Każdego dnia nasi kierowcy przewożą ogromne ilości ładunków. W zależności od rodzaj ładunku każdy kierowca dobiera odpowiedni środek transportu, techniki zabezpieczające towar i dopasowane do jego wagi oraz specjalnych potrzeb danego ładunku. Jakie rodzaje naczep są stosowane w branży transportowej i co należy wiedzieć o każdej z nich?
Rodzaje załadunków – co należy o nich wiedzieć?
Ładunki transportowe różnią się od siebie specyfikacją, wagą, gabarytami, a także wymaganiami odnośnie do sposobu załadunku lub rozładunku. Jakie rodzaje załadunków stosują kierowcy?
Każdy z nich charakteryzuje się między innymi specjalnymi potrzebami, które muszą być spełnione, ale również wagą, wymaganymi dokumentami przewozowymi i technikami zabezpieczeń, które dany kierowca musi zastosować, aby jak najlepiej zabezpieczyć dany ładunek do transportu.
Załadunek pod względem rodzaju można podzielić następująco:
- załadunek od góry – załadunek jest realizowany górą głównie wtedy, gdy naczepa ma ruchomy dach. Taki rodzaj rozładunku sprawdza się doskonale np. w przypadku towarów sypkich.
- załadunek bokiem – realizowany jest zwykle z boku pojazdu w naczepach typu firanka lub plandeka.
- załadunek tyłem – to jedna z najczęściej stosowanych metod rozładunku towaru w branży transportowej. Ułatwieniem są naczepy z ruchomymi podłogami, które przyśpieszają ten proces i pozwalają szybciej załadować i rozładować towar.
Sprawdź, jakie są rodzaje ładunków w transporcie.
Jakie rodzaje naczep są stosowane w branży transportowej?
Różnorodność stosowanych naczep w branży transportowej może sprawiać trudności w ich rozróżnieniu. Wyróżnia się naczepy standardowe i specjalne. Pierwszy rodzaj naczep to głównie naczepy firanowe, które są przeznaczone do przewozu rozmaitych towarów na paletach.
Jakie więc rodzaje naczep są najczęściej stosowane w branży transportowej, czym się charakteryzuje każda z nich i jakie ładunki są nimi transportowane?
- Plandeka – to rodzaj dość uniwersalnej naczepy, którą stosuje się głównie do przewożenia dużej ilośći towarów. Plandekę stosuje się zarówno do transportu ładunków krajowych, jak i międzynarodowych. Obowiązkiem każdego kierowcy przed realizacją danego zlecenia transportowego jest dokładne zweryfikowanie stanu plandeki, opon i pozostałych części pojazdu, co ma wpływ na bezpieczeństwo transportowanego ładunku.
Towary są zwykle spinane specjalnymi taśmami, co wymaga znajomości technik logistycznych i jednocześnie zachowania szczególnej ostrożności. Zaletą stosowania plandek jest to, że towar można ładować z dowolnej strony, co jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ponadto kierowca, który wybiera plandekę nie ma ograniczeń odnośnie do sposobu załadunku towaru. Transport towarów plandeką jest lżejszy, tańszy i pozwala zachować efektywność paliwową ze względu na to, że taki transport spala mniej paliwa.
- Firanka – to rodzaj naczepy, która w branży transportowej jest bardzo popularna i którą z tego powodu bardzo często można spotkać na drogach krajowych i międzynarodowych. Wyróżnia się tym, że na bokach naczepy na czas jazdy umieszczana jest tzw. kurtyna określana również firanką, która pełni funkcję reklamową i zabezpieczającą towar.
Firanka jest odsłaniana na czas załadunku lub rozładunku, dlatego stąd wzięła się nazwa dla tego typu naczepy. Taka naczepa kurtynowa wyróżnia się dość standardową budową – składa się ze stali, specjalnych lin, które pomagają zabezpieczać ładunek na czas transportu. Za jej pomocą można przewieźć dowolny ładunek po drogach krajowych lub międzynarodowych. Ułatwieniem jest to, że w zależności od rodzaju danej firanki, taka naczepa ma również rozsuwany dach, co umożliwia kierowcy załadunek górą.
- Mega – naczepa typu mega służy głównie do transportu towarów wielogabarytowych i takich, które ze względu na nietypowy rozmiar lub ciężką wagę bardzo trudno przetransportować za pomocą standardowych środków transportu. Naczepa mega często jest również określana jako naczepa jumbo ze względu na możliwości transportu ładunków i podobnie do firanki – jest wyposażona w ruchome kurtyny ułatwiające załadunek i rozładunek.
