Prowadzisz hurtownię spożywczą, sklep internetowy z warzywami i owocami lub lokal gastronomiczny i zastanawiasz się, jak bezpiecznie przechowywać żywność w magazynie? Jakie warunki przechowywania i warunki magazynowania produktów muszą być spełnione, by produkty były przechowywane według dobrej praktyki higienicznej w optymalnej temperaturze bez ryzyka rozwoju pleśni i grzybów? Sprawdź, jakie warunki magazynowania żywności muszą być spełnione, by bezpiecznie przechowywać swoje produkty w magazynach zgodnie z zasadami prawnymi i sanitarnymi bez obaw o zmianę ich właściwości.
Jak bezpiecznie przechowywać żywność w magazynie? Sprawdź najważniejsze zasady
Nowoczesne magazyny z kontrolowanymi temperaturami służą do przechowywania produktów żywnościowych w optymalnych temperaturach. Każdy z takich magazynów musi spełniać podstawowe zasady dot. przechowywania różnych produktów spożywczych zgodnie z systemem HACCP. Każdy właściciel hurtowni spożywczej, sklepu e-commerce z żywnością musi mieć świadomość odnośnie do zasad przechowywania łatwo psujących się artykułów i znać szczegółowe wymogi prawne dot. prawidłowego składowania produktów w magazynach.
Jak przechowywać produkty w magazynach?
- Wykrycie zagrożeń w zakresie nieprawidłowego przechowywania towarów w magazynach i szczegółowe opisanie środków zapobiegawczych.
- Określenie tzw. krytycznych punktów kontroli
- Określenie tzw. limitów krytycznych dla konkretnych rodzajów produktów, które pozwolą łatwo zweryfikować czy przechowywane towary nadają się jeszcze do spożycia
- Przygotowanie systemu monitorującego poziom temperatury i świeżość produktów w magazynie
- Wdrożenie zestawu procedur sprawdzających świeżość produktów i tzw. działań korygujących
- Ustalenie tzw. procedur zapisów czynności, które należy poddać kontroli
- Określenie sposobów weryfikacji czy żywność w magazynie jest odpowiednio przechowywana i zgodnie z zasadami
- Poznanie procedur, które ułatwiają weryfikację kontroli żywności i monitorowania warunków.
Jakie są podstawowe zasady przechowywania żywności w magazynie?
Magazyny z żywnością muszą spełniać nie tylko rygorystyczne wymogi prawne w zakresie czystości, temperatur, ale również zakresie zapewnienia odpowiedniej temperatury chłodzenia, by każdy z przechowywanych produktów miał zapewnione optymalne warunki. To kwestie, które muszą być dostosowane do specyfiki produktów, które będą magazynowane. W przypadku produktów spożywczych przechowywanych w magazynach bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania w taki sposób, by tego rodzaju artykuły spożywcze nie straciły jakości produktu określanej przez producenta, dlatego przechowywanie żywności w magazynach.
- Produkty należy przechowywać w opakowaniach przez producenta w zależności od grupy produktów.
- W zależności od rodzaju magazynu i przechowywanych produktów należy zadbać o odpowiednią temperaturę przechowywania i chłodzenia , by towary nie utraciły swoich właściwości i nadawały się do spożycia.
- Wykorzystanie różnych stref w magazynie przeznaczonych do przechowywania rozmaitego jedzenia. Niekiedy ważne jest to, by wykorzystać magazyny żywnościowe chłodzone np. wtedy, gdy chcesz przechowywać mrożonki w ściśle określonej temperaturze.
- Artykuły spożywcze należy przechowywać w magazynie według zasady first in, first out, czyli według kolejności, w jakiej dany towar pojawił się w magazynie.
- Właściwy poziom temperatury chłodzenia dostosowany do wymogów producenta danego rodzaju żywności, by mieć pewność, że dane produkty nadają się do spożycia i nie utraciły swoich właściwości.
- Magazyny powinny być wyposażenia w komory i urządzenia chłodnicze (np. komora chłodnicza nabiału, jeśli przechowujesz tego typu produkty w magazynie), które mają na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu temperatury żywności.
Jakie są prawidłowe warunki przechowywania żywności w magazynach?
