Jak zmniejszyć ślad węglowy? Oto jest pytanie! Coraz więcej właścicieli firm transportowych głowi się nad sposobami zmniejszania śladu węglowego. Transport towarów wiąże się z negatywnymi skutkami dla środowiska w postaci zanieczyszczeń, nadmiernego zużycia energii elektrycznej i zmian klimatycznych, dlatego Unia Europejska dąży do tego, by państwa członkowskie osiągnęły neutralność klimatyczną, a firmy transportowe redukowały ilość gazów cieplarnianych w atmosferze.
Czym jest ślad węglowy (carbon footprint) w transporcie?
Ślad węglowy w branży transportowej powstaje wskutek wykorzystania paliw kopalnych, które są szkodliwe dla środowiska ekologicznego i je zanieczyszczają. Dlatego tak istotne jest to, by firmy transportowe dążyły do jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla i starały się edukować swoich pracowników w zakresie ekonomicznej jazdy, której celem będzie niższy ślad węglowy. Mianem śladu węglowego określa się ilość wytworzonych gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza przypadającą na jednego człowieka i przedsiębiorstwo.
Unia Europejska przez swój cel dążenia do neutralności klimatycznej narzuciła firmom transportowym dostosowanie się do tych wymogów w celu zrównoważonego rozwoju i ulepszenia aspektów środowiskowych. Dlatego firmy transportowe muszą dążyć do tego, by generować mniejszy ślad węglowy i dbać o efektywność energetyczną.
W wytwarzaniu śladu węglowego firmy transportowe mają ogromny udział, ponieważ wykorzystują gaz i paliwo, czyli substancje, które wpływają niekorzystnie na środowisko ekologiczne.
Dlaczego redukcja gazów cieplarnianych jest tak istotna w branży transportowej?
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska polski transport jest odpowiedzialny za ok. 1/4 wytworzonego dwutlenku węgla w 2019 roku. Oznacza to, że transport drogowy odpowiada za powstanie zanieczyszczeń aż w 71%. Czy wiesz, że jedna ciężarówka w Polsce emituje ok. 26 ton dwutlenku węgla w skali roku?
Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku i w związku z tym firmy transportowe muszą dążyć do ograniczenia śladu węglowego w swoich przedsiębiorstwach.
Ślad węglowy w branży transportowej – dlaczego powstaje i co mogą zrobić firmy, by dążyć do zrównoważonego rozwoju?
Ślad węglowy w logistyce powstaje wskutek wykorzystania paliw kopalnych takich jak ropa naftowa i gaz, wskutek wytwarzania gazów cieplarnianych do atmosfery podczas transportu i zmian klimatu. Dlatego tak istotne jest to, by firmy logistyczne regularnie dążyły do redukcji emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialniej wykorzystywały flotę firmową do realizacji zleceń transportowych i planowały krótsze trasy, by zwiększać efektywność przejazdów i realizować działania na rzecz środowiska.
Redukcja śladu węglowego i gazów cieplarnianych w branży transportowej – dlaczego to jest tak istotne?
Branża transportowa wykorzystuje paliwa kopalne, których wpływ jest niekorzystny na powietrze atmosferyczne, nasze zdrowie i jednocześnie ekologię. Z tego powodu Unia Europejska i jej cele w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 roku sprawiają, że firmy transportowe muszą spełniać wymogi obowiązujących przepisów i zredukować ślad węglowy i zanieczyszczenia w środowisku do 2030 roku, by sprostać wymogom UE w tym zakresie.
Skuteczne sposoby na zmniejszenie śladu węglowego w transporcie
Firmy transportowe mają ogromny wpływ na środowisko i powstawanie śladu węglowego, dlatego muszą regularnie angażować się w działania prośrodowiskowe, które zmniejszą ślad węglowy. Co takie firmy mogą zrobić dobrego dla środowiska? Oto skuteczne sposoby na zmniejszenie śladu węglowego:
- Szkolenia dla kierowców, które zaowocują większą świadomością kierowców o zasadach ekonomicznej jazdy, która pozwala oszczędzać firmowe paliwo i wypracować lepsze nawyki związane ze stylem jazdy. Sposób jazdy kierowców ma ogromny wpływ na stopień zużycia paliwa i powoduje, że wskutek nieodpowiednich technik ekonomicznej jazdy wytwarza się więcej spalin, zanieczyszczeń i wzrasta ślad węglowy.
- Wypracowanie w firmie zasad, które przyczynią się do lepszej efektywności transportowej i pozwolą dyspozytorom jeszcze lepiej planować trasy przejazdów
- Inwestycja w magazyny, które wykorzystują potencjał energetyki odnawialnej, by oszczędzać energię elektryczną i czerpać energię z niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce.
- Stosowanie dobrze dobranej nowoczesnej technologii do potrzeb przedsiębiorstwa i wyeliminowanie inwestycji, które wiążą się z nadmiernymi wydatkami, a niekoniecznie służą środowisku.
- Wymiana floty firmowej na auta elektryczne, których wykorzystanie w codziennej pracy będzie bezemisyjne dla środowiska ekologicznego. Nie bez powodu warto do tego celu wykorzystywać pojazdy elektryczne, które nie generują zanieczyszczeń i są korzystne dla środowiska ekologicznego.
- Lepsze planowanie tras dla kierowców zawodowych przez dyspozytorów z uwzględnieniem nowoczesnych systemów telematycznych, które pozwolą dostarczać ładunki w krótkim czasie, omijać korki i jednocześnie zwiększyć efektywność energetyczną.
Współpraca z firmą, która dba o ekologię i redukcję śladu węglowego
Szukasz firmy transportowej, która dysponuje nowoczesną flotą pojazdów, dba o środowisko ekologiczne i ogranicza ślad węglowy? Zapraszamy do współpracy z Trans-Tok.
Szczególnie jeśli zależy Ci na współpracy z doświadczoną firmą logistyczną, która minimalizuje ślad węglowy dzięki umiejętnemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Zadbaj o ekologię w swojej firmie i lepszą efektywność łańcucha dostaw
Mniejszy ślad węglowy w firmach transportowych wymaga przede wszystkim przemyślanej strategii działań wewnętrznych. Mogą to być nie tylko wypracowane techniki ekonomicznej jazdy dla kierowców i nagradzanie ich za stosowanie ich w praktyce. Firmy logistyczne mogą zmniejszać ślad węglowy poprzez wymianę floty na elektryczną i za pomocą oszczędzania energii elektrycznej np. w biurach i magazynach.