- Furgon – to jedna z najpopularniejszych rodzajów naczep stosowana głównie do przewozu ładunków po drogach krajowych. Naczepa furgonowab to tzw. naczepy skrzyniowe, które charakteryzują się dość sztywną zabudową i są dzięki temu dostosowane do przewozu wymagających i ciężkich przedmiotów.
- Mulda – to rodzaj specjalistycznej naczepy np. coilmulde, która służy głównie do transportu ciężkich materiałów budowlanych np. stali walcowanej i pozwala bezpiecznie przewieźć tego typu przedmioty bezpośrednio np. na plac budowy. Zwykle tego typu naczepa ma koryto, w którym umieszcza się pręty, aby móc je bezpiecznie przewieźć do danego miejsca. Ogromną zaletą użytkowania tego typu naczep jest gwarancja dobrze zabezpieczonego towaru na czas transportu, co minimalizuje ryzyko wypadku.
- Chłodnia – naczepy typu chłodnie ułatwiają transport towarów, które wymagają zachowania odpowiednich temperatur, aby nie utracić swoich właściwości. Właśnie do takiego celu stosuje się transport chłodniami, które również są projektowane w taki sposób, aby ułatwiać kierowcy załadunek i rozładunek towaru.
- Naczepy kontenerowe – to naczepy, które w branży transportowej służą głównie do przewożenia ładunków niebezpiecznych np. chemicznych, produktów określonych jako niebezpieczne np. materiały ADR.
- Naczepa skrzyniowa – pod względem budowy jest bardzo podobna do naczepy kurtynowej. W transporcie jest wykorzystywana do transportu różnego rodzaju produktów: od towarów nadających się do spożycia na paletach, jak i takich, które wymagają szczególnych warunków np. dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią. Zwykle w branży transportowej naczepy skrzyniowe są wykorzystywane do transportu towarów wartościowych, których przewóz wymaga szczególnej ostrożności i właściwego zabezpieczenia. Szerokość standardowej naczepy skrzyniowej to ok. 2,47 metra i jedna naczepa może pomieścić ok. 34 europalet. Wyróżnia się różne rodzaje naczep skrzyniowych, które mogą mieć np. rampę ułatwiającą załadunek, specjalne osie unoszone, podwójną podłogę, a nawet specjalny system antywłamaniowy.
- Cysterna – cysterny w branży transportowej wykorzystuje się głównie do przewożenia dużych ilości płynnych i toksycznych ładunków np. gazów, substancji chemicznych i niebezpiecznych, które ze względu na swój charakter muszą być odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.
- Izoterma – izoterma to nic innego jak naczepy samochodowe, które ułatwiają przewóz ładunków wymagających przechowywania w odpowiednich temperaturach (najczęściej jest od 0°C do +16°C).
- Wywrotki – Naczepy wywrotki w języku potocznym określane są jako wanny. Służą głównie do przewożenia ciężkich materiałów budowlanych, więc doskonale sprawdzają na placach budowy,
- Naczepa o ruchomej podłodze – tego rodzaju naczepy ułatwiają transport, załadunek i rozładunek towarów sypkich. Tego rodzaju naczepa pozwala zrealizować szybki rozładunek bez konieczności korzystania z opcji wywroty. Najczęściej naczepy z ruchomą podłogą są wyposażone w specjalny system czterofazowy, co skraca czas rozładunku towaru. W zależności od sposobu konstrukcji danej naczepy, podłoga w każdej z nich dzięki specjalnym siłownikom hydraulicznym może przemieszczać się o ok. 200 mm do tyłu, co dla kierowcy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
- Naczepa samowyładowcza – ten rodzaj naczep charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą elastycznością rozwiązań ze względu na konstrukcję naczepy. Umożliwia dwu- lub trójstronny wyładunek, który przyśpiesza czas rozładunku i pomaga kierowcom w szybkim zrealizowaniu wielu operacji logistycznych.
- Przyczepa dwuosiowa – to rozwiązanie, które służy głównie do transportu np. drobnicowego w dużych ilościach oraz ułatwia przewóz większych przedmiotów np. mebli podczas przeprowadzki.
Transport standardowy i specjalistyczny zawsze na czas i na wysokim poziomie – tylko w Trans-Tok!
Potrzebujesz specjalistycznego transportu, aby przewieźć ładunek o nietypowych gabarytach do miejsca docelowego? Interesuje Cię kompleksowa obsługa logistyczna dla firmy? Nie masz odpowiedniego środka transportu do przewozu danego rodzaju produktów? My Ci pomożemy! Zachęcamy do skorzystania z oferty transportu w Trans-Tok!