Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii w branży TSL to mnóstwo korzyści zarówno dla właścicieli firm logistycznych, jak i dla klientów. Regularne korzystanie z potencjału nowoczesnych systemów informatycznych stosowanych w logistyce i wykorzystanie zaawansowanych technologii IT przyśpiesza procesy logistyczne, ułatwia kierowcom szybszy załadunek towaru na naczepę pojazdu kierowcom i pozwala lepiej przygotować się na trudne do przewidzenia sytuacje. Jak nowoczesne technologie pomagają w transporcie i dlaczego warto z nich korzystać?
Jakie nowoczesne technologie są stosowane w branży TSL?
- Telematyka – Telematyka to połączenie systemów informatycznych, telekomunikacyjnych z automatyką. Nowoczesne systemy telematyczne pozwalają szybciej reagować menadżerom floty na ewentualne zagrożenia na drodze kierowcy np. w sytuacji wypadku drogowego.
W takich momentach telematyka pomaga im skuteczniej zaplanować nową trasę, by była bezpieczna dla kierowcy i bym mógł obrać krótszą drogę i szybciej dostarczyć ładunek do konkretnego miejsca. W czym jeszcze pomaga telematyka? Dzięki tym systemom załadunek towaru na naczepę jest o wiele łatwiejszy, a cały proces przebiega po prostu efektywniej. Wykorzystywanie systemów telematycznych w logistyce wiążę się również z możliwością redukcji pustych przebiegów i ograniczeniu zbędnych kosztów w firmach logistycznych.
Chcesz wiedzieć, jakie korzyści wiążą się z wykorzystaniem telematyki w transporcie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o tym, jak nowoczesne systemy telematyczne wspomagają pracę kierowcy.
- Monitoring GPS – wykorzystywanie nowoczesnych technologii po to, by monitorować pojazdy należące do floty firmowej i przewożone ładunki pozytywnie wpływa na jakość relacji z klientami i jednocześnie zwiększa wydajność operacyjną przedsiębiorstw logistycznych. Każdy klient może w trybie rzeczywistym śledzić własny ładunek, a menadżer floty może dzięki tej technologii na bieżąco śledzić konkretne pojazdy należące do floty firmowej. Kolejną korzyścią jest fakt, że wykorzystanie monitoringu GPS pozwala wielu firmom logistycznym zaoszczędzić koszty.
- Technologia RFID – ta technologia ułatwia weryfikowanie towarów, a także przyśpiesza procesy magazynowe. Ta technologia umożliwia w branży logistycznej zautomatyzowanie pewnych procesów, co w konsekwencji oszczędza czas i pozwala realizować szybciej pewne działania np. magazynowe związane z obsługą towarów.
- System informatyczny WMS – ten system służy do zdalnego aktualizowania stanów magazynowych np. w sklepach internetowych, co pozwala wygodnie uzupełniać zapasy. Ponadto znacząco ułatwia zarządzanie zapasami towarów i ułatwia szybkie ich wydawanie, przez co procesy magazynowe są efektywniej i szybciej realizowane.
- Wdrożenie mechanizmów sztucznej inteligencji – algorytmy przyśpieszające analizę obszernych danych w logistyce pozwalają skutecznie oszczędzać czas ludziom na przetwarzaniu informacji i podejmować im skuteczniejsze decyzje związane z wieloma procesami logistycznymi. Sztuczna inteligencja może przetwarzać mnóstwo danych w krótkim czasie i pomagać w wyznaczaniu lepszych tras dla kierowców.
- Nowoczesne systemy informatyczne – stosowanie nowoczesnych systemów IT pozwala z większą skutecznością planować transporty krajowe i międzynarodowe.
Jesteś ciekawy jakie rodzaje oprogramowania w logistyce są stosowane w firmach logistycznych?
- Drony – jeszcze do niedawna wykorzystanie dronów w logistyce wydawało się abstrakcją. Dziś to właśnie za ich pomocą można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i łatwiej jak nigdy dotąd optymalizować trasy przejazdów dla kierowców.
