• 23 listopada 2021

Wpływ cyfryzacji i pandemii na branżę transportową

WPŁYW CYFRYZACJI I PANDEMII NA BRANŻĘ TRANSPORTOWĄ

Wpływ cyfryzacji i pandemii na branżę transportową

Wpływ cyfryzacji i pandemii na branżę transportową 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Pandemia koronawirusa i cyfrowa rewolucja na zawsze zmieniły branżę TSL. Obostrzenia i związane z nimi ograniczenia znacznie utrudniły prowadzenie działalności i codzienne obowiązki milionom ludzi. Jednak nowoczesne technologie sprawiły, że właściciele firm transportowych, ich pracownicy i klienci musieli się do tego wszystkiego odpowiednio przygotować i nadal mogli pracować, tylko że z jeszcze większą efektywnością. W jaki sposób cyfrowa rewolucja i pandemia zmieniły branżę transportową?

Jak pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na branży TSL

Na samym początku pandemii w 2020 roku firmy transportowe zmagały się z wieloma wyzwaniami i musiały przeorganizować dotychczasowy sposób działania. Z uwagi na to, że pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na branży TSL, firmy te musiały ulepszyć zarządzanie transportem, wdrożyć nowoczesne technologie w swoich systemach, aby móc wykorzystać ich potencjał i zyskać przewagę konkurencyjną na rynku, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. 

Według raportu Eurostat Polacy zrealizowali ponad 20 % przewozów międzynarodowych. Właśnie ze względu na skuteczność w działaniu, sumienność i dobrze zaplanowane działania od 2012 roku to właśnie polscy przewoźnicy są niekwestionowanym liderem w branży transportowej w Europie. Wpływ pandemii na branżę transportową również miał wpływ na działania wielu polskich firm transportowych. Jednak mimo obostrzeń, ograniczeń i wyzwań – polska branża transportowa ma się dobrze! 

Według ankiety przeprowadzonej przez Transport i Logistykę Polską oraz TruckFocus 40 % ankietowanych przyznało, że ograniczyło działalność swoich firm w okresie pandemii. A mniej niż 20 % zawiesiło działalność transportową. Z ankiety wynika, że 57 % ankietowanych nie miało problemu z pracownikami, którzy starali się pracować normalnie z zachowaniem obowiązujących obostrzeń. Ponad 41 % przyznało, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do znaczącego spadku popytu na usługi transportowe. 

Jakie jeszcze działania podjęły firmy transportowe podczas pandemii? Według sondażu Euro Logistics aż 39 % firm zdecydowało o wycofaniu z rynku części floty i zrezygnowało ze współpracy z zewnętrznymi przewoźnikami. Aż 47 % pracowników ze względu na trudną sytuację i bezpieczeństwo zdecydowało się na urlop. 

Czym jest cyfrowa rewolucja?

Cyfrowa rewolucja to nic innego jak wdrożenie nowoczesnych systemów telematycznych w firmach logistycznych. Dlaczego warto to zrobić? Z uwagi na fakt, że właściciele firm logistycznych mogą precyzyjniej i dokładniej planować trasy przejazdów kierowców, analizować je, wyciągać wnioski i jednocześnie skuteczniej zapobiegać ewentualnym zagrożeniom. Takie usprawnienia są możliwe dzięki nowoczesnym aplikacjom i systemom. To właśnie one umożliwiają właścicielom firm pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym, by lepiej zarządzać firmami.

Dokładne planowanie tras kierowców w oparciu o dane rzeczywiste umożliwia również uniknięcie opóźnień, co przekłada się na większą satysfakcję klientów. Właściciele i tzw. managerowie flot logistycznych (transport managerowie) mogą na bieżąco śledzić i analizować drogę ładunków, udostępniać je swoim klientom i jednocześnie optymalizować czas dostaw. Strategiczne podejście do sposobu optymalizacji dostaw to szansa na zyskanie przewagi konkurencyjnej, dlatego warto jak najczęściej wykorzystywać nowoczesne technologie do lepszego i sprawniejszego zarządzania logistyką. 

Wpływ cyfrowej rewolucji na branżę transportową – jakie są zmiany i korzyści dla firm transportowych wniosła digitalizacja? 

Rozwój nowoczesnych technologii ma też dobre strony. Według raportu PwC aż 54 % spółek transportowych odnotowało wzrost sprzedaży dzięki ulepszeniom związanym z wdrożeniem nowych technologii.

Cyfryzacja branży transportowej to wykorzystanie nowoczesnych technologii do skracania czasu dostaw, optymalizacji tras przejazdów w taki sposób, aby unikać opóźnień w dostawach i weryfikowanie lokalizacji danego przewoźnika bądź ładunku w czasie rzeczywistym. Nie trudno więc domyślić, że takie udogodnienia były konieczne dla branży transportowej. Wielu właścicieli firm transportowych dzięki tym zmianom może łatwiej zarządzać firmami, lepiej organizować pracę swoich pracowników i jednocześnie zyskać pewną przewagę konkurencyjną na rynku.  

