Jesteś właścicielem firmy produkcyjnej, przemysłowej lub innego przedsiębiorstwa i Twoim celem jest usprawnienie codziennej pracy poprzez automatyzację działań i nie wiesz, jak to zrobić? Poznaj najczęściej wykorzystywane nowoczesne technologie, które są niezbędne do usprawnienia procesu kompletacji zamówień.
Jakie nowoczesne technologie są niezbędne w kompletacji zamówień w magazynach logistycznych?
W codziennej pracy magazynowej coraz częściej wdrażane są nowoczesne technologie, których celem jest przyśpieszenie pewnych czynności, zwiększenie wydajności operacyjnej, szybszy przepływ towarów, wypracowanie efektywnej organizacji pracy, a także niższe koszty operacyjne oraz zmniejszenie błędów i jednocześnie szybsze osiągnięcie celów firmy. Jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane podczas procesu kompletacji zamówień?
1. Technologia RFID
Technologia RFID skutecznie skraca czas etykietowania produktów w magazynie i znacząco ułatwia magazynierom znajdowanie poszczególnych produktów na półkach magazynowych.
Ponadto właścicielom firm ta technologia pozwala na łatwiejsze zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym nawet w trybie zdalnym, co oszczędza czas i umożliwia łatwiejsze podejmowanie decyzji np. o zamówieniu konkretnych grup produktów do magazynu w zależności od zapotrzebowania.
Ma to wpływ na efektywność gospodarowania zapasami i pozwala uniknąć sytuacji, gdy zamówisz w swojej firmie więcej towaru – niż wynosi zapotrzebowanie w danym miesiącu.
2. Wykorzystanie technologii wearable
Jedną z nowych technologii, która sprawdza się w magazynach różnego rodzaju firm jest technologia wearble.
Na czym polega technologia wearable i jakie korzyści wiążą się z wykorzystaniem technologii wearable w branży logistycznej?
Technologia wearble polega na wyposażeniu pracowników w nowoczesne sprzęty usprawniające komunikację między pracownikami np. różnego rodzaju “ubieralne komputery”, urządzenia mobilne, które umożliwiają łatwiejszy odczyt danych i podejmowanie lepszych decyzji na danym etapie kompletacji.
3. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do lepszego i szybszego zarządzania przepływem towarów.
Zastanawiasz się, do czego w logistyce wykorzystuje się AI oraz machine learning?
To technologie, które pozwalają operatorom logistycznym w bardziej precyzyjnym układaniu tras dla kierowców, co w połączeniu z systemami telematycznymi umożliwia lepsze zaplanowanie tras dla kierowców i szybszą niż konkurencja – dostawę towarów i budowanie przewagi konkurencyjnej firmy.
Ogromną korzyścią dla firm, które wykorzystują te technologie – jest również łatwość w prognozowaniu popytu, co ma wpływ na lepiej zorganizowane procesy logistyczne w danej firmie.
Ponadto wykorzystanie AI może pomóc Ci w efektywniejszym zarządzaniu procesami logistycznymi w Twojej firmie.
4. Wykorzystanie robotów i technologia IoT (Internetu Rzeczy)
Robotyzacja branży logistycznej pozwala skrócić czas trwania poszczególnych procesów i znacząco poprawić wydajność poszczególnych usług, co ma wpływ na codzienną pracę. W czym dokładnie pomagają roboty?
Robotom możesz oddelegować niektóre zadania w firmie, by zaoszczędzić czas i koszty na zatrudnianiu pracowników magazynowych. Pomogą Ci w wykonywaniu prostych czynności np. powtarzalnych zadań, dzięki którym zaoszczędzisz mnóstwo czasu np. na przyuczaniu danego pracownika.
A w czym dokładnie pomaga technologia IoT w logistyce? Dzięki tej technologii możliwe jest regularne monitorowanie stanu towarów i śledzenie ładunków na każdym etapie łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym, co pozwala nie tylko przekazywać łatwiej niezbędne informacje klientom, ale jednocześnie uzyskać większą kontrolę nad całym procesem.
5. Wykorzystanie technologii augumented, czyli rozszerzonej rzeczywistości
Etap kompletacji nierzadko wymaga wykorzystania nowoczesnych systemów, by szybko i bez trudu zlokalizować dany produkt.
Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w procesie kompletacji towarów umożliwia pracownikom magazynowym szybkie zlokalizowanie danego przedmiotu, a także jego odpowiednie magazynowanie w wyznaczonym do tego miejscu w magazynie.
Jeśli np. w danym magazynie pewne kategorie produktów są przechowywane w konkretnym miejscu, to taka technologia pozwala pracownikowi łatwo odszukać miejsce i zaoszczędzić cenny czas na samodzielnych, nierzadko dłuższych poszukiwaniach.