- Pojazdy autonomiczne – to pojazdy, które realizują dostawy bez kierowcy i są obsługiwane przez specjalnie opracowane oprogramowanie.
Jakie są korzyści z wykorzystania nowoczesnych technologii w transporcie?
- Oszczędność czasu i oszczędność paliwa oraz kosztów związanych z prowadzeniem działalności transportowej – wykorzystanie nowoczesnych technologii w firmie logistycznej to znaczna oszczędność czasu na prostych czynnościach związanych z organizacją pracy pracowników, jak i śledzeniem wszystkich procesów.
- Mniejsze ryzyko błędów ludzkich – możliwość wdrożenia automatyzacji działań skutecznie ogranicza popełnienie tzw. błędów ludzkich, dlatego coraz więcej firm logistycznych decyduje się na wdrożenie automatyzacji, by znacznie szybciej przetwarzać dane i skuteczniej je analizować.
- Redukcja pustych przebiegów – wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala również na bieżąco kontrolować zużycie firmowego paliwa, weryfikować czy jest używane zgodnie z przeznaczeniem. Pozwala to wyeliminować ryzyko związane z tzw. pustymi przebiegami.
- Większa kontrola pracy i stylu jazdy kierowców – nowoczesne systemy m.in. telematyczne umożliwiają kontrolowanie na bieżąco nie tylko czasu pracy kierowców i stylu jazdy, ale również stanu akumulatora. W ten
- Zwiększenie bezpieczeństwa pracy kierowców – to możliwe dzięki możliwości regularnego weryfikowania stanu technicznego floty
- Możliwość szybszego i konkretnego planowania tras dla kierowców – nowoczesne systemy telematyczne umożliwiają szybsze i dokładniejsze planowanie tras kierowców, co nie tylko pozwala zyskać przewagę konkurencyjną na rynku logistycznym ale również korzystnie wpływa na skrócenie czasu dostaw.
- Łatwiejszy załadunek towarów na naczepę – w branży logistycznej jest bardzo wiele procesów, które wielu kierowców chce skrócić, by oszczędzać czas. Automatyzacja i wykorzystanie nowoczesnych technologii umożliwia również szybszy załadunek towarów, skraca czas tej czynności do niezbędnego minimum i jednocześnie zwiększa komfort pracy.
- Większa elastyczność w nieprzewidzianych sytuacjach – Firmy logistyczne wykorzystujące nowoczesne technologie w codziennej pracy uzyskują większą elastyczność nawet w przypadku trudnych do przewidzenia sytuacjach np. podczas wypadku drogowego na trasie kierowcy. Dzięki nowoczesnym technologią mają możliwość szybkiej zmiany trasy i zoptymalizowania jej w taki sposób, by kierowca mógł szybciej dostarczyć przesyłkę do konkretnego miejsca.
Bezproblemowy transport krajowy i międzynarodowy? Z Trans-Tok to możliwe!
Szukasz firmy transportowej, której nie straszne żadne wyzwanie logistyczne? Potrzebujesz zorganizować transport maszyn budowlanych lub innego rodzaju ładunków? W Trans-Tok specjalizujemy się zarówno w organizowaniu transportów ponadgabarytowych, jak i w w transporcie mniejszych ładunków.
Profesjonalna i kompleksowa obsługa logistyczna – tylko z Trans-Tok!
Szukasz firmy transportowej, która zapewni Ci kompleksową obsługę logistyczną i dostarczy Twój ładunek do konkretnego miejsca zawsze w terminie i na czas? Zależy Ci na współpracy z firmą logistyczną, której nie straszne żadne wyzwania transportowo-spedycyjne?
W Trans-Tok dostarczamy ładunki nawet w ciągu 24 godzin od momentu przyjęcia zlecenia! Jeśli szukasz wsparcia w zakresie logistyki – to musisz wiedzieć, że w Trans-Tok oferujemy kompleksową obsługę logistyczną na najwyższym poziomie.