Jakie są korzyści z cyfrowej transformacji w branży transportowej? 

Zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak np. systemy telematyczne czy system TMS ułatwiający zarządzanie logistyką i planowanie tras kierowców wyszło na dobre nie tylko właścicielom firm, ale również ich pracownikom. To nie tylko narzędzia, które pozwalają kontrolować koszty i oszczędzać czas, ale skuteczniej jak nigdy dotąd podejmować właściwe decyzje biznesowe. 

Jakie korzyści wynikają z rozwoju nowoczesnych technologii dla sektora TSL?


  • Znacznie łatwiejsze zarządzanie transportem aż po szybszą i bardziej wydajną selekcję pracowników i przewoźników

Nowoczesne technologie umożliwiają nie tylko bardziej optymalne planowanie tras kierowców, ale również skuteczne zapobieganie wszelkim zagrożeniom np. sprawdzanie czy pracownik spędza określoną liczbę godzin na pracy i odpoczynku, weryfikowanie stylu jazdy kierowcy i zwiększanie świadomości wśród kierowców o tym, w jaki sposób mogą podróżować ekonomiczniej i oszczędzać ślad węglowy i paliwo. Nowoczesne technologie umożliwiają również 


  • Uproszczenie procesów logistycznych między działami i wdrożenie wydajniejszych procedur

Konieczność zmian spowodowana pandemią i postępującą digitalizacją sprawiła, że wszystkie firmy transportowe musiały przeorganizować swoje dotychczasowe działania. Wynikiem tego są uproszczone procedury, które pozwalają szybciej podejmować decyzje i planować działania z większą jak nigdy dotąd uwagą. Jednym z udogodnień jest wgląd do dokumentów przewozowych w czasie rzeczywistym, a nawet możliwość udostępnienia linku do śledzenia ładunku w czasie rzeczywistym. Według szacunków papierowe dokumenty dot. rozładunku mogą nawet opóźniać zwrot kosztów o kilka tygodni!


  • Monitoring na bieżąco i wgląd do wielu wskaźników mierzących efektywność procesów logistycznych 

Jedną z niewątpliwych zalet wdrożenia nowoczesnych systemów telematycznych jest to, że właściciele firm transportowych mogą na bieżąco analizować przeróżne wskaźniki w procesach logistycznych. Dzięki nim mają możliwość zweryfikowania poziomu paliwa w danym aucie flotowym czy śledzenie procesu drogi danego kierowcy. W ten sposób mogą również przeanalizować drogę kierowcy i jednocześnie weryfikować trasę na bieżąco. Ta możliwość z kolei powoduje, że w sytuacji np. wypadku drogowego można szybko zmienić trasę przejazdu, skrócić ją lub w skuteczny sposób zapobiec opóźnieniom w dostawie towaru. 


  • Nowoczesne technologie to szansa dla firm… na zostawienie konkurencji daleko w tyle! 

Dlaczego wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych w firmie logistycznej jest konieczne? Głównie po to, aby rozwijać firmę, a konkurencję zostawić daleko w tyle! Zastosowanie nowoczesnych systemów i świadome wykorzystanie ich potencjału może zaowocować wieloma korzyściami dla firmy logistycznej: łatwym sposobem na kontrolowanie czasu pracy przewoźników, wyznaczaniem standardów i systemu lojalnościowego motywującego pracowników i 


  • Większa kontrola przepływu ładunków i możliwość zapobiegania zagrożeniom

Firmy logistyczne, które wykorzystują zaawansowane systemy informatyczne i telematyczne do zarządzania i wykorzystywania danych mogą nie tylko wyprzedzić konkurencję, ale również zyskać większą przychylność swoich klientów. Coraz więcej z nich oczekuje szybkich dostaw towarów i chętniej korzysta z usług firm logistycznych, które potrafią dostosować się do nowych warunków. Branża e-commerce to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów, w której klienci oczekują nie tylko błyskawicznych dostaw towarów, ale również dobrze przemyślanej polityki zwrotów towarów, solidnej kultury organizacyjnej i podejścia proklienckiego.

Dlaczego więc firmy logistyczne ze względu na pandemię zdecydowały się na wdrożenie nowoczesnych systemów? Głównie po to, aby zwiększyć wydajność pracowników i procesów, zapewnić im bezpieczeństwo i jednocześnie ograniczyć kontakty fizyczne. 

Nowoczesne technologie w TSL – wykorzystaj ich potencjał dla swojego przedsiębiorstwa!

Rozwój technologiczny w branży TSL ułatwił wielu firmom zarządzanie łańcuchem dostaw, ulepszył czas dostaw towarów do klientów i sprawił, że właściciele firm i pracownicy logistyczni zyskali o wiele więcej możliwości. Pandemia natomiast spowodowała ogromne zmiany w zarządzaniu firm i zmotywowała właścicieli firm transportowych do poszukiwania nowych rozwiązań.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2