Przechowywanie artykułów żywnościowych w magazynach wymaga zapewnienia następujących warunków przechowywania dla konkretnych grupy produktów zgodnie z wymogami producentów żywności i powszechnymi zasadami, jakie obowiązują w polskim prawie i są zawarte w ustawach.
Jakie to wymogi? To przede wszystkim aspekty związane z czystością i bezpieczeństwem magazynu, czyli zasady dotyczące wymogów w zakresie czystości, bezpieczeństwa, odpowiedniego poziomu temperatury wewnątrz magazynu i temperatury chłodzenia (jeśli produkty żywnościowe muszą być przechowywane w chłodniach), stanu technicznego magazynu, zabezpieczenia żywności przed zanieczyszczeniem zewnętrznym np. kurzem czy przed i w zakresie zabezpieczenia żywności przed ewentualną utratą właściwości (np. narażenia na zbyt duże promieniowanie słoneczne w wyniku czego dany produkt żywnościowy mógłby utracić swoje właściwości).
Z tego powodu nie bez znaczenia są zasady systemu HACCP, które pomagają bezpiecznie magazynować artykuły spożywcze w magazynach i przestrzegać zasad takich jak odpowiednia temperatura chłodzenia mrożonek. W przypadku łatwo psujących się artykułów należy je przechowywać w magazynie zgodnie z wymogami systemu HACCP.
Magazyny żywnościowe niechłodzone służą do przechowywania np. ziemniaków i warzyw korzeniowych, a magazyny wyposażone w chłodnie ułatwiają przechowywanie mrożonych warzyw, które wymagają odpowiednio niskich temperatur, by nie utraciły swoich właściwości i nadawały się do spożycia. Przechowywania żywności wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale również poznania i spełnienia wymogów producenta w zakresie tego, jak powinny być przechowywane poszczególne produkty żywnościowe, by po kilku dniach nie zaliczyć ich do łatwo psujących się artykułów spożywczych. Dlatego warto przechowywać je tak, by spełnić zasady systemu HACCP.
Nieprawidłowe magazynowanie żywności w magazynach – jakie są konsekwencje?
Magazyny niechłodzone i nieprawidłowe przechowywanie żywności, czyli np. w temperaturach nieadekwatnych do zaleceń producenta mogą spowodować, że towar utraci swoje pierwotne właściwości, przez co również utraci na przydatności do spożycia. By tak się nie stało – warto pamiętać o tym, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w magazynie.
Dlatego tak ważne jest to, by pamiętać o odpowiednich zasad odnośnie do przechowywania produktów spożywczych, przestrzegać wymogów producentów żywności i dbać o to, by w magazynach była odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. To kwestie, które wpływają na trwałość produktów, dlatego tak ważne jest to, by pamiętać, że żywność w wyniku nieprawidłowego przechowywania utraci swoje właściwości. W takim przypadku nie będzie odpowiednia do sprzedaży ani do spożycia.
Przechowuj produkty spożywcze w nowoczesnych magazynach Trans-Tok w dobrej lokalizacji!
Zależy Ci na tym, by wybrany magazyn miał odpowiednie właściwości i umożliwiał bezpieczne magazynowanie produktów mrożonych w odpowiednich warunkach? Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przechować produkt sypki, czy szukasz magazynu, w którym jest odpowiednia komora chłodnicza owoców i warzyw – u nas to wszystko znajdziesz! Dlatego warto rozważyć wynajem magazynu na krótki termin lub długi czas w Trans-Tok!
Dysponujemy nowoczesnymi halami magazynowanymi, w których możesz bezpiecznie przechować żywność w kontrolowanych temperaturach przez krótki lub długi czas bez obaw o zmianę właściwości swoich produktów! Sprawdź ofertę i wynajmij nowoczesny magazyn od Trans-Tok w bardzo dobrej lokalizacji nieopodal Warszawy!
Bezpieczne magazynowanie artykułów w magazynach Trans-Tok pod Warszawą!
Znasz już wymagania i warunki przechowywania żywności w magazynie, które muszą być spełnione, by prawidłowo przechowywać żywność. Jeśli zaś od dłuższego czasu poszukujesz odpowiedniego i nowoczesnego magazynu idealnego do przechowywania żywności – to w Trans-Tok takim dysponujemy i oferujemy Ci wynajem krótko lub długoterminowy w zależności od Twoich potrzeb, uwzględniając również sezonową sprzedaż żywności w Twoim biznesie.