• 22 marca 2024

Jakie są trendy technologiczne w logistyce w 2024 roku?

Jakie są trendy technologiczne w logistyce w 2024 roku?

Jakie są trendy technologiczne w logistyce w 2024 roku? 1024 535 Operator Logistyczny, Magazynowanie Warszawa, Magazyn do wynajęcia | TRANS-TOK

Ciekawią Cię trendy technologiczne w logistyce, które będą obowiązywać w 2024 roku w sektorze TSL i przemysłu? Znajomość i umiejętne wykorzystywanie trendów technologicznych w branży logistycznej to nie tylko szansa na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Jakie trendy w logistyce w 2024 roku będą na topie?

Ciekawi Cię, jakie są najważniejsze trendy technologiczne, które będą obowiązywały w 2024 roku? Będzie to nie tylko sztuczna inteligencja i umiejętne wykorzystanie tego trendu w praktyce do właściwego zautomatyzowania procesów logistycznych, ale również po to, by przyśpieszyć pewne procesy logistyczne.

1. Drony wspomagające logistykę – drony w logistyce wspomagają przetwarzanie informacji z najtrudniejszych miejsc 

Umiejętne wykorzystanie dronów w branży logistycznej pozwala nie tylko na latwiejszą analizę danych w czasie rzeczywistym, ale przede wszystkim na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Drony mogą odgrywać kluczową rolę w skutecznym dotarciu do najtrudniejszych miejsc, czyli takich, w których ciężarówki mogą mieć utrudniony dostęp, by dostarczyć określony ładunek. Wykorzystanie dronów w branży logistycznej to nie tylko sposób na szybsze dostarczenie towarów do trudno dostępnych miejsc na tzw. krótkich dystansach, ale również nieoceniona pomoc, by redukować ślad węglowy podczas dostaw niewielkich ładunków do konkretnych lokalizacji np. do trudno dostępnych miejsc, placówek medycznych lub miejsc, które mogą potrzebować pilnej dostawy lekarstw.

2. Nowe technologie w transporcie i logistyce – big data i AI wsparciem dla biznesu w branży TSL 

Niewątpliwym trendem technologicznym, który przyśpiesza codzienną pracę i ułatwia optymalizację różnego rodzaju zadań – jest wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii takich jak AI, uczenie maszynowe oraz wszelkich nowoczesnych systemów do zarządzania różnymi zadaniami. To nie tylko sposób na skuteczne obniżenie kosztów, ale również szansa na inteligentne zarządzanie stanem zapasów magazynowych.

Przykład: właściciel magazynu sklepu internetowego dzięki umiejętnemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii nie będzie musiał przychodzić do magazynu, by zweryfikować ilość danego towaru, tylko dzięki systemom AI i WMS będzie mógł sprawdzić to zdalnie.

Umiejętne użycie technologii pozwala nie tylko na sprawne zarządzanie stanem zapasów magazynowych i sklepowych, ale również sprzyja efektywnemu przetwarzaniu informacji w czasie rzeczywistym. Pozwala to nie tylko na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, ale również znacznie ułatwia zarządzanie zapasami i całym przedsiębiorstwem.

Jakie jeszcze nowoczesne trendy będą stosowane w branży logistycznej? Na pewno coraz więcej firm szuka skutecznych rozwiązań w zakresie zoptymalizowania i przyśpieszenia procesu obsługi klienta. W tym pomocna będzie technologia blockchain, którą można wykorzystać do chat botów w celu np. zaplanowania komunikacji z klientami i w zoptymalizowaniu odpowiedzi na pytania klientów. Ponadto umiejętne użycie technologii blockchain w branży logistycznej pomoże łatwiej wykryć wszelkie fałszerstwa w zakresie śledzenia ładunków w czasie rzeczywistym.

Nowoczesne systemy telematyczne w połączeniu z mechanizmami sztucznej inteligencji pomagają w szybszym przetwarzaniu danych i optymalizują proces dostarczania danych do osób, które są zainteresowane monitorowaniem stanu przesyłki i drogi, jaką pokonuje ładunek.

Przypuszcza się, że w przyszłości powstają nawet systemy oparte na computer vision, które ułatwią przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji. Już teraz coraz więcej wykorzystuje nowoczesne systemy telematyczne do tego, by pracownicy mogli zajmować się monitorowaniem stanu przesyłki w czasie rzeczywistym i na tej podstawie podejmować dalsze decyzje np. o zmianie trasy kierowców w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych trudności.

