane czy jednostkowe czy zbiorcze. Wielkość i forma tych opakowań jest uzależniona od sposobu pakowania (ręcznego lub automatycznego).
  • forma transportu i sposobu magazynowania – od sposobu, w jaki towar będzie transportowany i magazynowany uzależniony jest dobór prawidłowego opakowania, który będzie jego zabezpieczeniem.

Co warto wiedzieć o opakowaniach stosowanych w logistyce? 

Opakowania w logistyce wiążą się z wieloma wyborami i trudnymi decyzjami. Ich dobór należy zawsze dostosować do charakteru, wielkości i specyficznych potrzeb danych produktów, aby zrealizować usługę transportu do danego miejsca i mieć pewność, że towar jest odpowiednio zabezpieczony na czas podróży.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2