• 16 maja 2023

Jak ograniczyć liczbę pustych przebiegów w firmie logistycznej?

Jak ograniczyć liczbę pustych przebiegów w firmie logistycznej?

Jak ograniczyć liczbę pustych przebiegów w firmie logistycznej?

Jak ograniczyć liczbę pustych przebiegów w firmie logistycznej? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Zjawisko pustych przebiegów powoduje nie tylko wysokie koszty, ale przede wszystkim sprawia, że w tym czasie firmy logistyczne nie zarabiają pieniędzy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli firm logistycznych dąży do minimalizacji pustych przebiegów, by zminimalizować wydatki i jednocześnie wypełnić ciężarówki ładunkami na tyle, by takie przejazdy były opłacalne finansowo. Poznaj kilka sposobów na to, by zminimalizować jazdę tzw. “na pusto”.

Czym są puste przebiegi w logistyce? 

Puste przebiegi w branży logistycznej oznaczają jazdę ciężarówki na pusto, czyli bez żadnego ładunku. Dzieje się tak w sytuacji, gdy na rynku jest zbyt mało ładunków do zabrania, a kierowca np. koniecznie musi wrócić do bazy.

W branży logistycznej potocznie określa się takie przejazdy “pustymi”, ponieważ przestrzeń ładunkowa w takich pojazdach nie jest wypełniona całkowicie.

Taka sytuacja ma najczęściej miejsce wtedy podczas jazdy do kolejnego miejsca docelowego np. podczas dostawy ładunku ponadgabarytowego do klienta i przejazdu powrotnego ciężarówki do danego miasta bez ładunku. Wpływa to nie tylko na generowanie kosztów firm transportowych, ale również zajmuje cenny czas kierowców. By zredukować koszty związane z transportem ładunków coraz więcej kierowców i właścicieli firm dąży do całkowitego wypełnienia towarem ciężarówki.

Jakie są statystyki polskie i europejskie dotyczące pustych przebiegów? 

Według statystyk GUS-u ponad 30% realizowanych przejazdów przez polskie firmy transportowe to przejazdy realizowane na pusto, czyli bez żadnych ładunków.

Natomiast w Europie łączna wartość wozokilometrów ciężarówek bez ładunków, czyli na pusto wyniosła ok. 157 milionów wozokilometrów, dlatego polskie przewozy bez ładunków to tylko niewielka część takich podróży.

Nie zmienia to faktu, że każda podróż “na pusto” powoduje bardzo duże koszty dla właścicieli firm logistycznych. Takie zjawisko wymaga nie tylko zmian wewnętrznych w firmie m.in. w lepszym zarządzaniu procesami i wykorzystywanym paliwem, ale również większą kontrolą kierowców, a także dokładniejszym planowaniem tras kierowców.

Co ma wpływ na powstawanie zjawiska pustych przebiegów?

Ciekawi Cię, jakie czynniki mają wpływ na częstotliwość występowania pustych przebiegów? To przede wszystkim zmiany w Pakiecie Mobilności, a także branże, dla których dostarczane są ładunki i specyficzny charakter przesyłek np. przesyłki ponadgabarytowe wiążą się ze zwiększonym ryzykiem pustych przebiegów, ponieważ w takiej sytuacji bardzo trudno jest zaplanować pełne załadowanie ciężarówki.

Jakie są konsekwencje jazdy z pustymi przebiegami dla firm? 

Pierwszą konsekwencją jazdy z pustymi przebiegami są ogromne koszty dla właścicieli firm. Dlatego coraz więcej klientów z różnych branż, w których realizowany jest transport ładunków – zastanawia się nad tym, w jaki sposób może je skutecznie zredukować, by zminimalizować koszty logistyczne w swoich firmach.

Pomocne w tym zakresie jest nie tylko wykorzystanie nowoczesnej floty pojazdów, ale również outsourcing, by np. skrócić czas realizacji przejazdu z jednego miejsca do drugiego i przy użyciu odpowiedniego systemu telematycznego.