3. Zielona logistyka i angażowanie się w różnego rodzaju inicjatywy proekologiczne i prospołeczne 

Dbanie o ekologię i angażowanie się w inicjatywy proekologiczne to dla firm logistycznych nie tylko korzyści wizerunkowe, ale również szansa na to, by zyskać więcej klientów.

Zrównoważona logistyka przyczynia się nie tylko do zmniejszenia śladu węglowego, ale pozwala zaangażować się właścicielom i pracownikom firm logistycznych w różnego rodzaju działania proekologiczne. To ważne po to, by nie tylko z większą świadomością budować wizerunek, ale przede wszystkim realnie dbać o środowisko ekologiczne i redukować ślad węglowy.

4. Dobrze zorganizowany łańcuch dostaw przy wykorzystaniu AI

Wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w logistyce i branży przemysłowej to znaczne usprawnienie działań operacyjnych. To nie tylko sposób na zbudowanie przewagi konkurencyjnej, ale przede wszystkim szansa na jeszcze większy rozwój. Tego rodzaju systemy i narzędzia AI pozwalają na kontrolę różnego rodzaju działań i ułatwiają podejmowanie nawet najtrudniejszych decyzji biznesowych.

W branży logistycznej kluczowe jest umiejętne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii i umiejętność optymalizacji, by wykorzystać je np. do łatwiejszego przetwarzania dużych zbiorów danych. Nowoczesne technologie ułatwiają podejmowanie decyzji biznesowych i jednocześnie pozwalają skuteczniej zarządzać procesami logistycznymi.

5. Automatyzacja procesów w czasie rzeczywistym i nowoczesny magazyn  

Zależy Ci na tym, by w swojej firmie logistycznej wykorzystywać nowoczesne technologie w umiejętny sposób, by przyśpieszyć codzienną pracę i proces transportowy? Chcesz uzyskać efektywniejszy łańcuch dostaw i nie wiesz, z jakich nowoczesnych technologii skorzystać? Wykorzystaj potencjał automatyzacji w swojej firmie i dostęp do nowoczesnych danych analitycznych, by podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe.

6. Elektryfikacja floty pojazdów firm logistycznych

Z uwagi na przepisy Unii Europejskiej w zakresie redukcji śladu węglowego i zanieczyszczeń atmosfery firmy logistyczne są zmuszone do wymiany floty firmowej na ekologiczną, która nie powoduje zbyt dużej ilości spalin i sprzyja ochronie środowiska ekologicznego. Warto więc rozważyć wymianę floty na nowocześniejszą i bardziej ekologiczną, by nie tylko przyczynić się do realnych zmian dla środowiska ekologicznego, ale również dostosować swoją firmę do wymogów dyrektywy UE w tym zakresie.

Jakie jeszcze trendy logistyczne będą ważne w 2024 roku w branży logistycznej? 

Jakie jeszcze trendy, technologie i narzędzia będą niezbędne, by

  • Uczenie maszynowe – procesy logistyczne i magazynowe mogą być umiejętnie zoptymalizowane przy wykorzystaniu machine learning, czyli uczenia maszynowego, co korzystnie wpłynie na efektywność i pozwoli zaoszczędzić cenny czas na wielu działaniach.
  • Robotyzacja – wykorzystanie robotów do zautomatyzowania niektórych procesów logistycznych może zwiększyć efektywność operacyjną firmy i przyśpieszyć realizację niektórych procesów.
  • Wykorzystanie danych analitycznych i big data.

Wykorzystanie narzędzi i nowoczesnych systemów pozwalających na inteligentne zarządzanie stanem magazynowym to nie tylko skuteczny sposób na ułatwienie codziennej pracy, ale również na większą kontrolę nad rozmaitymi procesami logistycznymi. 

Wykorzystaj potencjał nowoczesnych trendów technologicznych do rozwoju swojej firmy 

Nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja czy specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, które przyśpiesza procesy logistyczne i ułatwia codzienne zarządzanie nimi – są dziś koniecznością, a nie chwilowym trendem dla każdej firmy działającej w sektorze TSL. To przyszłość branży, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju, dlatego warto więc wykorzystać rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie wszystkimi procesami wewnętrznymi w firmie, by łatwiej podejmować decyzje w firmach i skuteczniej zarządzać różnego rodzaju zadaniami.


Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /trans-tok.pl-ersetic/wp-content/themes/blade/comments.php on line 2