Kompletacja zamówień jest łatwiejsza i dokładniejsza, zwiększa się wydajność pracy, a magazynier może łatwo odnaleźć strefy składowania danego produktu. Ta technologia ułatwia również podejmowanie decyzji w zakresie rozlokowania nowych produktów i pozwala bardziej zadbać o porządek w przestrzeni magazynowej.
6. Wykorzystanie automatycznego sortowania (Automated Sorting Systems)
Automatyczne systemy w branży logistycznej pozwalają łatwiej, efektywniej i taniej segregować poszczególne rodzaje towarów, które trafiają do działu kompletacji.
Takie maszyny nie tylko sortują towar, ale biorą pod uwagę również to, gdzie towar ma trafić, dzięki czemu skraca się proces przygotowania przesyłek do pakowania i transportu. Właścicielom firm pozwala to zaoszczędzić na kosztach logistycznych i przyśpieszyć codzienną pracę.
7. Wykorzystanie potencjału systemów pick to light i put to light
Na etapie kompletacji wykorzystuje się również bardzo zaawansowane systemy typu pick to light, które ułatwiają pracownikom magazynowym wyszukanie miejsca dla towaru i umieszczenie go w odpowiednim miejscu (system put to light), by jak najlepiej zoptymalizować dostępną przestrzeń magazynową i w pełni wykorzystać potencjał całej powierzchni.
Ta technologia bardzo oszczędza czas pracy i pozwala w pełni wykorzystać potencjał całej przestrzeni magazynowej.
8. Technologia automatycznego załadunku i rozładunku
W branży logistycznej bardzo istotne jest wypracowanie odpowiednich procedur organizacyjnych, które oszczędzają czas pracy.
Jedną z technologii, która w tym pomaga – jest automatyczny załadunek i rozładunek.
Jak to działa? Odpowiednio wdrożone systemy pozwalają zautomatyzować te działania, przez co załadunek i rozładunek danych towarów trwa krócej, pozwala magazynierom i spedytorom oszczędzić czas. Natomiast proces wydawania towarów przeznaczonych do transportu trwa po prostu krócej.
9. Wykorzystanie big data do lepszego zarządzania magazynem
Jedną z dość istotnych technologii, które są regularnie stosowane w magazynach – jest big data. Łatwe przetwarzanie danych analitycznych pozwala nie tylko podejmować skuteczniejsze decyzje, które mają wpływ na codzienną pracę pracowników magazynowych, ale ułatwiają również podejmowanie decyzji np. wyznaczanie najlepszych i najkrótszych tras dla kierowców.
Analiza danych analitycznych za pomocą różnego rodzaju programów umożliwia również lepsze zrozumienie potrzeb klientów i wychodzenie im naprzeciw, dzięki czemu dana firma może nie tylko zdobyć przewagę konkurencyjną, ale również podejmować skuteczniejsze decyzje w zakresie kompletacji i zarządzania zapasami magazynowymi. By to wszystko było możliwe – ważne jest także to, by mieć nowoczesny magazyn, który możesz wynająć od Trans-Tok w dogodnych lokalizacjach.
Wynajmij nowoczesny magazyn w Trans-Tok – zyskaj większą przestrzeń i zautomatyzuj obowiązki logistyczne w swojej firmie dzięki nowoczesnym technologiom!
Masz magazyn na swoje produkty, ale szukasz od dłuższego czasu większej przestrzeni, która będzie klimatyzowana i nowoczesna?
Chcesz wznieść magazynowanie swoich produktów na wyższy poziom i zależy Ci na tym, by skorzystać z nowoczesnych technologii? Magazyn do wynajęcia od Trans-Tok w miejscowości Macierzysz w województwie mazowieckim w pobliżu węzła Konotopa i drogi ekspresowej S8 – sprawdzi się idealnie!
Co zyskasz? To magazyn, w którym wygodnie rozlokujesz ponad 10.000 palet w systemie wysokiego składowania na łącznej powierzchni 5000 metrów kwadratowych.
Interesuje Cię magazyn na wynajem w dobrej lokalizacji w bliskości Warszawy? Sprawdź magazyn na wynajem od Trans-Tok i wynajmij go na dogodnych warunkach.
Potrzebujesz magazynu na wynajem z większą powierzchnią magazynu? Szukasz magazynu do wynajęcia z chłodnią, by wygodnie i bezpiecznie przechowywać produkty np. żywnościowe w kontrolowanej temperaturze?
Wynajmij nowoczesny i klimatyzowany magazyn o powierzchni 13.100 metrów z niezależną chłodnią o powierzchni 400 metrów kwadratowych i biurem, który znajduje się w miejscowości Ożarów Mazowiecki tuż przy drodze nr 718 przy ulicy Ceramicznej i drodze nr 92 przy ulicy Poznańskiej. Przekonaj się, jak łatwo, wygodnie i prosto możesz zorganizować swój nowy magazyn, by procesy magazynowe realizować z większą efektywnością.