Skuteczne sposoby redukcji pustych przebiegów w branży logistycznej  

1. Wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych

Jednym ze skutecznych sposobów dotyczących redukcji pustych przebiegów w branży logistycznej jest dokładne planowanie tras kierowców. Najbardziej pomaga w tym wykorzystanie oprogramowania telematycznego, które z większą skutecznością pomaga właścicielom planować trasy kierowców.

System telematyczny na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym pozwala wytypować najodpowiedniejsze trasy dla kierowców i jednocześnie wybrać najkrótsze trasy dla kierowców i tym samym zminimalizować odległość pomiędzy jednym celem a kolejnym.

Stosowanie takiego rozwiązania pozwala realnie ograniczyć jazdę na pusto i jednocześnie zwiększa możliwość wypełnienia towarem ciężarówki.

2. Dowożenie dodatkowych ładunków w celu wypełnienia pojazdu do pełna 

Wielokrotnie w Twojej firmie ciężarówki nie były wypełnione towarem do pełna, a Ty szukałeś pomysłów skąd wziąć jeszcze trochę dodatkowego towaru? Rozwiązaniem w takich sytuacjach są giełdy transportowe, na których możesz znaleźć zlecenia i zabrać ładunek po drodze, by wypełnić pojazd dodatkowym towarem i zminimalizować ryzyko pustych przebiegów w swojej firmie.

3. Korzystanie z nowoczesnej floty pojazdów 

Wymogi UE w zakresie minimalizowania emisji szkodliwych zanieczyszczeń są nieubłagane i dlatego coraz więcej właścicieli firm decyduje się na wymianę floty, by zminimalizować poziom emisji dwutlenku węgla i pozostałych substancji do atmosfery.

Wpływ ekologii ma ogromne znaczenie na wybór firm logistycznych, dlatego warto korzystać z nowoczesnych pojazdów, by zwiększyć zainteresowanie klientów swoimi usługami i jednocześnie zminimalizować odsetek pustych przejazdów. Nowoczesna flota pojazdów przyczynia się do zredukowania śladu węglowego, co ma również znaczenie dla klientów, którym zależy na troszczeniu się o środowisko ekologiczne.

Wykorzystanie nowoczesnej floty pojazdów do dostarczania ładunków dla klientów ma wiele zalet. Pozwala nie tylko realnie zmniejszać ilość zanieczyszczeń w środowisku, ale przede wszystkim wpływa na generowanie mniejszej ilości spalin, a to również pozwala zredukować poziom paliwa.

4. Zoptymalizuj przestrzeń ładunkową w swojej ciężarówce 

Kolejnym sposobem walki z pustymi przebiegami jest optymalizacja przestrzeni ładunkowej w ciężarówce. Warto tak planować podróże, by wiedzieć, ile jeszcze miejsca zostanie w ciężarówce i móc zaplanować transport kolejnych ładunków. Umiejętność planowania jest niezbędna do skutecznej minimalizacji podróży bez ładunków.

Jakie są korzyści z redukowania pustych przebiegów? 

Redukcja pustych przebiegów pozwala przede wszystkim na ograniczenie zbędnych wydatków związanych z transportem. Oprócz korzyści finansowych umożliwia również wypracowanie lepszych standardów organizacyjnych wśród planistów w wewnętrznych działach logistycznych firm.

Profesjonalny i ekologiczny transport z  Trans-Tok

Chcesz oddelegować transport ładunku w kraju lub za granicą i nie wiesz, jaką firmę logistyczną wybrać do tego celu? Zależy Ci na tym, by Twój ładunek był odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do podróży? W Trans-Tok możesz liczyć na kompleksowe i fachowe wsparcie doświadczonych operatorów logistycznych, którzy pomogą Ci zminimalizować ryzyko pustych przebiegów i zorganizują każdy rodzaj transportu ładunku fachowo, terminowo i bezpiecznie. Sprawdź usługi logistyczne i już teraz zdecyduj się na współpracę z nami.

Outsourcing logistyczny w Trans-Tok sposobem na minimalizację pustych przebiegów

Jednym ze skutecznych sposobów na minimalizację jazdy na pusto jest outsourcing logistyczny. Jeśli np. masz ładunek, ale nie chcesz go samodzielnie transportować, to możesz rozważyć outsourcing logistyczny w Trans-Tok.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2