Magazyn blokowy
Mówiąc najprościej, jak się da, składowanie blokowe to taki system magazynowania towaru, w którym nie mamy bezpośredniego dostępu do każdego z elementów, ponieważ towar “na wierzchu” blokuje te, które są dalej. By dostać się do tych, które były składowane, jako pierwsze, należy usunąć z drogi wszystkie, które znalazły się tam potem. Z kolei najlepszy dostęp będziemy mieć do tych, które umieścimy w rzędzie jako ostatnie (zasada LIFO – Last In, First Out).
Tak ułożony ładunek sztapluje się w stosy na podłodze magazynu lub składuje w dedykowanych do tego celu regałach. Taki system pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału przestrzeni magazynowej.
Składowanie blokowe w stosach - na podłodze czy w regałach?
Co w sytuacji, kiedy magazyn nie posiada dedykowanych regałów? Możliwe jest składowanie blokowe na podłodze, choć trzeba rozsądnie podchodzić do wysokości stosu. Piętrzenie ma swoje granice, choćby ze względu na to, jaki udźwig mają poszczególne pakunki. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP określa limit piętrzenia za pomocą “skuteczności stosu”. Nie jest to zbyt ostre określenie, ale daje pewne wyobrażenie. Ze względów czysto praktycznych lepiej jest ułożyć mniejszy stos, niż zastanawiać się, czy to dobry pomysł. Składowanie blokowe na podłodze jest oczywiście tańsze, jednak to z udziałem systemów regałowych może być znacznie bardziej efektywne.
Procesy magazynowe pełnią kluczową rolę w działalności sklepu internetowego.
Składowanie blokowe z użyciem systemów regałowych
Składowanie blokowe z pomocą regałów jest znacznie bardziej rozwiniętą formą tego systemu. Choćby dlatego, że opiera się na różnych rozwiązaniach technicznych. Wyróżniamy m. in.:
- Regały wjezdne – efektywne rozwiązanie, które umożliwia wjechanie wózkiem widłowym wraz z towarem wgłąb systemu reagowałego i łatwy dostęp do palety.
- Regały przepływowe – w tunelach regałowych zamontowane są rolki transportowe, które umożliwiają sprawne zarządzanie wg. zasady FIFO.
- Regały satelitarne – za transport palet odpowiada zdalnie sterowana platforma samojezdna. Materiały składowane są na szynach nośnych, po których platforma się porusza.